Pettäminen tuhosi perheen ja minut

Anonyymi

Olin naimisissa ja olisin vieläkin, ellei vaimoni olisi liittoamme tuhonnut kuukausien salasuhteellaan. Mitään selitystä hän ei osannut teolleen antaa ja sanoi, että jos vain voisi, niin jättäisi sen tekemättä.

Oltiin oltu avioliitossa 10 vuotta ja yhdessä liki 13 vuotta. Oli 2 kouluikäistä lasta, talo, pari autoa ja elämä, kuin nyt normaalielämä on. Seksi sujui, minä olin kotona lasten kanssa paljon, tein kotihommia ja vaimo omasta halustaan harrastuksenomaista työtä oman työnsä lisäksi... Teki siis pitkää päivää usein.

Suhteemme sanoi olleen kunnossa. Mulla oli kyllä masennusta, jonka vaimo tiesi, muttei se esim kotihommissa silleen näkynyt, muutakuin että tiesi ja näki minun olevan mieli maassa. Terapeutti toki sanoi, että onhan se altistava tekijä siellä ollut. Jälkikäteen sanoisin, että ois pitäny jutella asiasta enemmän ja hommata sitä apua paremmin, mutta ei se vaimokaan koskaan sanonut, että suhteessamme olisi ollut mitään sellaista, että liittomme olisi ollut kaatumassa.

No. Kiva oli sitten kuulla vaimolta, että hänellä on toinen mies ollut kuukausien ajan. Olin aavistellut asiaa. Toinen mies oli tahollaan vasta eronnut oman vaimonsa pettämisen vuoksi (siis hänen vaimonsa oli pettänyt häntä ja tuli ero) ja tämä mies oli sitten iskenyt pari kk eronsa jälkeen minun vaimoni. Vaikka tiesi meidän avioliitosta ja lapsista. Ja touhunneet salassa monta kuukautta.

Vaimo halusi eron, koska ei uskonut vahvan liittomme voivan palata ennalleen. Oli pahoillaan, mutta niin saakelin kylmä minua kohtaan. Oli muuttunut äkisti ihan toiseksi ihmiseksi. Järkytys oli minulle pohjaton. Putosin, enkä ole lakannut putoamasta.

Nyt olen menettänyt kaiken. Vaimoni, lapseni, kotini, elinpiirin... Jäin tyhjän päälle. Mielenterveyteni tuhoutui. Lapsia en ole pystynyt näkemään ahdistukseltani. Käyn terapiassa, mutta en saa siitä apua itselleni.

Entinen vaimoni tietenkin on yhdessä nyt sen pettämiskumppaninsa kanssa, joka osaltaan on minulle mahdoton hyväksyä.

En voi ymmärtää entisen vaimoni ja tämän suhteemme tuhonneen miehen tekoa. He tuhosivat avioliittomme, minut, lasten isän ja kaiken sen, mitä meillä oli.

Harkitsen itsemurhaa.

Pettämisellä oli kauheat seuraukset.

5

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sori mutta otan tästä kaiken vastuun. katoppa ku te kiusasitte mua pienenä ja sitte tää on se mun kosto jonka teen 15 vuotta myöhemmin. =)

    • Anonyymi

      Tee kaikkesi että saat lapset itsellesi. Pettäjänaisen täytyy olla se taloudellisesti maksava osapuoli tässä tapauksessa.
      Lapsistasi sinä saat uutta voimaa ja intoa elämiseen. He eivät salli sinun vaipua mesennukseen. Sinä kun olet yksin ( paitsi jos nainen silloin tälloin muilta "kiireiltään" joutaa) lapsistasi siten vastuussa. He ovat valtavan hyvia antamaan terapiaa!!

      Tulet ajan kanssa huomaamaan että pärjäät loistavasti ilman tuota pettävää naista.
      Mikäli se, huomattuaan uuden Yrjonsä ei niin hyväksi, alkaa kerjäämään takaisin luoksenne, älä missään tapauksess hyväksy!!!!!

      Turhaan haudot tuhoisia ajatuksia! Tuo paha nainen teki väärin perhettään kohtaan, silloin kun sinä olisit kipeimmin tarvinnut sen tukea.
      Kuten sanoin, tee mitä tahaansa se vaatiikin että saat lapset itsellesi!!!!!!
      Sinulle nuo valopilkut kuuluvat! Sinä olet ansainnut heidät!

    • Anonyymi

      Pillun levittelijöitä ei pidä säälii.

    • Anonyymi

      Jo et tunne saavasi apua terapiasta, niin vaihda terapeuttia. Ammattitaitoinen terapeutti ei loukkaannu, jos pyydät suositusta toisella terapeutille.

      Älä missään nimessä anna petollisten valehtelijoiden määrätä elämäsi kulkua enempää, vaan keskity nyt itsekkäästikin ensisijassa oman elämäsi haltuunottoon.

      • Anonyymi

        Itsellä vastaavanlainen tilanne. 30v yhdessä ja vaimo petti matkoilla eikä tietenkään aluksi meinannut tunnustaa. En olisi koskaan voinut kuvitella miten kovin se voi sattua. Nyt elämä on täysin sekaisin ja en tiedä miten tästä selviän.
        En haluaisi erota, mutta en voi hyväksyä myöskään pettämistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      115
      3652
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3031
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2694
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2432
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      18
      2373
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2229
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2121
    8. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2037
    9. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      90
      1950
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      1832
    Aihe