nyt saatiin oikea pellehermanni yhtiön johtoon😂
Alkaa johtoportaan palkkamenot kasvukäyrää tekemään
Postista lähtenyt Heikki Malinen siirtyy Outokummun toimitusjohtajaksi https://www.lapinkansa.fi/postista-lahtenyt-heikki-malinen-siirtyy-outokummu/786509
Heikki Malinen VOE HERRANEN AIKA !!!
58
2488
Vastaukset
- Anonyymi
onko se sama ukko joka oli sielä postin kukkulalla ja jouti lähteä potku persuuksella?
- Anonyymi
KL: "Malinen toimi Postin konsernijohtajana aina viime vuoden lokakuuhun asti, jolloin hän päätti itse erota tehtävästä massiivisen kohun saattelemana. Vaikeuksissa ollut Posti pyrki siirtämään työntekijöitään halvemman työehtosopimusten piiriin, mikä herätti voimakkaan julkisuusmyrskyn. Myrsky yltyi, kun kävi selville, että Malinen sai isot palkkatulot yhtiöstä."
- Anonyymi
Ja osake laskee ränniä... ei ihme. Mitä helvettiä tässä maassa tapahtuu? Idioottien vallassa kaikki. Uutiset päivä toisen jälkeen järjettömämpiä.
- Anonyymi
Piiri pieni pyörii ja ketkäs siellä hyörii?!!
Iltalehti 05.03.2020 klo 11:39
Outokumpu: Sähkökompensaatiosta luopuminen uhkaa työpaikkoja Suomessa. !!!- Anonyymi
TERÄSJÄTTI vetosi suoraan Sanna Marinin (sd) hallitukseen päästökaupan sähkökompensaation jatkamisen puolesta.
- Anonyymi
Malinen oli kuulemma oikein kaikista paras hakija Outokummun johtoon!
- Anonyymi
Jep paras valittiin taas. Kuin Sitraan Jykä Käteinen talouden nobel voittajan sijasta.
- Anonyymi
Baan oli varmaan liian pätevä eikä tykänny poliittisista nimityksistä. Ketäs tuolla outsan hallituksessa onkaan? Ketkä nimittivät Malisen? PR tahra. Kuin paska-auto olis tyhjennetty ravintolan lattialle. Ei tämä kyllä osakkeenomistajia miellytä. Outokumpu on kyllä aina paskantanut omistajien niskaan. Seuraavaksi varmaan suunnattu anti sisäpiirille. Helvetti että olis pitäny myydä kaikki eilen. Eilen oli hyvä vire. Luottoa firmaan. Tänään kaikki viemäristä alas. Reilu 20 senttiä laskua.
- Anonyymi
Dorka unohti että tämä pulju onkin tarkemmassa seurannassa myös ulkomaisten sijoittajien toimesta. Mölisee tiedot huonoista näkymistä kuin kunnon kyvytön typerys konsanaan. Helvetti mikä neropatti. Tuloksena osake lähtee syöksyyn. Kyvytön dorka. Eikö nämä ääliöt tajua että firmojen hyvinvointi nostaa Suomen. Hyväveliverkostot pois.
- Anonyymi
Suomessa on kapea tuo todella hyvien johtajien anti, mutta onneksi Malinen oli käytettävissä.
- Anonyymi
Parhaat miehet löytävät parhaat miehet
"Outokummun hallituksen puheenjohtajan Kari Jordanin mukaan Malinen oli paras valinta toimitusjohtajaksi, sillä tällä on toimitusjohtajakokemusta vaativista toimintaympäristöistä sekä kansainvälistä kokemusta myynnistä ja prosessiteollisuudesta." - Anonyymi
"Hyvien johtajien" ... nähdäkseni tässä maassa ei sellaisia ole. Vanhat kävyt pyörivät keskenään. Nuorempi polvi pidetään matalana ja ajetaan ulkomaille. "Sopivat johtajat" kiertää firmasta toiseen keräämässä palkkiot. Tuloksesta viis.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parhaat miehet löytävät parhaat miehet
"Outokummun hallituksen puheenjohtajan Kari Jordanin mukaan Malinen oli paras valinta toimitusjohtajaksi, sillä tällä on toimitusjohtajakokemusta vaativista toimintaympäristöistä sekä kansainvälistä kokemusta myynnistä ja prosessiteollisuudesta."ne parraathan ne justiinsa tuntuvat löytävän aina ne kaikista parhaimmat nylykijät
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ne parraathan ne justiinsa tuntuvat löytävän aina ne kaikista parhaimmat nylykijät
eikö tuokin ukko joutaisi miinanpolkijaksi jonnekkin ja luvattas sille tuplana ukomaanpäiväraha...olis ihan joutava pelle
- Anonyymi
sehän tuli vain hetkeksi kikkaileen tessien kans
- Anonyymi
Taitaapi tämän ”johtajan” toimilla yritykseen tulla outo kumpu.
- Anonyymi
Eikö kukaan pr asiantuntija neuvonut Malista pitämään matalaa profiilia vuoden pari tai kymmenen. Semmonen löyhkä tarttu tuohon ukkoon edellisen skandaalin jälkeen ettei ihan lyhyessä ajassa häviä. Eikö olis firman sisältä löytynyt "tekijää" toimariksi? Voisivat joskus virkistävästi miettiä tekijöitä hallituskalkkunoiden sijaan.Saattais tulokset yllättää positiivisesti. Olis varmaan halvempaaki.
- Anonyymi
mielenkiintoista seurata Outokummun TES kikkailua, joka on tämän herran bravuuria...
Alkaa työläisen nahasta siivujen nylkeminen, samoin kuin kävi Postissa.
Mutta kaikki mitä saadaan nyljettyä näkyy tämän herran säästöpossussa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mielenkiintoista seurata Outokummun TES kikkailua, joka on tämän herran bravuuria...
Alkaa työläisen nahasta siivujen nylkeminen, samoin kuin kävi Postissa.
Mutta kaikki mitä saadaan nyljettyä näkyy tämän herran säästöpossussa...Malisen mukana tulee uusia ulkoistuksia, yt-neuvotteluja, tes-kikkailua, palkanalennuksia jne jne...
- Anonyymi
Outokummun rekrytointi ongelmat on näköjään laajentuneet jo toimitusjohtaja tasolle asti. :D
- Anonyymi
Nyt sai torniolaiset näköisensä Johtajan.
- Anonyymi
Lähtee palkat laskeen...nyt jo melkein orjatyötä saa tehä.
- Anonyymi
palkat, tulospalkkiot, lisät, yltsät, kinkkurahat, mitä näitä nyt on... kaikki lähtee kikkailemalla nyt. tuli semmonen saneeraaja lypsyjakkaralle että se o korvauksille menoa nyt😱
koronaki säikähti tätä pelleä ei uskaltanu levitä enää, meni nurkkaan piihloon...
- Anonyymi
Hieno homma, kunnon johtaja tuli kumpuun. Nyt tiukka talouskuri päälle ja lusmuille kovat naaman eteen.
Ota Malinen löysät pois siitä sakista! - Anonyymi
Väsyttää jo ajatuskin... kesän jälkeen alkaa taas joku OK... seiska (?) ja tokka konsulentteja neuvomassa mitä ja miten pitäis mitäki tehä.. excelitaulukoihin.
- Anonyymi
Safe starttia vaan lisää aivan huippu kursseja
- Anonyymi
Mikä tätä yhtiötä vainoaa ,aina vaan näitä kassan tyhjentäjiä ja johdon palkitsijoita.
Tuli yksi nimi mieleen joka olisi oikea johtaja tälle yhtiölle. Niilo Suutala.- Anonyymi
Erkkilän Pekka olis aikoinaan pitänyt pitää yhtiössä, nyt oltais oltu jo kauan suomalaiskomennossa. Vaikeita aikoja aina ollut mutta jos puhuttais samaa kieltä niin homma hoituisi. Saa nähdä miten Malisen jalanjälki kantaa ... pelkoja ilmassa.
Hyvin nopeasti selviää kentälle missä mennään, jos herra piipahtaa tunnin reissun Junkkalaan ja siihen kontaktit tältä vuoden jää... homma on selvä.
- Anonyymi
Niin mihin firmaan se juuri äsken ero..... varmuusvaraston pomo pian nimitetään ?
Saa varmaan hyvän diilin, kun uhrattiin tässä sotkussa. Niin ne aina vain pääsee sehän on "meriittiä".- Anonyymi
Niin miksi ei nimitettäisi? Eihän hän ole mihinkään rikokseen syyllistynyt, vaan kyse oli parista suojavälikaupasta jotka meni pieleen.
Varmasti muuten osaava ja pätevä johtaja, mutta mokasi yhden kerran kovan julkisuuspaineen alla ja joutui eroamaan. Ei kai häntä yhden mokan vuoksi eliniäkseen voi leimata? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin miksi ei nimitettäisi? Eihän hän ole mihinkään rikokseen syyllistynyt, vaan kyse oli parista suojavälikaupasta jotka meni pieleen.
Varmasti muuten osaava ja pätevä johtaja, mutta mokasi yhden kerran kovan julkisuuspaineen alla ja joutui eroamaan. Ei kai häntä yhden mokan vuoksi eliniäkseen voi leimata?Jospa nyt sitten suomalaistenkin ääni alkais kuulumaan päätöksen teossa. Tällä hetkellä firmaa vievät saksalaiset 100-0.
- Anonyymi
Hyvä veli piiri pieni pyörii, mulle sulle, sulle mulle, voi itku tätä!
- Anonyymi
Potkut Pöyryltä, joutui eroamaan Postilta...
On siinä kovat meriitit Outokummun johtoon.
- Anonyymi
Malinen on Sarjassamme "Kierrätysjohtajia".
Näitä pellejä on ollut ja riittää erityisesti logistiikka-aloilla. Monilla yhteys Postiin tai DHL. ään. Useita nimiä.
Jätkät heidän silmissään pelkkä kuluerä. Haalivat Pikkupomoja ympärille pilvin pimein, jotka ottavat riskin kokeilla polkea perus tes /tai lakitekstejä, mitään kaihtamatta.
Uskovat vain lakimiehiä ja vaikeuttavat hlöstön edunvalvojien toimintaa niihin reakoimaan.
Julkisuutta pelkäävät.
Voimia Outokumpu. Sitä tarvitsette.
Nm. Monissa heidän palavereissaan istunut.
Mut... Maksoivat kokeiluistaan n. 1, 5 milj. euroa....
noin 10 v. aikana. Nyt oon vapaaaaah. - Anonyymi
Piensijoittajan kannalta uuden toimarin lausunto teräsmarkkinoista oli positiivinen asia. Piensijoittajat ostivat päivän pari ajan osakkeita tuijottamalla vain EU:n uusia terästulleja miettimättä yhtään miten markkinat vetävät nyt. Corona-pandemia hyydyttää kulutuksen sekä laskenut öljynhinta hillitsee terästä käyttävän öljyteollisuuden investointeja. Ei ole mitään järkeä investoida alaan, josta saatava tuotto hädintuskin kattaa porauskustannukset. Ottamatta kantaa mikä on ruostumattoman osuus öljyteollisuuden teräksenkäytössä. Autoteollisuus ei vedä ja tavoitteena on muutenkin kevyt auto. Sähköautot eivät katalysaattoreita tarvitse. Asiasta toiseen. Mitenhän Kiina toimii vastatullien osalta? Hukummeko EU:ssa halpaan ranskalaiseen punaviiniin tms? Nami nami. Vastatullikorotuksien EU:ta vastaan ei tarvinne olla teräsalalta.
- Anonyymi
Varsinainen asiantuntija. Hankalat markkinat kaipaavat hyvän toimarin. Toimarin aiempi historia painaa enemmän vaakakupissa ja markkinat antoivat tuomion. Luottoa ei ole. Piste.
Kiinan suhteen myös Eu.n pitää avata silmät ja olla pitää olla kova. WHO ja Kiina pimittivät/eivät olleet tehtäviensä tasalla. Kiinan pitää saada kunnon sanktiot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsinainen asiantuntija. Hankalat markkinat kaipaavat hyvän toimarin. Toimarin aiempi historia painaa enemmän vaakakupissa ja markkinat antoivat tuomion. Luottoa ei ole. Piste.
