Pienin tes-palkka

Anonyymi

Mikä on pienin tesin mukainen palkka nykyään?

6

1566

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä on hyvä ehdokas

      KVTES II luku 3 § 2 mom. Kesätyöntekijän vähimmäispalkka on vähintään 50 % virka- ja työehtosopimuksen mukaan asianomaisesta työstä maksettavasta peruspalkasta. Kesätyöntekijällä tarkoitetaan lomakautena 2.5.–30.9. kesätyöntekijäksi määräajaksi palvelukseen otettua koululaista, opiskelijaa tai muuta nuorta, jolta puuttuu alan ammattitutkinto tai ammattitaito.

      Esim.Nuori palkataan kesätyöntekijäksi vahtimestarin tehtäviin. Vahtimestarin palkka määräytyy normaalisti palkkahinnoittelukohdan 01PER070 mukaisesti.

      01PER070-peruspalkka kesällä 2019 oli 1 759,42 €, tästä 50 prosenttia on 879,71 €.

    • Anonyymi

      Metalli TES 1590 €/kk.

    • Anonyymi

      Salossa rakennusalan yrittäjä on hoitanut hienosti palkkauksen. Duunareina on lähinnä noita balttianmiehiä ja kirgiisejä. Palkkana maksetaan noin 16-17 eur tunnilta. Työnantaja pitää itse duunarien pankkikortit ja kun tulee palkanmaksu niin työnantaja käy miesten kanssa pankkiautomaatilla nostamassa rahat.Miehille maksetaan noin 7 eur tunti ja työnantaja ottaa loput rahat itselleen pestynä ja pimeenä. Kätevää veronkiertoa ja toimii. Myös parilla marjatilalla toimitaan täällä samallalailla. Verotus ja kontrolli kiristyy mutta aina löytyy uudet konstit rahantekoon.

      • Anonyymi

        Mahtavaa...ja sitten ihmetellään miks suomessa on vaikea saada normaalia palkkatyötä


    • Anonyymi

      Teollisuudessa alle 18v. tes on hieman alle 9€/t ja n.1500€/kk puhtaana, paitsi sairasvakuutusmaksu joka maksettava, veroja menee tietyn määrän ylittyessä.
      Teollisuudessa työ on jaettu palkkaryhmiin joita on 6 ja 1 on alle 18v ikäisten palkkaryhmä.

    • Anonyymi

      Puusepänteollisuuden tes, 8,94 €/h

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe