Mielestäni vauhdikkaiden rullaluistelijoiden paikka liikenteessä on pyörätie, ei nykylain mukainen jalankulkuväylä. Peruskokeneella menijällä vauhti kasvaa helposti 20 kilometriin tunnissa ja kävelijöiden joukossa tuo on aika kohtalokasta menoa.
Rullaluistelijat pyöräteille
4
532
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuo rullistelu niin vaarallista muille liikkujille ole kun se nopeus todella on n. 20 km/h.
Rullailen itse.
Mutta lenkkeilijänä olen huolissani maastopyöräilyn lisääntymisestä lenkkipoluilla. Kävin eilen 8 km lenkin ja n. 20 pyöräilijää sinkoili ohi tai vastaan. Ainakin joissain fillareissa oli vauhtia varmaan yli 50 ja ehkä enemmänkin. Nyky vaihteilla saa aikaan todella hyvät vauhdit ja nopeasti! Kun vaihdan polulla puolta, vilkaisen kyllä taakseni!
Liikunta on hyväksi, oli se väline mikä hyvänsä mutta täytyy olle tarkkana ettei satu mitään vakavaa kun fillareiden vauhdit vaan kasvaa!- Anonyymi
Kieltämättä pyöräilijöitä saa pelätä, kun hyvin monilla on aggressiivinen minä-minä-ajotyyli. Rullaluistelijoita en pidä niinkään vaarallisina, kun enemmän ollaan varuillaan kohdatessa. Toki muutama paksureisi saattaa pilata kaikkien maineen.
- Anonyymi
Itse rullaluistelen sekä maastopyöräilen että lenkkeilen. Ei siinä mitään ongelmia ole ollut. Maastopyörällä hidastan reilusti kun tulee koiran ulkoiluttaja vastaan. Joskus näkee kylläkin naisten jutturyhmän olevan ulkoilemassa. Siinä ollaan aika leveällä rintamalla. Ei probleemia, kyllä siitäkin mahtuu ohittamaan. Ei minulla mikään kiire ole. Rullaluistellessa on hyvä jos pyöräilijä soittaa kelloa kun lähestyy takaa, kyllä minä ohi päästän. Lenkkeillessä ei ole mitään ongelmaa, en tosin rymyä missään pusikossa vaan aika leveillä baanoilla.
Kyllä kaikille riittää tilaa. - Anonyymi
Sauvat mukaan ja tasatyöntöä muiden kulkijoiden kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad871400- 52997
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että374834- 153804
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124717- 55709
- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76622
- 57611