Täällä tällainen ylipainoinen tyttö. Painan tällä hetkellä noin 60kg ja olen 154,3cm. Lähes kymmenen kiloa siis ylipainoa. Haluaisin karanteenin aikana pudottaa painoa esim. sen 5kg. Ruokavaliosta karsisin napostelut, koska nyt kotona helposti napostelee, ylimääräisen sokerin (juon paljon mm. kaakaota ja syön keksejä = ylimääräistä sokeria) ja koitan syödä enemmän hedelmiä ja kasviksia. Koitan etsiä netistä jotain kivoja treenejä joiden parissa voisi kuluttaa aikaa. Haluaisin myös kokeilla jotain terveellisiä reseptejä. Onkos muita ideoita tähän projektiin?
Liikakilot pois salaa vanhemmilta
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Korjaan, en ole karanteenissa. Itseä triggeröi kauheasti kun ihmiset sanovat olevansa karanteenissa vaikka ovat kotona sattuneista syistä ja nyt itsekkin käytin kyseistä harjaanjohtavaa termiä!
Tuon karanteenitermin kanssa saa kyllä olla tarkkana. Minusta Uudenmaan sulku on karanteeni tavallaan sekin. Eli ansassa nökötetään.
Pysykää lapset poissa tältä kaatikselta
Pelkän vaakalukeman perusteella ei voi suoraan sanoa, onko nk. ylipainoa. Riippuu kehon koostumuksesta. Itse olen muutaman sentin pidempi ja noin sen 10 kg kevyempi, tosin lihasmassaakin on tosi vähän. Eli minun pitäisi saada nimenomaan lihasmassaa.
Itse lopetin muutama vuosi sitten kaiken lisätyn sokerin, kun veren paastosokerit koko ajan hiljalleen nousivat. Siis en lisää sokeria, enkä osta tuotteita, johon on lisätty sokeria. Ekan talven aikana paino laski, vaikken mitenkään yrittänyt laihduttaa. Tosin parissa vuodessa tasoittui, kun syön nyt enemmän rasvaa. Enkä jaksa olla niin nipo vaikka banaanin tai perunan kanssa, eli syön niitä, mutta kohtuudella. Kaakaon makeutan nykyään stevialla (olen myös kaakaon juoja!). Periaatteessa makeuttamattomaankin tottuu.
Ulkoiletko, vai miten ajattelit saada energiaa kulutettua? Kotioloissa voi olla haastavaa saada pakotettua itsensä sellaiseen treeniin, että siitä olisi energiankulutuksen kannalta merkitystä. Itse kävelen, mutta energiatehokastahan se ei ole. Pitää kävellä tosi pitkään, ennenkuin kuluttaa käytännössä mitään. Jos käyt ulkona, niin monessa paikassa on ulkoliikuntavälineitä, tavallaan ulkokuntosaleja. Kannattaa vilkaista, olisiko mieleisiä laitteita, jos sellainen löytyy.
Reisi- ja pakaralihakset ovat isoja ja tärkeitä lihaksia. Niille saa treeniä aika pienessäkin asunnossa. Kyykkyjä, askelkyykkyjä tms. Jos äänieristys on huono, en alkaisi kauheasti sisällä hyppimään. Itse olen joskus marssinut paikallani (ääntä eristävän jumppapatjan päällä), ja kun liikuttaa käsiä ja jalkoja tehostetusti, siinäkin tulee kuuma ja hengästyy. Kahvakuulalla tai vastaavalla saa myös hapenottokapasiteettia (esim. heijausliike jalkojen välistä eteen - ohjeet kannattaa etsiä itse, ettei riko itseään tai vaikka kämppänsä ikkunoita). Itse teen silloin tällöin myös esim. konttausasennossa vastakkaisen käden ja jalan nostoja. Vanha liike, mutta tykkään. Kiinnitä jumpassa huomiota oikeaan asentoon. Jos joku tuntuu oikein pahalta, niin älä tee. Yleensä samoja lihasryhmiä voi harjoittaa eri tavoin. Esim. niskaongelmaiselle voi tulla joistain liikkeistä tosi huono olo.
Olen niin askeettinen, etten osaa ruoka-asioissa neuvoa. Riippuu kokkausinnostasi ja varallisuudestasi. Lautaselle saa täytettä vihanneksista. Esim. voi ostaa isoja pakastevihannespusseja (vaikka jokin parsakaalia ja kukkakaalia sisältävä). Kun laimentaa tavallista ruokaansa, ei tarvitse keksiä kaikkea alusta. Jos onnistut välttämään lisättyä sokeria lähes täydellisesti, pelkästään sen pitäisi laihduttaa. Silloin myös luonnostaan runsassokerisia tuotteita pitää välttää. Tuoremehu on ihan yhtä haitallista kuin virvoitusjuomat. Ja kuivatut hedelmät ovat lähes pelkkää sokeria. Banaani on hedelmistä sokerisin.
En muuten huomannut, että yrität laihduttaa salaa, luulin sinua aikuiseksi "tytöksi". Eli lisäys: jos sinulla on kasvu kesken, älä laihduta. Se voi pysäyttää pituuskasvun, haitata hormonitoimintaa ja aiheuttaa syömishäiriön. On eri asia muuttaa elämäntapojaan terveellisemmiksi.
Yleensä jos kasvu ja kehitys on vielä kesken, niin keho muokkautuu vielä. Eli voi olla , että tulee pituutta, mutta ei paino, jolloin näytät erilaiselta. Mutta unohda rajut dieetit. Terveet elämäntavat ovat eri asia.
Jos laihdutat lyhyessä ajassa paljon (10 kg on paljon), niin vanhempasi ja kouluterkkarisi huomaavat sen (joskus etäilykin loppuu, ja joudut ihan oikeaan vaakaan).
70+%+suomalaisista+on+läskejä.+70+%+on+enemmistö.
"70+%+suomalaisista+on+läskejä.+70+%+on+enemmistö."
Ja+lisää+sokeria+kansalle+sanoo+THL.