Onko kellään ollut vastaavaa työssä

Mitä ootte tehneet/ tai tekisitte jos teillä olisi näin?

Työpaikallani on ilmeisesti viidakon lait ja säännökset, en ole saanut palkkalaskelmia kuin niitä pyydettäessä. Minulle ei ole järjestetty työterveyslääkärin tarkastuskäyntiä, vaikka työterveyspalvelut työpaikalla on. Tunripalkka vaihtui 30 centtiä pienemmäksi ilman että siitä ilmoitettiin minulle. asia selvisi minulle palkkalaskelmasta jonka jouduin pyytämään. Kysessä oli kuulema virhe, vaikka niitä oli maksettu monilta kuukausilta väärin.
Olen toiminut tehtävässä/pisteellä jossa ei toista työntekijää ja minun poissa ollessa työt kasaantuu jos pidän vapaata. Töitä on niin paljon että saatan pitää vain 2 vapaata kuukaudessa. Tuntipalkkaan ei koskaan laiteta ylityökorotuksia eikä pyhäpäiviltä makseta kuin normituntipalkka, ensimerkiksi tein koko juhannuksen töitä ja sain vain normaalin tuntipalkan. Yleensä olen myös kaikki vaput, ym arkipyhätkin töissä.
Myöskään vapaata ei ole järjestetty jos olen tehnyt esim 3 viikkoa pitämättä yhtäkään vapaapäivää, Sitten huolestuttavaan asiaan: Olen ainoa joka käyttää työssään tätä tiettyä kemikaalia, tässä kanisterissa ei koskaan ole ollut etikettiä, enkä ole saanut koskaan tietää mitä aine on, on kerrottu vain että klooripohjaista. Tähän aineeseen ei ole työpaikalla käyttöturv.tiedotetta. Muihin aineisiin on. Tiedot aineesta johtajan mukaan siksi ei saatavilla ettei tieto leviä. Ainetta käytetään työhön josta saa hurjat voitot. Ko.kemikaalin käyttötarkoitus lienee joku aivan muu. Se on voimakkaasti syövyttävä ja hengitysteitä ärsyttävä. Olen selvitellyt kotonani mitä ainetta se on ja pääsin lähelle..tätä tositarinaa jatkan jos jotakuta kiinnostaa.

Mietin vain mitä tekisitte jos olisitte minun asemassani? Ja jos joku ihmettelee olenko tyhmä kun olen tuon sallinut jatkua vuosia niin kerron vain että olen halunnut elättää perheeni ja tehdä työni.

6

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Kiitos, siitä varmaan kannattaa aloittaa. Jos saan viranomaiset puuttumaan asiaan niin mitenköhän saisin perittyä nuo vuosilta jääneet/saamatta olevat rahat ylitöistä. Voi myös olla että teen rikosilmoituksen.
        Oon kyselly viime kuukausina mitä tuo kemikaali on ja kertonut sen haittavaikutuksista pomolle mutta ei minkäänlaista reagointia. Olen selvittänyt itse mitä ainetta se on, kesti vuosia kun sitä tutkin netistä.


      • kalle2626 kirjoitti:

        Kiitos, siitä varmaan kannattaa aloittaa. Jos saan viranomaiset puuttumaan asiaan niin mitenköhän saisin perittyä nuo vuosilta jääneet/saamatta olevat rahat ylitöistä. Voi myös olla että teen rikosilmoituksen.
        Oon kyselly viime kuukausina mitä tuo kemikaali on ja kertonut sen haittavaikutuksista pomolle mutta ei minkäänlaista reagointia. Olen selvittänyt itse mitä ainetta se on, kesti vuosia kun sitä tutkin netistä.

        Vastauksen sain kun se alkoi reagoimaan voimakkaasti happojen kanssa. Selasin netistä kaikki mahdolliset 20litran kanisterit ja sieltä se löytyi. HYPOKLORIITTI
        Kerroin tästä pomolle ja hän kertoi tiedon olevan merkittävä. Maksoi minulle 180e jotta olisin hiljaa, mutta ei sanonut vieläkään aineen olevan hypokloriittia, maksoi vain ja thats it.


      • Anonyymi
        kalle2626 kirjoitti:

        Kiitos, siitä varmaan kannattaa aloittaa. Jos saan viranomaiset puuttumaan asiaan niin mitenköhän saisin perittyä nuo vuosilta jääneet/saamatta olevat rahat ylitöistä. Voi myös olla että teen rikosilmoituksen.
        Oon kyselly viime kuukausina mitä tuo kemikaali on ja kertonut sen haittavaikutuksista pomolle mutta ei minkäänlaista reagointia. Olen selvittänyt itse mitä ainetta se on, kesti vuosia kun sitä tutkin netistä.

        Sama työsuojelun neuvonta kertoo, miten palkkasaatavia peritään.
        Jos olet liittynyt liittoon soita sinne, niin auttavat.


    • Anonyymi

      En olisi antanut kusettaa itseäni vaan olisin ottanut loparit välittömästi, näin tekee sellainen ihminen joka välittää itsestään eikä halua olla kenenkään orjana.

      • Ihan oikeassa oot. Menin niin huonoon kuntoon. Menin terv.keskuskukseen josta ohjattiin samantien lääkärin luokse. Lääkäri pisti akuutti psykiatrian poliklinikalle ja nyt olen toista kuukautta ollut sairaslomalla. Noin kk sitten irtisanoin itseni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe