Jokohan tämä globalisaatio-ideologia oli tässä

Anonyymi

Jokohan viimein Corona -viruksen myötä päättäjätkin älyäisivät että globalisaatio -ideologia ei toimi oikeassa elämässä ja työpaikat alkaisivat palata takaisin kiinasta.
Kohta olisi Suomessakin työvoimapula ja palkkaa pitäisi jälleen maksaa oikeasti eikä mitään näennäisiä taskurahoja kuten nyt. Myös vuokratyöfirmat joutuisivat historian roskakoriin työelämän sairaimpien aikojen eräänä häpeällisimpänä riiston muotona.

Ihmeen pitkään menikin ennenkuin tuli tällainen ongelma globalisaatiosta. Jokainen normaaliälyinen varmasti osasikin tällaista odottaa ennemmin tai myöhemmin, täysin väistämätöntä että viruksetkin leviävät ympäri maapallon.

Jokohan päättäjät ja talouselämä sekä yrityksetkin heräsivät siihen että kupla on puhjennut?

7

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi työpaikat palaisivat Suomeen?

      Täällähän on täysi korona-paniikki päällä ja yhteiskunta lähes suljettu. Ensi viikolla alkaa YT-neuvotteluiden kierre ja sitä riittää pitkäksi aikaa.

      Kiinassa sen sijaan ihmiset palailevat töihin ja työvoimaa, sitä 1,4 miljardin asukkaan Kiinassa riittää.

      • Anonyymi

        Ihan omasta asenteesta kiinni. Kun halutaan, että menee huonosti niin uskotaan, että menee huonosti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan omasta asenteesta kiinni. Kun halutaan, että menee huonosti niin uskotaan, että menee huonosti.

        Maanantaina sen näet että kuinka huonosti menee. Onneksi Kelan palkkalistoilla on tilaa.


    • Anonyymi

      Ahneet yrittäjät haluavat riistää jatkossakin, tuovat vaan kiinasta firmansa tänne takas ja palkkaavat urainalaisia ja muita halpiksia tekeen työt ja suomalaiset ovat edelleen kortistossa lopun ikäänsä.

      Kun nuo ulkomaan halpikset sitten joskus saavat kenkää niin jävät tänne Suomeen sossun piikkiin lopunikäänsä ja koko paskan aiheuttivat ahneet yrittäjät.

      • Anonyymi

        Ensin ne odottaa, että suomalaiset uskoo, että kaikki menee niin huonosti, että kannattaa ottaa mitä tahansa työtä vastaan millä tahansa palkalla tai ei ollenkaan palkalla.

        Muualla maailmassa menee hyvin, mutta Suomessa halutaan uskoa, että menee huonosti ja uskotaan omiin valheisiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin ne odottaa, että suomalaiset uskoo, että kaikki menee niin huonosti, että kannattaa ottaa mitä tahansa työtä vastaan millä tahansa palkalla tai ei ollenkaan palkalla.

        Muualla maailmassa menee hyvin, mutta Suomessa halutaan uskoa, että menee huonosti ja uskotaan omiin valheisiin.

        Suomen poliittiset päättäjät ja taloudellinen eliitti vehkeilee suomalaisia vastaan niin tehokkaasti että kansainvälisen talouden imu onnistutaan tuhoamaan suomalaisilta pois.
        Tämän pitäisi olla rikos, omaa kansaa vastaan vehkeilyä!!


      • Anonyymi

        Kuntouttava työtoiminta on nyt tauolla. Hienoa, että verenimijäkoirat eivät voi nyt riistää ilmaisella työvoimalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      18
      7734
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6714
    6. 147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1189
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe