Mikä on pienin tesin mukainen palkka nykyään?
Pienin tes-palkka
6
1410
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä on hyvä ehdokas
KVTES II luku 3 § 2 mom. Kesätyöntekijän vähimmäispalkka on vähintään 50 % virka- ja työehtosopimuksen mukaan asianomaisesta työstä maksettavasta peruspalkasta. Kesätyöntekijällä tarkoitetaan lomakautena 2.5.–30.9. kesätyöntekijäksi määräajaksi palvelukseen otettua koululaista, opiskelijaa tai muuta nuorta, jolta puuttuu alan ammattitutkinto tai ammattitaito.
Esim.Nuori palkataan kesätyöntekijäksi vahtimestarin tehtäviin. Vahtimestarin palkka määräytyy normaalisti palkkahinnoittelukohdan 01PER070 mukaisesti.
01PER070-peruspalkka kesällä 2019 oli 1 759,42 €, tästä 50 prosenttia on 879,71 €. - Anonyymi
Metalli TES 1590 €/kk.
- Anonyymi
Salossa rakennusalan yrittäjä on hoitanut hienosti palkkauksen. Duunareina on lähinnä noita balttianmiehiä ja kirgiisejä. Palkkana maksetaan noin 16-17 eur tunnilta. Työnantaja pitää itse duunarien pankkikortit ja kun tulee palkanmaksu niin työnantaja käy miesten kanssa pankkiautomaatilla nostamassa rahat.Miehille maksetaan noin 7 eur tunti ja työnantaja ottaa loput rahat itselleen pestynä ja pimeenä. Kätevää veronkiertoa ja toimii. Myös parilla marjatilalla toimitaan täällä samallalailla. Verotus ja kontrolli kiristyy mutta aina löytyy uudet konstit rahantekoon.
- Anonyymi
Mahtavaa...ja sitten ihmetellään miks suomessa on vaikea saada normaalia palkkatyötä
- Anonyymi
Teollisuudessa alle 18v. tes on hieman alle 9€/t ja n.1500€/kk puhtaana, paitsi sairasvakuutusmaksu joka maksettava, veroja menee tietyn määrän ylittyessä.
Teollisuudessa työ on jaettu palkkaryhmiin joita on 6 ja 1 on alle 18v ikäisten palkkaryhmä. - Anonyymi
Puusepänteollisuuden tes, 8,94 €/h
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2263941Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi363289Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️323275Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k243207Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.733139Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1033079Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.72907- 102609
Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien952326Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2372319