Moro. Osaisiko kukaan antaa vinkkiä minkälaisen pyörän ostaisin päivittäiseen työmatkaa varten, 7-8km edestakas, asfalttia pitkin, olen 30v mies, suosituksia, mistä kannattaa ostaa etc.
Kiitos etukäteen 😀
Polkupyörään duunimatkoihin
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Taitaa tuohon matkaan yleisin ja kestävin sekä täysin kätevin olla teräsrunkoinen Helkama, naisten rungolla eli malli Kaunotar. Ei kelpaa edes varkaille, mutta vie ja tuo joka ehtoo.
- Anonyymi
Perinteisellä ulkovaihtajalla varustettu pyörä. Sellainen on kevyt polkea vuodesta toiseen kelillä kuin kelillä ja lähes jokainen polkupyöräkorjaaja osaa huoltaa ja säätää tuontyyppiset vaihteet. Esimerkkeinä vaikkapa Tunturi RX500 tai Kona Dew Plus. Lokasuojat, sivupeili sekä etu ja takavalot kannattaa hankkia ellei valmiiksi asennettu. Renkaiksi suosittelen Schwalbe Marathon Plus -pistosuojattuja ulkorenkaita.
Pyörä kannattaa ostaa paikallisesta pyöräliikkeestä jolloin eri kokovaihtoehtoja voi kokeilla ja pyörään saa myös tarvittavat huollot sekä säädöt kätevimmin myyjäliikkeestä. Hankintalistalle myös järeä U-lukko sekä vakuutus joka kattaa pyörävarkaudet. - Anonyymi
Asfaltille ehdottomasti aika-ajopyörä aerokypärä ja kuskille asianmukaiset varusteet (haalari, aerokypärä, etc)
Muuten tulee tappioita työmatkatempossa.- Anonyymi
Ei väliä mikä on, kunhan liikut omin voimin ja ajattelet sekä elät terveellisesti.
ps maantiepyöräilyn hallitseva suomenmestari ajaa tuollaisen työmatkatemmon usein vanhalla naistenpyörällä, ilmeisesti osin ilkikurillaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei väliä mikä on, kunhan liikut omin voimin ja ajattelet sekä elät terveellisesti.
ps maantiepyöräilyn hallitseva suomenmestari ajaa tuollaisen työmatkatemmon usein vanhalla naistenpyörällä, ilmeisesti osin ilkikurillaan.Juu. Samaa mieltä. Kaikki normaalit fillarit on ihan hyviä jossei ne aiheuta vammoja. Tärkeätä on oma hyvinvointi satulassa.
Tässä keskustelussa on mainittu oikein hyviä pyöriä :)
Näiden lisäksi perinteinen miesten pyörä on oikein hyvä. Usein niissä on hyvät lokarit. Samoin joku 499;- hyvä maastopyörä on oikein mukava tuohon ajoon. Myös kevyt hipsterisinkula on kiva jos tykkää. Maantiepyörä on kanssa leikkisä peli jos viihtyy semmoisen ohjaamossa.
- Anonyymi
Riippuu paljon myös budjetista. Kona Rove voisi kenties olla passeli peli. Kona Dew on toinen vaihtoehto jos suora ohjaustanko miellyttää enemmän. Tärkeintä on joka tapauksessa että runko on itselle sopivan kokoinen. Väärän kokoinen pyörä tappaa innostuksen heti alkutekijöiksi.
Kona on merkkinä hyvä ja laadukas. Linkin takaa löytyy heidän maantie/sora mallisto.
https://www.konaworld.com/bikes_road.cfm - Anonyymi
Säännöllinen töihin ajo saattaa vaatia kahta pyörää, useasta syystä. Siksi naapurista ostettu hyväkuntoinen pyörä on paras alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851798Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1231220YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621080- 62956
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74866Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli81817Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47817Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029816- 57810
Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.118782