14.5 alkaa koulut

Anonyymi

Miten se rajavalvontaa loppuu? Nuuska loppuu ,

20

1067

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanki kantaa, ja jää joella

      • Anonyymi

        Ei kukaan tervejärkinen mene nuuskan takia rikoksia tekeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kukaan tervejärkinen mene nuuskan takia rikoksia tekeen.

        Pollarit hakee nuuskaa !! Otat vain yhteyttä!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pollarit hakee nuuskaa !! Otat vain yhteyttä!!

        Se on heidän asia, mutta en vaivu niin alas. Kohtahan raja aukeaa.


    • Anonyymi

      Usko rauhan rajaan mennyt Suomen hallituksen päätöksen myötä sulkea rajat täällä pohjoisessa Suomen ja Ruotsin välillä. Meillä on mökki Suomen puolella rajan lähellä ja muutakin maaomaisuutta emmekä ole päässeet sinne nyt kahteen kuukauteen. Meillä on siellä kaksi asukasta puolen kilometrin säteellä joten suurta tartunta vaaraa ei ole. Vietämme yleensä aikaa mökillä 5 kuukautta vuodesta ja aikomus on ollut eläkkeelle jäädessä muuttaa sinne. Nyt on mennyt suunnitelmat uusiksi. Kaikki menee myyntiin Suomessa emmekä tämän jälkeen tule asettamaan jalkaamme Suomen puolelle. Saavat olla täysin eristyksissä meidän puolesta ja vahtia ettei ruotsin puolelta coronaa. Venäjähän on Corona vapaa.

      • Anonyymi

        Mitä olet ajatellut hinnaksi?


      • Anonyymi

        Siehän voit freistata myyä.


    • Anonyymi

      Todella harmi, jos Ica Lahtis tosissaan joutuu lopettamaan tämän takia.. Sinänsä ymmärrettävää, mutta eipä nuo etelän herrat ymmärrä tämän alueen elämää. Kauppaan kuljetaan sinne, missä se lähimpänä on. Joskus se lähin on Ruotsissa, joskus Norjassa ja joskus Suomessa.
      Muutenkin idioottimaista Suomen valtion osalta olla hommaamatta erikoislupaa nuuskan suhteen, menee aikamoiset verovarat sivusuun ja suoraan pikkujonnejen kouraan, kun myyvät pimeästi.

      • Anonyymi

        Täysin uskomatonta että nyt vahditaan rajan, tullin ja poliisin toimesta liikkumista rajalla, jopa paikoissa jossa aina on asuttu ja kuljettu kumpaakin puolta rajaa. Uhkana ylitykselle rangaistukset jne...Asutusta on vähän täällä pohjoisen länsirajalla joten vahtiminen on saanut hysterian muotoja. Ei meillä huohoteta toistemme niskaan missään paikassa ja käsiä voi pestä niin paljonko kun oikealta tuntuu. Meillä on noin 001% mahdollisuus saada Corona. Eli sataa asukasta kohden 1 voi sen saada jos sitäkään. Ellei immuniteettiä pääse syntymään joudutaan Suomessa asumaan eristyksissä lopun ikää ja haistelemaan vain omia pieruja.


      • Anonyymi

        Onhan Kolarissa kaksi kauppaa.. Olisiko se laillista, jos kauppias heittää ruokapussin rajan yli?


    • Anonyymi

      Norttia tuprutellen katoaa nikotiini himot, hetkessä!

    • Anonyymi

      Nyt voi hakea Ruottista nuuskaa ainakin Kolarilaiset on käyny ICAn kaupassa,Eikö nuuskan hakuun kauppa toimii!!

    • Anonyymi

      Tästä rajanvartioinnista on tehty valitus oikeuskanslerille,Suomenkansalaisella on perustuslaillinen oikeus poistua ja palata takaisin Suomeen

    • Anonyymi

      Saa käyvä Ruottissa ostoksilla.EU:n kansalaisilta ei voi kieltää rajan ylitystä.
      Kyllä nyt rajavartioita v.tuttaa,ko eivät voi estää Ruottissa käyntiä.

      • Anonyymi

        Miksikä, he tekevät vain työtä mitä esimie käskee. Ei he kuiten nuuska ostoksilla ole virka-autolla.


    • Anonyymi

      Rajavartijat ovat syyllistyneet rikokseen,jos ovat käännyttäneet suomalaiset rajalta.Asia menee tutkintaan..

      • Anonyymi

        Jotkut eivät ymmärrä, että koronavirus voi tappaa ihmisen. Ja tahallinen levitäminenkin on törkeää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotkut eivät ymmärrä, että koronavirus voi tappaa ihmisen. Ja tahallinen levitäminenkin on törkeää.

        Lenssukin tappaa ihmisiä.
        Äskettäin laskettiin että Suomessa koronan tappamien keski-ikä on 83 vuotta.
        Lenssut saattaa saada saaliikseen myös samanikäisiä helpoiten. Onko lie laskettuaan.
        Eikä lenssuakaan kukaan tahallaan levitä yleensä, vahingossa sekin leviää.


    • Anonyymi

      Huomenna alkaa koulu...

    • Anonyymi

      Kyllä rajan yli pääsee nuuskaa hakeen lompolosta, mut pitää täyttää thl.n lomake, et olet 2vk karanteenissä, mut kuka sitä karanteeniä valvoo ???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe