Missä vaiheessa kannattaa kertoa onko lapsia? Miten deittailu sujuu kun on lapsia kuvioissa?
Lue ensimmäinen osa sinkkuvanhemmuutta pohdiskelevasta jutusta täältä https://deittailu.treffit24.fi/2020/04/17/osa-1-miten-sinkkuvanhemmilta-onnistuu-deittailu/.
Oletko samaa mieltä? Kerro kokemuksistasi!
Sinkkuvanhemmuus ja deittailu

13
1662
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä ole helppoa varsinkaan jos sinkku-yh on mies. Deittimarkkinoilla alinta kuonaa. Tuntui, että naiset inhosivat lasteni olemassaoloa.
- Anonyymi
No tietysti kannattaa salaa se niin pitkään kuin mahdollista!
- Anonyymi
Itse ainakin kerron heti ensimmäiseksi. Toivon, että miehelläkin on lapsia.
- Anonyymi
Toivottavasti "lapsellinen" kertoo heti alkuvaiheessa, että hänellä on lapsia. Näin sen vuoksi, että itse en halua lapsia. Olisi ikävää, jos olisi jo selvästi ihastunut ja vasta sitten saisi selville, että toisella onkin lapsia.
Seurustelin juuri henkilön kanssa, jolla oli 4-vuotias lapsi. Lapsi asui pääasiassa toisen vanhemman luona, mutta oli kuitenkin viikottain myös toisessa kodissaan. Koin lapseen tutustumisen jännittäväksi ja vaikeaksi, ja minua mietitytti tulevaisuus parisuhteessa, jossa mukana kulkisi myös lapsi.
Lopulta valitettavasti erosimme ja vaikka syitä eroomme oli muitakin, niin lapsiasia oli varmasti niistä yksi. Suurimmaksi kynnykseksi ei tosin noussut jo olemassa oleva lapsi vaan se, että en halunnut lisää lapsia, mutta kumppanini olisi halunnut.- Anonyymi
Lisäyksenä vielä, että parisuhteen onnistumisen vuoksi olisin ollut ehdottoman valmis sitoutumaan myös tähän nelivuotiaaseen lapseen, mutta toki se olisi teettänyt työtä.
- Anonyymi
Jos mies peittelee sitä että lapsia on jo tehty, pidän sitä outona. Lasten pitäisi olla vanhempiensa elämän tärkein asia, jos toinen vaikuttaa siltä että häpeää tuotoksiaan ni on se aika iso varoitusmerkki.
Itse lapsettomana en halua miestä jolla on pieniä lapsia. Jos lapset ovat jo aikuisia niin eri asia.
Kyllä lapsista pitäisi sanoa heti kärkeen. On ne kuitenkin iso asia.- Anonyymi
Ok,
- Anonyymi
Mielestäni jälkikasvusta pitää mainita jo heti alussa. Turha pimittää totuutta joka tulee kuitenkin ilmi. On vain hukkaan heitettyä aikaa jos tutustuminen etenee hyvin ja toinen ei voi hyväksyä myöhemmin että pakettiin kuuluu myös lapsi/lapsia. Joidenkin lapsettominen sinkkujen on vaikeata ymmärtää että lapset menevät aikataulussa edelle ja loukkaantuvat jos tulee yllättäviä peruutuksia esim. lapsi sairastuu. Muutenkin kaikenlaiset "rasitteet" olisi hyvä tuoda toiselle tiedoksi suht alussa, niin sellainen ihminen osaa sitten myös hyväksyä sinut omana itsenäsi.... alusta asti.
- Anonyymi
Ei pitäis olla este koska jos nainen/ mies alkaa kulkea yhdessä niin pitäis syntyä
Lisää 👫 Lapsista pitää kertoa heti, se on yksi tärkeimmistä tiedoista kun tutustuu uuteen ihmiseen.
Nettideiteillä tuosta varmastikin lipsutaan, siksi en olekaan innostunut niistä.- Anonyymi
No ite olen 40 mies ja lapsia ei ole, syy on etten ole voinut saada lapsia, mutta tämäkin on taas joillekkin naisille heti stoppi. En mielellään heti tätä haluaisi kertoa ensimmäisissä viesteissä, mielellään vasta kun ollaan tutustuttu ekojen treffien jälkeen.
Toisaalta toivoisin että oman ikäisillä naisilla olisi jo lapset lentäneet pesästä, mutta aika harvassa ne on, saattaa olla ihan alle kouluikäisiäkin lapsia. - Anonyymi
Olen 2x ollut äitipuoli. En halua enää. Olen ainakin itse todella vihainen, jos mies pimittää lapset.
- Anonyymi
Yh-kinkku on tyypillisesti yli 30v vanha, jo sen takia heitä ei kannata edes ajatella parisuhteeseen, heidän seksuaalisuus on jo heikentynyt suuresti. Lisäksi taakka/taakat ovat aina ja kokoajan paikalla, tiellä, haittana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583713Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j823109Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin632310Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141520Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651309- 871159
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291019Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952