Koevapaus ja osoite?

Anonyymi

Mulla tällainen pulma et kaveri on päässyt koevapauteen. Haluaisin auttaa k.o ystävää pääsemään jaloilleen, mutta....
Pitääkö hänen ilmoittaa osoite muuallekkin kun vain vankeslaitokseen? Hän olisi tulossa tänne minun luo max 2 kk:si, mutta vaatiiko esim kela ja maistraatti tietää osoitteen? Käykö pelkkä posterestante osoite heille? Hän aloittaisi ensin siis työharjoittelun ja etsisi muita töitä samalla.
Kysyn tätä, koska olen töissä käyvä yh-äiti. Jos ystävä muuttaa tänne " virallisesti" parin kuukauden ajaksi, niin katsotaanko meidät avopuolisoiksi? Menetänkö yh-korotuksen jne?

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsotaan avopuolisoiksi jos muuttaa kirjat sinun luoksesi. Poste restanteen vaan.

    • rikollisten hyysäämisestä ei seuraa mitään hyvää

    • Anonyymi

      Todella tyhmää, ettei vankeinhoitolaitoksen puolesta huolehdita asuntoa pitkästä vankeudesta vapautuville. Ei maksaisi suhteellisesti paljon, vaikka joutuisivat maksamaan kolmen kuukauden takuun ensimmäisen vuokran lisäksi. Vangin pito vankilassa maksaa mutenkin monta sataa euroa vuorokaudelta. Vaikea se on aloittaa normaalia elämää vapautuessaan jos joutuu punkkaamaan, vaikka jossain vanhoilla kavereilla (lue: ehkä itsekin päihdeongelmaisia/kriminaaleja). Tai ulkona. Kuinka moni jaksais olla selvinpäin, kun vapautuisi vankilasta ja ei olisi paikkaa, minne mennä? Tämä käytäntö johtaa siihen, että sinne vankilaan tunnetusti moni palaa pian...

      Se olisi vapautuvan kannalta tietenkin hyvä, jos voisi olla vaikka aloittajan luona, perhe-elämän keskellä, että se olisi ehkä toisenlainen maailma, kuin se rikoksiin johtanut maailma.

      Valitettavasti epäilen, että Yh-äidille voisi tulla vaikeuksia tästä järjestelystä ja tarkoitan kaikenmaailman viranomaisten taholta, vaikka kaikki sujuisikin hyvin. Ikävää. Itsekin varmasti haluaisin auttaa ystävää, joka vankeudesta vapautuu.

      Pitääkö hänen siis välttämättä ilmoittaa jokin osoite, missä on sen koevapauden ajan ja täytyykö sen osoitteen olla tuon kokoajan sama? Eli voisiko hän vaikka ilmoittaa jonkin muun osoitteen, mutta sitten vain olla teillä? Vai onko sellainen kiellettyä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      142
      3914
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      9
      3322
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      45
      2921
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2822
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2503
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2134
    7. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      96
      1312
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1298
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1284
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1149
    Aihe