Kiinan suhteen myös Eu.n pitää avata silmät ja olla pitää olla kova. WHO ja Kiina pimittivät/eivät olleet tehtäviensä tasalla. Kiinan pitää saada kunnon sanktiot.Miksi Kiinan pitäisi saada sanktioita?
EU o asettanut Kiinalaiselle teräkselle kovat tullit, joilla suojellaan omaa terästeollisuuttaa, mutta terästä käyttävä teollisuus taas kärsii, kun joutuu käyttämään tulleilla keinotekoisesti kalliiksi hinnoiteltua terästä.
Tämä johtaa vain siihen, että terästä käyttävä teollisuus siirtyy EU:n ulkopuolelle, missä saa markkinahintaisia ja tullittomia raaka-aineita, Seuraus on että teräksen kysyntä EU alueella vähenee.
Terästullit on EU:lta todella typerää politiikkaa varsinkin, kun koronakriisin vuoksi terästä käyttävä teollisuus on suurissa vaikeuksissa kysynnän vähentyessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsinainen asiantuntija. Hankalat markkinat kaipaavat hyvän toimarin. Toimarin aiempi historia painaa enemmän vaakakupissa ja markkinat antoivat tuomion. Luottoa ei ole. Piste.
Kiinan suhteen myös Eu.n pitää avata silmät ja olla pitää olla kova. WHO ja Kiina pimittivät/eivät olleet tehtäviensä tasalla. Kiinan pitää saada kunnon sanktiot.Ettäkö WHO pimittänyt tietoa?
Perusteluja kiitos.
WHO on varoittanut useaan otteeseen Aasian tuoretoreilta alkunsa saavasta pandemiasta, ensimmäisen kerran jo 10 vuotta sitten, mutta varoitukset ovat kaikuneet kuuroille korville.
Ja nyt tämä yks jenkkiapina huitoo ja viittoo käsillään kuin kapellimestari että mitään ei oo kerrottu.
Vissiin olisi pitänyt otsaan kirjoittaa ennen kuin tajuaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi Kiinan pitäisi saada sanktioita?
EU o asettanut Kiinalaiselle teräkselle kovat tullit, joilla suojellaan omaa terästeollisuuttaa, mutta terästä käyttävä teollisuus taas kärsii, kun joutuu käyttämään tulleilla keinotekoisesti kalliiksi hinnoiteltua terästä.
Tämä johtaa vain siihen, että terästä käyttävä teollisuus siirtyy EU:n ulkopuolelle, missä saa markkinahintaisia ja tullittomia raaka-aineita, Seuraus on että teräksen kysyntä EU alueella vähenee.
Terästullit on EU:lta todella typerää politiikkaa varsinkin, kun koronakriisin vuoksi terästä käyttävä teollisuus on suurissa vaikeuksissa kysynnän vähentyessä.Jos Kiinan terästeollisuus on valtion pönkittämää toimintaa jossa työntekijöillekään ei makseta markkinahintaista palkkaa, niin miten ihmeessä Kiinalainen teräs muka voi olla markkinahintaista? Se on keinotekoisesti halvaksi hinnoiteltua joka ei vastaa normaalia teräksen markkinahintaa, ja jolla ei normaaleja teräsliiketoiminnan kuluja kateta.
- Anonyymi
Haaviston ja Marinin WHO rahoituslinja väärä. WHO vaimensi ongelman ja ihmisiä kuoli. Trump oikeassa. Ottaisivat mallia Briteistä, Usasta ,Australiasta yms.
Upin Aaltola oikeassa.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/42de81bb-46c9-4f8d-b96e-430935747ec2- Anonyymi
"–WHO:lle pitäisi antaa enemmän resursseja ja itsenäinen mandaatti koordinoida kansainvälistä toimintaa heti seuraavan pandemiauhan ilmaantuessa, Aaltola päättää."
Aaltola on oikeassa. WHO:lle pitää antaa enemmän resursseja (rahaa) ja myös valtaa toimia itsenäisesti.
Jos WHO olisi julistanut koronapandemian jo helmikuun alussa, niin Trump olisi syyttänyt WHO:ta ylireagoinnista ja Kiinalaisten kanssa veljeilystä. Rahoitus olisi ollut tuolloinkin katkolla.
Suo siellä, vetelä täällä.
