Kuinka suuren paineen korva kestää

Anonyymi

Olen vasta aloittanut sukelluksen ja olen alkanut pohtimaan näitä elämän suuria kysymyksiä. (sarkasmia)

Mutta siis, korvahan periaatteessa vaurioituu hieman jo pienestäkin kivusta, mikä tulee, jos on paineentasausongelmia. Olen tässä pohdiskellut:

Kuinka syvälle ihmisen on mahdollista (,sallittua ja turvallista) maksimissaan sukeltaa niin, ettei korviin tai muuallekkaan tule vaurioita. (Oletetaan siis, ettei ole paineentasausongelmia ja kaikki on muutenkin hyvin ja normaalisti.)

Ja sitten myös se, että jos sukeltaa säännöllisesti, tottuuko korva jotenkin ajan kanssa/ennen pitkää kestämään paremmin painetta?

1

1467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täh?

      No jos on paineentasausongelmia, niin kyllä se tavallisen uima-altaan pohja (4 m) rupeaa olemaan useimmille olemaan aika lailla jo äärirajoilla. Ei tärykalvo totu paineeseen eikä venytykseen. Kyllä se puhkeaa, kun paine-ero kasvaa riittävästi. Ei pidä sukeltaa, jos ei välikorvan paineentasaus syystä tai toisesta onnistu.

      Jos taas paineentasausongelmia ei ole, ts. välikorvan paineentasaus onnistuu normaalisti, niin eivät korvat ole millään tapaa sukellussyvyyttä rajoittava tekijä.

      Olikohan se kurssi ihan vielä lopussa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      211
      3620
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3469
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      88
      2601
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      11
      2190
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      2122
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      42
      1728
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe