Onko jollain kokemuksia joistain "apureista" laihdutuksessa? Minkälaisia erilaisia niitä on? apteekeista vai mistä? Jotain, joka pitäisi nälän poissa ja halun syödä pois? Mitä kaikenlaisia niitä siis on? neuvoja?
Laidutuslääkkeet jne..?
lalli
2738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Efedriini laihduttaa ja pitää nälkää poissa. Siihen vaaditaan resepti. Nälkä pysyy poissa myös ketoosilla. www.anttiheikkila.com
Yleisimmät on kai Xenical ja Reductil. Xenicalia syödessä et pysty syömään mitään rasvaista, tulee hetikohta toista kautta ulos.
Reductil taas vie ruokahalun pois (kellä toimii, kellä ei), ja kiihdyttää aineenvaihduntaa. Se myös saattaa nostaa verenpainetta, joten käyttö vaatii seurantaa. Se kehitettiin alunperin mielialalääkkeeksi, laihdutusvaikutus huomattiin vahingossa. Piristävä vaikutus voi viedä yöunet. Reseptilääke, hinta ilman Kelakorvausta n. 79 e/ 28 kpl. Nyt olen syönyt niitä karppaamalla 36 pv., paino pudonnut - 7,5 kg.. Vaatii siis ruokavalion muutoksen tuekseen.