Fakta vaan on se, että ihminen on luonnon armoilla. Kun luonto keksii lääkkeen ylikansoitukseen, niin sille ei voi ihminen mitään. Ei edes WHO tai Trump. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"–WHO:lle pitäisi antaa enemmän resursseja ja itsenäinen mandaatti koordinoida kansainvälistä toimintaa heti seuraavan pandemiauhan ilmaantuessa, Aaltola päättää."
Aaltola on oikeassa. WHO:lle pitää antaa enemmän resursseja (rahaa) ja myös valtaa toimia itsenäisesti.
Jos WHO olisi julistanut koronapandemian jo helmikuun alussa, niin Trump olisi syyttänyt WHO:ta ylireagoinnista ja Kiinalaisten kanssa veljeilystä. Rahoitus olisi ollut tuolloinkin katkolla.
Suo siellä, vetelä täällä.
Fakta vaan on se, että ihminen on luonnon armoilla. Kun luonto keksii lääkkeen ylikansoitukseen, niin sille ei voi ihminen mitään. Ei edes WHO tai Trump.Who ei tarvitse lisää rahaa Suomelta vaan säästökuurin ja korruptoimattoman johdon. Siellä sama isännättömän rahan sairaus kuin julkisella sektorilla. Tuhlataan rahat elosteluun ja pönötykseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Who ei tarvitse lisää rahaa Suomelta vaan säästökuurin ja korruptoimattoman johdon. Siellä sama isännättömän rahan sairaus kuin julkisella sektorilla. Tuhlataan rahat elosteluun ja pönötykseen.
Asia vaan on päivastoin. WHO on kansainvälinen toimija ja se tarvitsee lisää rahoitusta ja valtuuksia, jotta tällaiset pandemiat saadaan kuriin.
Tällä hetkellä pandemianhoidossa ei ole mikään taho ottanut johtajuutta vaan kaikki valtiot sekoilevat omassa kuplassaan enemmän ja vähemmän loogisesti. Suurin sekoilija löytyy tuolta Atlantin takaa, jonka mielipiteet ja teot vaihtelevat päivittäin.
Niin kauan, kun pandemia tai epidemia jossain maassa jyllää, niin mikään maa ei ole virukselta turvassa. Tämän vaikean asian hoitamiseen tarvittaisiin kansainvälistä yhteistyötä, mutta tällä hetkellä yhteistyö on rajoittunut maiden väliseen kamppailuun suojavälineistä.
Suomen kaltainen pieni maa tarvitsee välttämättä kansainvälistä yhteistyötä ja pandemian ja tulevan talouskriisin kiireistä hallintaa. Jos näitä asioita ei saada hoidettua, niin kyyti on aika kylmää. Erityisen kylmää se on suomalaiselle vientiteollisuudelle, kuten Outokummulle, jonka tekemä tuote on täysin riippuvainen talouskasvusta ja investoinneista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asia vaan on päivastoin. WHO on kansainvälinen toimija ja se tarvitsee lisää rahoitusta ja valtuuksia, jotta tällaiset pandemiat saadaan kuriin.
Tällä hetkellä pandemianhoidossa ei ole mikään taho ottanut johtajuutta vaan kaikki valtiot sekoilevat omassa kuplassaan enemmän ja vähemmän loogisesti. Suurin sekoilija löytyy tuolta Atlantin takaa, jonka mielipiteet ja teot vaihtelevat päivittäin.
Niin kauan, kun pandemia tai epidemia jossain maassa jyllää, niin mikään maa ei ole virukselta turvassa. Tämän vaikean asian hoitamiseen tarvittaisiin kansainvälistä yhteistyötä, mutta tällä hetkellä yhteistyö on rajoittunut maiden väliseen kamppailuun suojavälineistä.
