Sulo Vilenin huoltoasemaa

Anonyymi

Tankki täyteen sarja
Onko ihan ollut oikeesti olemassa, onko se rakennus vielä?

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulissia!

    • Kyllä oli, Ylöjärvellä. Rakennusta ei enää ole.
      En ole pitkään aikaan kulkenut siellä, joten en tiedä mitä paikalla nykyään on.

    • Anonyymi

      Kävikö siin oikeasti niin että rakentivat ison tien ja huoltis jäi sen takia syrjään?

      • Tampere-Vaasatietä linjattiin ja rakenneltiin uusiksi joskus olisko ollut 60-luvulla, rakennus jäi siitä sivuun.
        Kävin googlaamassa äsken rakennuksen historiaa, siinä oli, että kuvausten aikaan huoltoasema oli jo lopetettu (oli Kesoil) ja tilat vuokrattu romaaniperheelle.
        Näin ollen vain ulkokuvaukset tehtiin siellä ja muut studiossa.


      • Anonyymi
        Eliaana kirjoitti:

        Tampere-Vaasatietä linjattiin ja rakenneltiin uusiksi joskus olisko ollut 60-luvulla, rakennus jäi siitä sivuun.
        Kävin googlaamassa äsken rakennuksen historiaa, siinä oli, että kuvausten aikaan huoltoasema oli jo lopetettu (oli Kesoil) ja tilat vuokrattu romaaniperheelle.
        Näin ollen vain ulkokuvaukset tehtiin siellä ja muut studiossa.

        Romaniperhe jätti vuokrat bydeen eli maksamatta pitkältä ajalta; huoltiksesta ja pihapiiristä tuli varsinainen romu miljöö ja kuin kaatopaikka. Taisivat säilöä siellä hevosiakin. Että sellaista luottamuksen osoittamista. Pakkohäätö.
        Sen jälkeen huoltis toimi jonkinlaisena varastona. En muista ehtikö kummelitkin hyödyntää asemaa. Joka tapauksessa huoltis pelkkä muisto vain.


    • Anonyymi

      Kyllä noita sulo vileen baareja syntyy, mieleen tulee vanha 1 tie, kun motari Tku-Hki aukesi jäi sinne kuolleita paikkoja vaikka kuinka...

      • Anonyymi

        Harmi, että se legendaarinen Lahnajärvikin kupsahti moottoritien varjoon.


    • Anonyymi

      Juhana Vilen haki omaa työpaikkaansa, olikin jo siinä.

      • Anonyymi

        Toi oli hyvä. Haki omaa työpaikaansa.

        Harmi kun nämä huoltoasemat on enemmän tai vähemmän tyhjilään. Joku fani sivusto löytyy.

        60-luvun huoltoasemat oli hyviä, kerättiin mm. Shellin kolikoita.

        Shell tyttö oli cool, youtubes on videoita. Jee.


    • Anonyymi

      Tampereen ja Vaasan välillä oleva suosittu huoltoasema jäi sivuun tielinjauksen takia. Koskue se vissiin on. Nyt kaavaillaan Ylistaroon ohitustietä, jolloin se ST1 asema kokee Sulo Vileenit. Kun tielinjaus on valmis menen heti kahville. Laihian huoltoasemat on myös äskettäin ohitettu tehokkaasti, vieä on toimintaa, mutta kuinka kauan. Laihian liittyminen Vaasan tulee ajankohtaiseksi, kun Liisalehtoon avataan valtava Prisma vuoden päästä.

      • Anonyymi

        Kun Tampere - Turku tielinjaus uusittiin, Tuulan Tupa jäi vanhan tien varteen. Luulin sen olleen kuolinisku, hyvälle monialahuoltoasemalle. Piti käydä netistä vilkaisemassa ja siellähän se mainosti valmisannoksia mukaan otettavaksi. Itse lähdin Tampereen seudulta jo 15 vuotta sitten.

        KM.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1394
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      52
      1326
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      120
      1046
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      65
      687
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      167
      655
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe