Kuinka suuren paineen korva kestää

Anonyymi

Olen vasta aloittanut sukelluksen ja olen alkanut pohtimaan näitä elämän suuria kysymyksiä. (sarkasmia)

Mutta siis, korvahan periaatteessa vaurioituu hieman jo pienestäkin kivusta, mikä tulee, jos on paineentasausongelmia. Olen tässä pohdiskellut:

Kuinka syvälle ihmisen on mahdollista (,sallittua ja turvallista) maksimissaan sukeltaa niin, ettei korviin tai muuallekkaan tule vaurioita. (Oletetaan siis, ettei ole paineentasausongelmia ja kaikki on muutenkin hyvin ja normaalisti.)

Ja sitten myös se, että jos sukeltaa säännöllisesti, tottuuko korva jotenkin ajan kanssa/ennen pitkää kestämään paremmin painetta?

1

1550

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täh?

      No jos on paineentasausongelmia, niin kyllä se tavallisen uima-altaan pohja (4 m) rupeaa olemaan useimmille olemaan aika lailla jo äärirajoilla. Ei tärykalvo totu paineeseen eikä venytykseen. Kyllä se puhkeaa, kun paine-ero kasvaa riittävästi. Ei pidä sukeltaa, jos ei välikorvan paineentasaus syystä tai toisesta onnistu.

      Jos taas paineentasausongelmia ei ole, ts. välikorvan paineentasaus onnistuu normaalisti, niin eivät korvat ole millään tapaa sukellussyvyyttä rajoittava tekijä.

      Olikohan se kurssi ihan vielä lopussa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      629
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      468
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      419
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe