Jahans - löytyi vielä oikea osasto kysymykselle, ehdin laittaa jo toisaalle.
Olen siis luvannut kaveria jeesata ja myydä auton hänen puolestaan:
Terve - käännyn arvon palstalaisten puoleen, kun on kysymys, johon paikallinen katsastuskonttori ei halunnut ottaa mitään kantaa ja muutenkin "palvelu" oli tympeää ja ikävää.
Tilanne on siis seuraava:
Kaverillani on yritys, jonka nimissä on henkilöauto jonka haluaa myydä. Auto on nyt fyysisesti pääkaupunkiseudulla ja kaveri Tampereella.
Taannoin kun osti auton, luuli, että kun paperit on tehty ja kauppa kunnossa - on seitsemän päivää aikaa hoitaa rekisteröinti kuntoon (kuten tekikin) mutta auto prkl olikin poistettu liikennekäytöstä.
Murphyn laki toimii, ja ajaessaan kotiin kameratolppa välähti ja 1000 euron lappu myöhemmin sitten kotiin. Ei siinä mitään, laki on laki.
Mutta kysymys kuuluu: Onko tämä sakko nyt tämän yrityksen vai kyseisen auton rasite? Eli voiko hän myydä auton ja sen jälkeen kuitata tuon tonnin pois - vai onko auto ikäänkuin "myyntikiellossa" kunnes ei ole rästejä ym.
Kiitos viisaammille etukäteen - Uusimaa kun on kiinni, täytyy koittaa kaveria auttaa, kun ei autoakaan voi Tampereelle kuskata ja rahan tarvetta on siellä ja täällä.
Neuvoa kaivataan
Anonyymi
1
244
Vastaukset 1
- Anonyymi
Onhan se myös auton rasite.
"Jälki- ja lisävero on maksettava yhdessä erässä eräpäivään mennessä tai ajoneuvo menee käyttökieltoon. Käyttökiellossa olevaa ajoneuvoa ei voi ottaa liikennekäyttöön, katsastaa tai viedä maasta. Käyttökielto ei poistu, vaikka ajoneuvo siirtyy toiselle omistajalle tai haltijalle."
https://www.traficom.fi/fi/liikenne/tieliikenne/ajoneuvoveron-jalki-ja-lisavero
Kannattaa varmaan tarkistaa tilanne , tämähän ei maksa kuin vaivan.
https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/ajoneuvotiedot-ja-veron-maksu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän511001Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17896Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501802- 46737
- 42674
- 37619
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57518