Siihen Lähteen tontille piti hetikohta rakentaa luhtikerrostalo kaikkine herkkuineen. Joskus huomasin, että oli vielä toistakymmentä asuntoa myytävinä. Vieläkö ehtisi varata parit?
Vai kävikö niin, ettei tarvetta ollutkaan? Kysyn, koska en tiedä. Vähän epäilyttää, että kaksio pimeällä parvekkeella varustettuna - liki 300 000 euroa - ei sittenkään olisi hyvä sijoitus - Kemijärvellä.
Miten on asianlaita?
Vai kävikö niin, ettei tarvetta ollutkaan? Kysyn, koska en tiedä. Vähän epäilyttää, että kaksio pimeällä parvekkeella varustettuna - liki 300 000 euroa - ei sittenkään olisi hyvä sijoitus - Kemijärvellä.
Miten on asianlaita?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kunnanjohtaja on raportoinut Kemijärven asukasluvun lisääntymisestä jo 3 .na kuukautena perätysten.
Kyllä puukerros, -rivitalot menevät kohta kuin kuumille kiville. Neliöhinta ei hidasta.
Väestön kasvu on kiistaton. Ilmeisesti taloihin tuleva maalämpöjärjestelmä takaa turvallisen, edullisen ja viihtyisän asumisen olosuhteet keskellä kylää.
Miksi näitä asuntoja ei suorastaan riistetä käsistä, kun ne niin ensiluokkailta tuntuvat?
Hinta...järkyttävä näillä korkeuksilla ?
Kaupunginhallitus ja BorealBiorefin johto on järjestänyt salarahoituksen uusien puuasuntojen rakentamiselle Kemijärven kaupungin keskustaan. Tyypillistä Suomen keskustaa. Hintatukijärjestelmä on kytköksissä sellutehtaan ensimmäiseen rakentamisen aaltoon. Sen jälkeen tulisi vanhojen kerrostalojen asuttaminen Särkikankaalla, kun nekin ovat tyhjillään.
Tämä liittyy myös eiliseen valtuuston kokoukseen, jossa vasemmisto-kunnanvaltuutettu paheksui sitä, että kunnan talousarvioissa on paljon numeroita, joilla sitten selitellään tulot ja menot. Ei vaikuttanut oikein kaukoviisaalta.
Kunta riepu on tuonkin tontin ostanut, purkanut rakennukset ja maisemoinut. Siinä on jo kunnan kädenojennusta taas kerrakseen. Olisi vain ostanut tontin se, joka aikoo rakentaakin.
Voi, voi, kepulikakkeli haisee jälleen.
Tuleeko asuntoihin kunnolliset äänieristeet? Vaimo on sen verran äänekäs sänkyhommissa ja sänkykin ryskyy.
Osta Tempur-sänky ja tee temput sillä. Ei rysky eikä rytise - mukautuu muotoihisi ja joustaa tarpeen mukaan. Ei mitään hetekahumppaa!