Olin naimisissa ja olisin vieläkin, ellei vaimoni olisi liittoamme tuhonnut kuukausien salasuhteellaan. Mitään selitystä hän ei osannut teolleen antaa ja sanoi, että jos vain voisi, niin jättäisi sen tekemättä.
Oltiin oltu avioliitossa 10 vuotta ja yhdessä liki 13 vuotta. Oli 2 kouluikäistä lasta, talo, pari autoa ja elämä, kuin nyt normaalielämä on. Seksi sujui, minä olin kotona lasten kanssa paljon, tein kotihommia ja vaimo omasta halustaan harrastuksenomaista työtä oman työnsä lisäksi... Teki siis pitkää päivää usein.
Suhteemme sanoi olleen kunnossa. Mulla oli kyllä masennusta, jonka vaimo tiesi, muttei se esim kotihommissa silleen näkynyt, muutakuin että tiesi ja näki minun olevan mieli maassa. Terapeutti toki sanoi, että onhan se altistava tekijä siellä ollut. Jälkikäteen sanoisin, että ois pitäny jutella asiasta enemmän ja hommata sitä apua paremmin, mutta ei se vaimokaan koskaan sanonut, että suhteessamme olisi ollut mitään sellaista, että liittomme olisi ollut kaatumassa.
No. Kiva oli sitten kuulla vaimolta, että hänellä on toinen mies ollut kuukausien ajan. Olin aavistellut asiaa. Toinen mies oli tahollaan vasta eronnut oman vaimonsa pettämisen vuoksi (siis hänen vaimonsa oli pettänyt häntä ja tuli ero) ja tämä mies oli sitten iskenyt pari kk eronsa jälkeen minun vaimoni. Vaikka tiesi meidän avioliitosta ja lapsista. Ja touhunneet salassa monta kuukautta.
Vaimo halusi eron, koska ei uskonut vahvan liittomme voivan palata ennalleen. Oli pahoillaan, mutta niin saakelin kylmä minua kohtaan. Oli muuttunut äkisti ihan toiseksi ihmiseksi. Järkytys oli minulle pohjaton. Putosin, enkä ole lakannut putoamasta.
Nyt olen menettänyt kaiken. Vaimoni, lapseni, kotini, elinpiirin... Jäin tyhjän päälle. Mielenterveyteni tuhoutui. Lapsia en ole pystynyt näkemään ahdistukseltani. Käyn terapiassa, mutta en saa siitä apua itselleni.
Entinen vaimoni tietenkin on yhdessä nyt sen pettämiskumppaninsa kanssa, joka osaltaan on minulle mahdoton hyväksyä.
En voi ymmärtää entisen vaimoni ja tämän suhteemme tuhonneen miehen tekoa. He tuhosivat avioliittomme, minut, lasten isän ja kaiken sen, mitä meillä oli.
Harkitsen itsemurhaa.
Pettämisellä oli kauheat seuraukset.
Pettäminen tuhosi perheen ja minut
5
933
Vastaukset
- Anonyymi
sori mutta otan tästä kaiken vastuun. katoppa ku te kiusasitte mua pienenä ja sitte tää on se mun kosto jonka teen 15 vuotta myöhemmin. =)
- Anonyymi
Tee kaikkesi että saat lapset itsellesi. Pettäjänaisen täytyy olla se taloudellisesti maksava osapuoli tässä tapauksessa.
Lapsistasi sinä saat uutta voimaa ja intoa elämiseen. He eivät salli sinun vaipua mesennukseen. Sinä kun olet yksin ( paitsi jos nainen silloin tälloin muilta "kiireiltään" joutaa) lapsistasi siten vastuussa. He ovat valtavan hyvia antamaan terapiaa!!
Tulet ajan kanssa huomaamaan että pärjäät loistavasti ilman tuota pettävää naista.
Mikäli se, huomattuaan uuden Yrjonsä ei niin hyväksi, alkaa kerjäämään takaisin luoksenne, älä missään tapauksess hyväksy!!!!!
Turhaan haudot tuhoisia ajatuksia! Tuo paha nainen teki väärin perhettään kohtaan, silloin kun sinä olisit kipeimmin tarvinnut sen tukea.
Kuten sanoin, tee mitä tahaansa se vaatiikin että saat lapset itsellesi!!!!!!
Sinulle nuo valopilkut kuuluvat! Sinä olet ansainnut heidät! - Anonyymi
Pillun levittelijöitä ei pidä säälii.
- Anonyymi
Jo et tunne saavasi apua terapiasta, niin vaihda terapeuttia. Ammattitaitoinen terapeutti ei loukkaannu, jos pyydät suositusta toisella terapeutille.
Älä missään nimessä anna petollisten valehtelijoiden määrätä elämäsi kulkua enempää, vaan keskity nyt itsekkäästikin ensisijassa oman elämäsi haltuunottoon.- Anonyymi
Itsellä vastaavanlainen tilanne. 30v yhdessä ja vaimo petti matkoilla eikä tietenkään aluksi meinannut tunnustaa. En olisi koskaan voinut kuvitella miten kovin se voi sattua. Nyt elämä on täysin sekaisin ja en tiedä miten tästä selviän.
En haluaisi erota, mutta en voi hyväksyä myöskään pettämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3237482Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r695285Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014544Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174362Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1214159Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523907Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543790Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743697Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293586SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha843422