Sinkkuvanhemmuus ja deittailu

13

1856

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä ole helppoa varsinkaan jos sinkku-yh on mies. Deittimarkkinoilla alinta kuonaa. Tuntui, että naiset inhosivat lasteni olemassaoloa.

    • Anonyymi

      No tietysti kannattaa salaa se niin pitkään kuin mahdollista!

    • Anonyymi

      Itse ainakin kerron heti ensimmäiseksi. Toivon, että miehelläkin on lapsia.

    • Anonyymi

      Toivottavasti "lapsellinen" kertoo heti alkuvaiheessa, että hänellä on lapsia. Näin sen vuoksi, että itse en halua lapsia. Olisi ikävää, jos olisi jo selvästi ihastunut ja vasta sitten saisi selville, että toisella onkin lapsia.

      Seurustelin juuri henkilön kanssa, jolla oli 4-vuotias lapsi. Lapsi asui pääasiassa toisen vanhemman luona, mutta oli kuitenkin viikottain myös toisessa kodissaan. Koin lapseen tutustumisen jännittäväksi ja vaikeaksi, ja minua mietitytti tulevaisuus parisuhteessa, jossa mukana kulkisi myös lapsi.

      Lopulta valitettavasti erosimme ja vaikka syitä eroomme oli muitakin, niin lapsiasia oli varmasti niistä yksi. Suurimmaksi kynnykseksi ei tosin noussut jo olemassa oleva lapsi vaan se, että en halunnut lisää lapsia, mutta kumppanini olisi halunnut.

      • Anonyymi

        Lisäyksenä vielä, että parisuhteen onnistumisen vuoksi olisin ollut ehdottoman valmis sitoutumaan myös tähän nelivuotiaaseen lapseen, mutta toki se olisi teettänyt työtä.


    • Anonyymi

      Jos mies peittelee sitä että lapsia on jo tehty, pidän sitä outona. Lasten pitäisi olla vanhempiensa elämän tärkein asia, jos toinen vaikuttaa siltä että häpeää tuotoksiaan ni on se aika iso varoitusmerkki.

      Itse lapsettomana en halua miestä jolla on pieniä lapsia. Jos lapset ovat jo aikuisia niin eri asia.

      Kyllä lapsista pitäisi sanoa heti kärkeen. On ne kuitenkin iso asia.

      • Anonyymi

        Ok,


    • Anonyymi

      Mielestäni jälkikasvusta pitää mainita jo heti alussa. Turha pimittää totuutta joka tulee kuitenkin ilmi. On vain hukkaan heitettyä aikaa jos tutustuminen etenee hyvin ja toinen ei voi hyväksyä myöhemmin että pakettiin kuuluu myös lapsi/lapsia. Joidenkin lapsettominen sinkkujen on vaikeata ymmärtää että lapset menevät aikataulussa edelle ja loukkaantuvat jos tulee yllättäviä peruutuksia esim. lapsi sairastuu. Muutenkin kaikenlaiset "rasitteet" olisi hyvä tuoda toiselle tiedoksi suht alussa, niin sellainen ihminen osaa sitten myös hyväksyä sinut omana itsenäsi.... alusta asti.

    • Anonyymi

      Ei pitäis olla este koska jos nainen/ mies alkaa kulkea yhdessä niin pitäis syntyä
      Lisää 👫

    • Lapsista pitää kertoa heti, se on yksi tärkeimmistä tiedoista kun tutustuu uuteen ihmiseen.
      Nettideiteillä tuosta varmastikin lipsutaan, siksi en olekaan innostunut niistä.

    • Anonyymi

      No ite olen 40 mies ja lapsia ei ole, syy on etten ole voinut saada lapsia, mutta tämäkin on taas joillekkin naisille heti stoppi. En mielellään heti tätä haluaisi kertoa ensimmäisissä viesteissä, mielellään vasta kun ollaan tutustuttu ekojen treffien jälkeen.

      Toisaalta toivoisin että oman ikäisillä naisilla olisi jo lapset lentäneet pesästä, mutta aika harvassa ne on, saattaa olla ihan alle kouluikäisiäkin lapsia.

    • Anonyymi

      Olen 2x ollut äitipuoli. En halua enää. Olen ainakin itse todella vihainen, jos mies pimittää lapset.

    • Anonyymi

      Yh-kinkku on tyypillisesti yli 30v vanha, jo sen takia heitä ei kannata edes ajatella parisuhteeseen, heidän seksuaalisuus on jo heikentynyt suuresti. Lisäksi taakka/taakat ovat aina ja kokoajan paikalla, tiellä, haittana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1061
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      280
      1046
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      86
      857
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe