En tykkää yhtään, mutta valitettavasti miehelläni niitä on ja paljon. Mikä avuksi? Vahaukseen mies ei suostu, mutta muuten yleensä ajelen ne pois..
Huolehtiiko kukaan miehistä täällä itse selkäkarvoistaan ja mitä mieltä naiset on niistä?
Huolehtiiko kukaan miehistä täällä itse selkäkarvoistaan ja mitä mieltä naiset on niistä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voisiko harkita veetin karvanpoistoainetta, vai miten yleensä vaikuttaa selkään? Onko miehet kokeilleet?
jos mulla kasvas selässä karvat niin kyllä haluisin ne pois jollain taktiikalla
Tyttöystäväni onnekseni suostuu vahaamaan selkäni. Hän sitä ensin ehdottikin. Toiminepide on kivulias, mutta kyllä sen kestää. Tulee liian harvoin vaan suoritettua tuo vahaus, sattuis varmaan vähemmän jos karvat ei kasvais niin paljon välissä..
Olen miettinyt myös pysyvämpiä vaihtoehtoja, mutta ilemisesti polttamisista yms. on huonoja kokemuksia..?
"Tässä yleisemmistä arviot, jotka on havaittu toimiviksi karvanpoistossa ja menetelmien tehokkuudesta.
* Perinteinen ”käsihöyläsysteemi” (toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Karvanpoistovaahto (toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Karvanpoistogeeli (toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Epilaattori (toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Vahaus (toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Sähköpinsetit (toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Äänipinsetit (esim. Epil Pro - toimii vain väliaikaisena karvanpoistomenetelmänä)
* Neulaepilaatio (Elektrolyysi)
* Laser (täydellinen lopputulos vaatii laser-käsittelyjen jälkeen neulaepilaatiota)
Sekä laser, että neulaepilaatio ovat varsin kivuliaita menetelmiä. Jälkimmäinen on vielä huomattavan hidas menetelmä, mutta taitavissa käsissä voidaan päästä vähäisellä ihovauriomäärällä.
Neulaepilaatio on ihoystävällisempi menetelmä kuin laser ja sillä voidaan poistaa uudelleen kasvavia vaalita ihokarvoja.
Epilaatiosession pituus on puolesta tunnista viiteen tuntiin yleensä.
Järkevintä on alkuvaiheessa käydä parin kolmen tunnin sessioissa viikoittain. Suositeltavaa on käydä karvanpoistossa joka viikko, sillä pitkällä aikavälillä takaisinkasvaneet karvat ehtivät vahvistua liiaksi. Jokainen karva poistetaan erikseen neulalla polttamalla, siis siitä ajankäytön arviointi.
Loppuarvio ihokarvan poistosta, kotikonstina halvin ratkaisu on ajaminen yksinkertaisesti teräkoneella tai sähköisellä koneella pois tai vaha. Vaha ja karvanpoisto geelit ei oikein sovi aroille alueille ja voi ärsyttää hyvinkin paljon käsiteltyä iho aluetta. Jos käytät geelivaihtoehtoa, tutki ensin pienellä ihoalueella kärsiikö kehosi ko. geeliä. Aineet on kemiallisia systeemiä ja voivat aiheuttaa ärsytystä.
Tunnetuin on Veet, sitä voi käyttää, en kuitenkaan suosittele sitä herkille ihoalueille.
Epilaattorin käyttö myös yksi vaihtoehto, mutta sen käyttö sattuu, senkin käyttöä susitellaan lähinnä käsivarsien ja säärien ihokarvojen poistoon ja näillä alueilla käyttö on suurin piirtein siedettävää."
Lainaus sivulta http://pksn.naturisti.org/sivu02b.html
Myös jos on matkaa Viroon, siellä on yksi paikka Finissage -kauneussalonki
Merivälja tee 1 (Regati-talo Piritalla), Tallinna
puh. 372 6 062 214
sivusto löytyy Suomeksi nimellä ja hinnat on puolet Suomen hintatasosta.