Eri maakunnista

Oletteko kukaan törmänneet luonne-eroihin joita on eri maakunnissa. Olen satakuntalainen suorapuheinen koska olen tottunut siihen ja puoliso on savolainen joka ei useinkaan vastaa siihen mitä kysytään vaan asian vierestä. Joskus todella rassaa.
1596
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Läntisellä ja itäisellä Suomkella on eroa.
Pohjanmaa ><Savo! Hankala yhdistelmä. Olen joutunut kanssakäymiseen eri alueilta olevien ihmisten kanssa ja temperamenttierot jaksavat joskus hämmästyttää.
Eteläkarjalaisena työpaikkani oli 6 vuotta Savonlinnassa ja sinä aikana sain tarpeekseni savolaisten pakkohauskuudesta ja keskinäisestä kateudesta.

Äänestä
  • Täytynee muistaa että samallakin ihmisellä on temperamenttieroja riippuen siitä kenen kanssa, missä on ja minkälaisessa kanssakäymisessä.

    Suuri osa ihmisen temperamentista on kuitenkin perimässä. Taito ymmärtää eritavoin käyttäytyviä ja toimivia ihmisiä on jokaisella erilainen, riippuen ympäristöstä.

    Äänestä

En ole

Äänestä

Sukulainen oli aviossa savolaisen kanssa ja kertoi että sai vain yhteen kysymykseen suoran vastauksen.

1Äänestä
  • Minä taidan olla sitten suorapuheinen savolaissyntyinen. En ole aina ollut. Se on pitänyt opetella. Säästää aikaa ja vaivaa, kun sanoo asiat suoraan kiertelemättä ja kaartelematta.

    Äänestä

  • Suottaapi olla vuan suottaapi olla olemattannii!
    A kustanna uotte poeissa?
    Paljonko täältä on matkaa Kerimäelle? Ka sama verra ko sielt o tänne.

    Äänestä

Ongelmat jotenkin kärjistyvät itä-länsi suhteissa. Pohjois-etelä linjalla ei juurikaan, vaikka välimatkaa olisi enemmänkin. Monessa kansainvälisessä suhteessa onnistutaan ja ymmärretään toisiaan, vaikka tultaisiin erilaisista kulttuureista. Mutta suomen sisällä itä-länsi, se ongelma ei vaan jotenkin aukene. Ei kumpikaan tule oikein vastaan tai muutenkaan ymmärrä asiaa toisen kannalta. Siis riitoja, erimielisyyksiä tulee ja osa johtaa luonnollisesti eroon kansalaisuudesta huolimatta. Mutta itä-länsi menee jotenkin nyrkit vastakkain. Siis ei vaan kohtaa.

Äänestä

Tottakai ihmisillä on luonne-eroja, se on selvää! Mutta ne eivät välttämättä mene eri maakuntien mukaan, vaan eri ihmisten mukaan. Itselläni ei ole ollut mitään vaikeuksia luenne-erojen kanssa, päinvastoin. Mikään ei ole niin mielenkiintoista kuin ihmisten erilaisuus.

Pidät itseäsi suorapuheisena "kysyt suoraan", puoliso vastaan asian vierestä. Kun kerran tiedät tämän, niin miksi kysyt suoraan? Kannattaisi kysellä asian vierestä, niin saisit suoremman vastauksen.

Monesti huvitan itseäni kuuntelemalla ihmisten keskusteluja. Huomaa heti onko keskustelijat samalla aaltopituudella. Jos ei, toinen kysyy tai sanoo jotain, johon toinen reagoi menettämällä hermot. Haha :).

Äänestä

Minusta on outoa ettei vastaa siihen mitä kysytään.

Äänestä
  • Tyhmähän semmoinen on, joka heti vastaa siihen, mitä kysytään.

    Äänestä

Törmätty on . Päivittäin. Jääkaapilla.

Äänestä

tasaisesti on kusipäitä jokapaikassa

Äänestä

Ihmisillä on onneksi luonne-eroja, joista riittää hauskuuttakin elämään. Joskus liikaakin.

Tärkeintä olisi havaita miten oma persoona, luonne ja käytös vaikuttaa toisiin ihmisiin. Nähdä itsensä toisten silmin.

Kerrot suorapuheisuudesta ja puolisosi kysymyksiisi vastaamisesta - tämän rassaavuudesta. Asia rassaa varmasti, koska et huomaa peruslähtökohtaa. Puoliso kokee suorapuheisuutesi eri tavalla kuin sinä itse. Sinä koet sen hyvänä, puoliso ei niinkään. Hän kiertelee ja kaartelee vastaamisessa, koska suorapuheisuutesi hämmentää häntä.

Tuo edellinen vastaus joka meni jotenkin "kaikkialla on kusipäitä" on tyyppiesimerkki oman vuorovaikutuksen sokeudesta. Jos joku nimittelee toista ihmistä "kusipääksi", hän ei anna "kusipäälle" mitään mahdollisuutta olla sitä mitä hän oikeasti ovat. Vain sen vuoksi, ettei "kusipää" ole samanlainen kuin sanoja itse ja tai ajattele samoin kuin itse. Todellinen vuorovaikutus voi syntyä vain jos molemmat osaavat puhua ja kuunnella toisiaan kunnioittavasti.

Äänestä
  • Aloittajana totean että tavallaan puhutaan eri kieltä länsisuomalaiset ovat tottuneet suoraan kommunikointiin ja sitä pidetään reiluna tapana ja savonmuassa kierrellään ja kaarrellaan ja ilm pitävät sitä kohteliaana mutta toisin puhuvalle se on miltei epäkohteliasta. Kun asia tunnistetaan puolin ja toisin voidaan löytää balanssi. 😁

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aloittajana totean että tavallaan puhutaan eri kieltä länsisuomalaiset ovat tottuneet suoraan kommunikointiin ja sitä pidetään reiluna tapana ja savonmuassa kierrellään ja kaarrellaan ja ilm pitävät sitä kohteliaana mutta toisin puhuvalle se on miltei epäkohteliasta. Kun asia tunnistetaan puolin ja toisin voidaan löytää balanssi. 😁

    Nimenomaan puolin ja toisin pyritään balanssiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oletteko kukaan törmänneet luonne-eroihin joita on eri maakunnissa. Olen satakuntalainen suorapuheinen koska olen tottunut siihen ja puoliso on savolainen joka ei useinkaan vastaa siihen mitä kysytään vaan asian vierestä. Joskus todella rassaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu