Hei haluisin tietää missä vika. Ollaan oltu yhessä 4vuotta. Kolme lasta meillä on ja ollaan avoliitossa. Meidän arki on tosi ihanaa mutta mies ei halua kosia.. Olen miettinyt itse kosivani mutta tiiän ettei mies suostuisi naimisiin.. Rakastamme toinen toistamme mutta miks en pääse pukeutumaan häämekkoon?
Mies ei halua
9
89
Vastaukset
- Anonyymi
lopeta jo tarinoiden keksiminen ja hauskuuta ittees jollain muulla
- Anonyymi
Miksi ei halua naimisiin? Vaikuttaa sitoutumiskammoiselta. Tuskin rakastaa sinua. Avoliitossa on helpompi jättää sinut.
- Anonyymi
Ei rakasta sinua eikä lapsia.
- Anonyymi
Kyllä hän silti sinua ja lapsiaan rakastaa. Jotkut miehet voi olla sitoutumiskammoisia, haluavat luikertaa helpommin eroon jos yhteiselämä ei suju. Pitävät vaan takaporttia avoinna.
Kehäpäätelmä: naimisiin haluamatonta nimitetään "sitoutumiskammoiseksi". Naimisiin haluttomuuden syyksi selitetään sitoutumiskammo.
- Anonyymi
Koska naimisiin menemisen jälkeen välittömästi nainen muuttuu toiseksi ihmiseksi. Ilkeäksi narsistiksi. Mies ei sen jälkeen ole mitään, hänellä ei ole mitään oikeuksia vain velvollisuuksia ja on täys paska. , nainen saa lihoa vuodessa 15kg ja lopettaa kotityöt ja olettaa miehen tekevän aivan kaikki..
Lausuntoni perustuu fakta kokemukseen. - Anonyymi
Tähän nyt sanoisin sen verran, että miksi on pakko päästä naimisiin? Sinulla on rakastava mies ja arkenne on ihanaa niinkuin sanoit. Mitä enemmän se avioliitto toisi? On meitä naisiakin jotka eivät ikinä halua naimisiin. Nykyään on enemmän sääntö kuin poikkeus elää yhdessä avoliitossa, ei se sitä rakkautta himmennä vaikka näin olisi.
- Anonyymi
Toi hääpukuun pukeutumishalu avioliiton motiivina ei kuulosta fiksun aikuisen ajattelulta
- Anonyymi
Avoliitossa kannattaa miettii miten omaisuus jaetaan eron tullessa, se kai se ykköspointti on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1323033- 71590
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2211345Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133977- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36887