Suomen kaltainen pieni maa tarvitsee välttämättä kansainvälistä yhteistyötä ja pandemian ja tulevan talouskriisin kiireistä hallintaa. Jos näitä asioita ei saada hoidettua, niin kyyti on aika kylmää. Erityisen kylmää se on suomalaiselle vientiteollisuudelle, kuten Outokummulle, jonka tekemä tuote on täysin riippuvainen talouskasvusta ja investoinneista.WHO ei ole se taho joka tähän pystyy. Kriisi todisti sen. Samoin YK ja EU. Kun tarve on suurin nämä lamaantuu. Nämä ei tee ryhtiliikettä ennen kuin on pakko. Raha pakottaa. Ja Suomi on pieni ja köyhä. Haavisto keulii toisten kukkarolla. Suomesta löytyy päteviä tutkijoita rokotetutkimuksessa. Jos jonnekkin rahaa pukataan niin juurikin kotimaahan. WHO korruptiopesäke. Poliitikot ostaa itselleen eläkevirkoja tuhlaamalla verovaroja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
WHO ei ole se taho joka tähän pystyy. Kriisi todisti sen. Samoin YK ja EU. Kun tarve on suurin nämä lamaantuu. Nämä ei tee ryhtiliikettä ennen kuin on pakko. Raha pakottaa. Ja Suomi on pieni ja köyhä. Haavisto keulii toisten kukkarolla. Suomesta löytyy päteviä tutkijoita rokotetutkimuksessa. Jos jonnekkin rahaa pukataan niin juurikin kotimaahan. WHO korruptiopesäke. Poliitikot ostaa itselleen eläkevirkoja tuhlaamalla verovaroja.
WHO (samoin kuin YK ja EU) on täysin jäsenmaidensa armoilla. Perinteisesti USA on ollut se, joka isoissa kriiseissä ottaa johtajuuden, mutta nyt on käynyt täysin päinvastoin. USA Trumpin johdolla luovuttaa valtansa kansainvälisissä järjestöissä pois käpertymällä omaan "America first" kuplaansa. Trumpille on koronapandemian hoitoa tärkeämpää on se, että amerikkalaiset pääsisivät nopeasti katsomaan baseballia.
Valtatyhjiön täyttää aina joku ja tällä hetkellä sen täyttää mielellään Kiina ja Venäjä. Menetettyä valtaa on myös vaikea saada takaisin ja siihen tarvitaan usein asevoimia.
Suomen kannalta tilanne on ikävä. Perinteisesti länsimaisia arvoja puolustanut USA antaa valtansa pois kansainvälisistä instansseista ja vallan ottaa Kiina ja Venäjä.
- Anonyymi
Juu tämä herra poimii Rusinat ja jättää toimimattoman yhtiön jälkeensä.
Tuossa postin ongelmien.... Postin toimitusjohtajana työskennellyt Heikki Malinen tienasi esimerkiksi 2018 vuonna 987 764 euroa, joka tarkoittaa 82 313 euron kuukausiansiota. Malisen ansioissa oli mukana bonuksia ja kannustinpalkkioita yhteensä 376 841 euroa. - Anonyymi
Mihin malinen meneekin niin aina lähtee porukkaa kilometritehtaalle. Vastenmielinen.
- Anonyymi
Ei kai noissa hommissa ole tarkoitus mielistellä?
Malisella näytön paikka.
Aiemmat tekoset kielivät, että edellytyksiä löytyy. - Anonyymi
Löysät pois.
- Anonyymi
Malinen EI ole niin hyvä johtaja !
- Anonyymi
Numerojen mukaan on hyvä johtaja.
Perehdy asiaan.
- Anonyymi
Mikähän valtionyhtiö tämän kiertopalkinnon seuraavaks saa ? Kallis sählääjä.
- Anonyymi
Senkun vinoilet. Miksi?
- Anonyymi
Outokummun omistajana pidän valintaa hyvänä.
Ans kattoo nyt. - Anonyymi
"Mihin malinen meneekin niin aina lähtee porukkaa kilometritehtaalle."
En tiedä on toteamuksessa perää,
mutta ennakkoasenteista se ainakin kertoo.- Anonyymi
Jollain puntit tutisee. Syystä?
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/talous/a/afa408e6-c30f-40b9-96ed-4135b2ca881d
sadantonnin kerhoon pääseminen oli ehto että tulee Nesteelle "hommiin" no 20 euroa laiettiin päälle ..hyvä niin 100 020€/kk , ei paha - Anonyymi
Antaapa kaverin tehdä työtään.
Itsellä (osakkeiden omistajana) positiiviset odotukset.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031687- 2101527
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58845En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51794Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49775Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58725Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5722