Teon myymälä kierroksen ja havaisin notta maitotuotteet ovat rasvoittuneet.. hintaakin on siunaantunut. Mutta rypsipotsii ei hyllyistä löytynyt. Onko kysyntä rajua ettei tänne takahikiälle ritä. Vai onko lasvatuksessa vaikwuksia?
Minne katosi rypsipossu?
Anonyymi
6273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taitaa kysyntä olla paljon suurempaa kuin tuotanto. Tuota tuottaa vain 10 tilaa ja on kelvannut hyvin ulkomaillekin. Sikatiloja on alle 1000 kpl niin rypsiporsasta on ehkä reilu prosentti porsaanlihasta. Laadultaan kyllä selvästi parempaa.
Rypsiä tuotetaan aika paljon ja sitä käytetään rehuna muutenkin kuin rypsiporsaille. Samaten herneen ja härkäpavun kasvatus lisääntyy
Terve vaan hpv, ajattelin jo että sulle on käynyt jotakin kun ei ole vähään aikaan näkynyt kirjoituksia, mutta hyvä että henki pihisee.
Juu, ei ole kertaakaan rypsiporsas tuottanut pettymystä. Ihan kaikissa s-marketeissa sitä ei löydy, mutta ainakin prismojen foodie-palvelusta voi katsella mistä prismasta sitä löytyy.
Kiirettä pitää vaihteen vuoksi eikä täällä ole ollut tuubaa enää niin paljon kuin ennen.
Ai tuubaa? Taiat olla ihan pääpuhaltaja
Onhan+sitä+myynnissä.+Noin+1kg+kypsä+pakaste,+suomalainen+porsaanliha+(Rypsiporsas®),+vesi,+jodioitu+suola,+stabilointiaineet+(E450,+E451),+dekstroosi,+hapettumisenestoaine+(E301).+Lihapitoisuus+99+%.+Voimakassuolainen.+Laktoositon,+gluteiiiniton,+runsasproteiininen
E450+=+Difosfaatit
Lisäaineryhmä+=+Emulgointi,+stabilointi-+ja+sakeuttamisaineet
Kuvaus+=+Valmistetaan+fosforihaposta.+Stabilointi-,+emulgointi-+ja+nostatusaineita+ja+sulatesuoloja.+Saa+käyttää+kuten+fosforihappoa+ja+fosfaatteja+(E+338+-+341)+moniin+elintarvikkeisiin,+mm.+joihinkin+juustoihin,+jäätelöön,+jälkiruokiin,+kakkuihin,+keittoihin+ja+kastikkeisiin,+aamiaismuroihin,+liha-+ja+kalavalmisteisiin+ja+pakastekalaan.+Toisin+kuin+muita+fosfaatteja,+difosfaatteja+saa+käyttää+myös+valmiiksi+pakattuihin+jäähdytettyihin+hiivataikinoihin,+joita+käytetään+pizzojen,+piiraiden,+torttujen+ja+vastaavien+tuotteiden+valmistukseen.+Enimmäismäärärajoituksia.
Hyväksyttävä+päivittäinen+enimmäissaanti+(ADI)+=+E338-E343+ja+E450-E452+yhteismäärälle+70+mg+fosforia/kg/vrk.+
E451+=+Trifosfaatit
Lisäaineryhmä+=+Emulgointi,+stabilointi-+ja+sakeuttamisaineet
Kuvaus+=+Valmistus+ja+käyttö+kuten+difosfaatit+E+450.
Hyväksyttävä+päivittäinen+enimmäissaanti+(ADI)
E338-E343+ja+E450-E452+yhteismäärälle+70+mg+fosforia/kg/vrk.+
Dekstroosi+=+E-kooditton+lisäaine
Muut+nimet+=+D-glukoosi,+Dekstro-glukoosi,+Panimosokeri,+Rypälesokeri
Päivittäinen+enimmäismäärä+(ADI)+=+Ei+ylärajaa+
E301+=+Natriumaskorbaatti
Lisäaineryhmä+=+Hapettumisenestoaineet
Kuvaus+=+Askorbiinihapon+suola.+Valmistetaan+kemiallisesti.+Askorbiinihappoa,+C-vitamiinia,+esiintyy+luontaisesti+useimmissa+tuoreissa+hedelmissä+ja+vihanneksissa,+eniten+ruusunmarjoissa,+tyrnimarjoissa,+kypsissä+paprikoissa,+mustaherukoissa,+kiivissä+ja+sitrushedelmissä.+Hapettumisenestoaineena+käytetyllä+askorbiinihapolla+ei+ole+merkitystä+vitamiinina.+Askorbiinihappoa+ja+sen+suoloja+käytetään+lisäaineena+myös+muihin+tarkoituksiin.+Lihavalmisteissa+ne+stabilisoivat+lihan+punaista+väriä+ja+ehkäisevät+nitrosamiinien+muodostumista.+Saa+käyttää+lähes+kaikkiin+elintarvikkeisiin,+joihin+saa+käyttää+lisäaineita.+Enimmäismäärärajoituksia+vain+lastenruoissa.
Hyväksyttävä+päivittäinen+enimmäissaanti+(ADI)+=+Ei+ole+tarpeen.+
Yllämainitut+kemikaalit+lisätään+vasta+teurastuksen+jälkeen.+Se+mitä+jää+kertomatta+kaikkien+eläinkunnasta+peräisin+olevien+tuotteiden+osalla+on,+mitä+kemikaaleja+ja+lääkeaineita+niille+syötetään+rehun+seassa.
Snellmannin ohuen ohuet possun viipaleet ovat myös hävinneet. Ne olivat yksi parhaista tuotteista.