Voiko pettämisestä huolimatta jatkaa samassa parisuhteessa?

Anonyymi

Pitkä suhde takana ja nyt sitten paljastui puolison yhdenillan seksisuhde. Todella kipeä paikka ja meinaa iso mies romahtaa täysin. Onko ainoa vaihtoehto ero vai onko suhteen jatkaminen järkevää. Onko keneläkään hyviä kokemuksia suhteen jatkamisesta pettämisen jälkeen?
Kiitos järkeviä vastauksia sillä nyt ei kestä mitään hulluja heittoja.

10

760

Äänestä

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asia kannattaa nyt käsitellä perusteellisesti, varmistua että se oli vain yhden illan suhde ja että vaimo katuu tekemisiään. Sitten arvioit pystytkö antamaan anteeksi.
      Jos nuo toteutuu niin suhteen jatkaminen on mahdollista.
      Edellyttää sitä että tuo asia on haudattu.

    • Anonyymi

      Useampi vuosi on mennyt asiaa puidessa. Jokapäivä pahaa mieltä asiasta. Pitkä suhde (yli 30v) myös meillä, ja tyhmä luulin että asiat on kunnossa. Mies ei halua erota, vaikka itse petti. Ennen oli luottamusta, mutta aivan kuin kaikki onnelliset vuodet olisi pyyhitty pois. Mustaa on edelleen ja käyn terapiassa.

      • Anonyymi

        Jos asia oikeasti painaa mieltä vieläpä joka päivä niin tietysti silloin suhde kannattaa lopettaa. Jotkut voivat rakentaa suhteen uudelleen mutta se vaatii tietynlaista mielenlaatua. Ei meiltä kaikilta voi odottaa samaa koska ihmiset todellakin ovat erilaisia.


    • Anonyymi

      Jos todella molemmat haluatte jatkaa yhdessä niin menkää terapiaan yhdessä.
      Vuosia sitten oma avioliitto oli hajoamispisteessä. Kyse ei ollut pettämisestä,mutta ilman sitä apua olisimme eronneet. Perheasiain neuvottelu keskuskohan se oli..on seurakunnan toiminta mutta ei todellakaan ole mitään "jeesustelua".
      Oli mies terapeutti,erittäin ammattitaitoinen.
      Vuosi käytiin ja meidän avioliitto pelastui .
      Suosittelen..Mutta molempien pitää siihen sitoutua .
      Nyt on eri kriisi käsissä,olen tälle palstalle kirjoittanut tuosta varatulle miehelle viestittelyssä.
      Ja jos vaistoni on oikeassa niin en jaksa enää roikkua tässä liitossa.28 vuotta ollaan oltu naimisissa.
      Joten jos mies haluaa kokeilla nyt onko se ruoho vihreämpää siellä aidan toisella puolella niin sieltä ei ole takaisin tulemista.
      Mutta silloin terapiaan mennessämme ajattelin että kokeillaan..on sitten ainakin tehty kaikki mitä voidaan liiton pelastamiseksi.
      Siitä on aikaa melkein 15 vuotta.
      Suosittelen.

    • Anonyymi

      Parit on erilaisia kuten ihmiset kaikki, meillä onnistui jatkaa suhdetta onnistuneesti naisen pettämisien jälkeen. Kesti mut palutui elo normaaliksi ja kummallakaan ei ollut haluja erota. Normi arki kaikkinensa myös seksi, tyytyväinen lopulta. Nainen sai kaiketi mitä halusi ja kun koki mitä halusi se loppui. Yhdessä jo noin 30 vuotta, naisen uskottomuudesta noin 22 vuotta aikaa.

    • Anonyymi

      No hei, tässä nainen jonka pitkässä ja "onnellisessa" suhteessa mies kävi nettideitin kanssa panolla ja samalla selvisi sekin että thaikkupaikkojakin oli koluttu.

      Mieheni ei halua erota, minulla asia on edelleen harkinnassa. En usko, että enää miestä löytäisin. Ei siksi ettenkö kelpaisi, mutta on mennyt luotto ihan kaikkiin miehiin.

      Se on nyt sinustakin kiinni. Jos pystyt antamaan anteeksi, niin jatko on mahdollinen. Se on vaan pitkä prosessi. Meillä on pari vuotta tapahtuneesta....

    • Anonyymi

      Kokemuksesta voin kertoa, että kannattaa tosiaan selvittää onko todella ollut yhden illan seksisuhde.

      Minulla avioliitto kesti useita vuosia sen jälkeen, kun kumppanini ensin yhden illan juttu ja myöhemmin paljastuneet muut seikkailut kokivat päivänvalon. Ihmiset vain valitettavan usein myöntävätä ainoastaan sen, mistä ovat jääneet ns. kiinni.

      Terapiassa käytiin ja suhteeseen panostettiin, mutta ei se koskaan enää korjaantunut. Taustalla oli niin paljon asioita, jotka olivat meitä pitkän suhteen kuluessa johtaneet erilleen. Molemmilla on nyt uusi elämä ja uudet puolisot ja voimme paljon paremmin.

      Tietenkin on hienoa, jos saatte suhteen taas kukoistamaan. Ihmiset ovat kovin erilaisia ja käsittelevät asoita eritavalla.

      Tsempiä teille!

    • Anonyymi

      Riippuu mitä tehnyt, onko seksiä vai vaan muuta tapailua. Me jatkettiin uskottomuudesta huolimatta, syynä varmaan kun molemilla oli harhailua.

    • Anonyymi

      älä nyt viitti iso mies itkee, ei se värkki siitä mihinkään kulu jos sitä vähän toisillekin tarjoo

    • Anonyymi

      Meillä mies petti. Yritettiin jatkaa, mutta nyt tehdään eroa. Asutaan vielä saman katon alla. Mies on kuitenkin nyt sanonu et taitaa tehdä elämänsä virheen kun päästää mut lähtemään. Paljasti jopa et on meinannu sanoa minulle et peru se muutto. Elo on meillä tällä hetkellä, kuin ei oltaisi eroamassakaan. Minä kyllä muutan pois silti. Ollaan sovittu että jatketaan samallalailla, mut vain eri osoitteissa. Meillä kaksi lasta. Molemmilla tulee olemaan avain toisen asuntoon ja lupa tulla toisen luo aina kun haluaa. Suhdetta meillä takana 11vuotta. Saattaa se olla, kun molemmat on saanu rauhassa miettiä asioita jne niin jos tarkoitus on niin palaamme vielä yhteen. Teemme edelleen asioita niin kun pariskunnat tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe