Mulla tällainen pulma et kaveri on päässyt koevapauteen. Haluaisin auttaa k.o ystävää pääsemään jaloilleen, mutta....
Pitääkö hänen ilmoittaa osoite muuallekkin kun vain vankeslaitokseen? Hän olisi tulossa tänne minun luo max 2 kk:si, mutta vaatiiko esim kela ja maistraatti tietää osoitteen? Käykö pelkkä posterestante osoite heille? Hän aloittaisi ensin siis työharjoittelun ja etsisi muita töitä samalla.
Kysyn tätä, koska olen töissä käyvä yh-äiti. Jos ystävä muuttaa tänne " virallisesti" parin kuukauden ajaksi, niin katsotaanko meidät avopuolisoiksi? Menetänkö yh-korotuksen jne?
Koevapaus ja osoite?
3
147
Vastaukset
- Anonyymi
Katsotaan avopuolisoiksi jos muuttaa kirjat sinun luoksesi. Poste restanteen vaan.
rikollisten hyysäämisestä ei seuraa mitään hyvää
- Anonyymi
Todella tyhmää, ettei vankeinhoitolaitoksen puolesta huolehdita asuntoa pitkästä vankeudesta vapautuville. Ei maksaisi suhteellisesti paljon, vaikka joutuisivat maksamaan kolmen kuukauden takuun ensimmäisen vuokran lisäksi. Vangin pito vankilassa maksaa mutenkin monta sataa euroa vuorokaudelta. Vaikea se on aloittaa normaalia elämää vapautuessaan jos joutuu punkkaamaan, vaikka jossain vanhoilla kavereilla (lue: ehkä itsekin päihdeongelmaisia/kriminaaleja). Tai ulkona. Kuinka moni jaksais olla selvinpäin, kun vapautuisi vankilasta ja ei olisi paikkaa, minne mennä? Tämä käytäntö johtaa siihen, että sinne vankilaan tunnetusti moni palaa pian...
Se olisi vapautuvan kannalta tietenkin hyvä, jos voisi olla vaikka aloittajan luona, perhe-elämän keskellä, että se olisi ehkä toisenlainen maailma, kuin se rikoksiin johtanut maailma.
Valitettavasti epäilen, että Yh-äidille voisi tulla vaikeuksia tästä järjestelystä ja tarkoitan kaikenmaailman viranomaisten taholta, vaikka kaikki sujuisikin hyvin. Ikävää. Itsekin varmasti haluaisin auttaa ystävää, joka vankeudesta vapautuu.
Pitääkö hänen siis välttämättä ilmoittaa jokin osoite, missä on sen koevapauden ajan ja täytyykö sen osoitteen olla tuon kokoajan sama? Eli voisiko hän vaikka ilmoittaa jonkin muun osoitteen, mutta sitten vain olla teillä? Vai onko sellainen kiellettyä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad911477- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että383864- 156849
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 56723
- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632