Olen ollut jonkin aikaa tekemässä erästä työtä jonka olen oppinut lähes läpikotaisin. En uskalla sanoa että osaan täysin koska aina oppii uutta.
No, palkka ei ole surkea mutta ei hyväkään, alle Suomen yleisimmän tuntipalkan kuitenkin. Aloitin minimipalkalla ja se on siitä noussut jonkin verran.
No, tuli pari kaveria töihin jotka opetin oman työni ohessa siten että he voivat tehdä työnsä itsenäisesti.
Jälki on huonoa ja ovat hitaita vaikka kokemukseni mukaan pitäisi mennä jo paremmin. Tässä työssä työ opettaa. Itselläni ei ollut opettajaa ja opin homman nopeammin.
He ottivat puheeksi palkan ja sanoivat sen olevan todella surkea. Kysyin että mitä he sitten saavat. He saavat saman mitä minä. Ei mitään minimipalkkaa, ei kokemusta ja jälki huonoa. Yhdessäkin he ovat tuplasti minua hitaampia. Välillä he saattavat jutella puolisen tuntia tekemättä mitään.
Kun olin toisella työpisteellä enkä nähnyt heitä, niin pomo tulee minulle naama punaisena huutamaan että miksi he eivät tee mitään.
Ei sitten voinut itse sanoa heille kun sen kautta tuli.
Minulla on hirveä stressi koska minusta on tullut jotenkin heidän esimiehensä ja henkilö joka vastaa kaikkien työstä vaikka en sellaiseen ole suostunut. Lupasin vain auttaa heidät alkuun työssään ja sen lupauksen olen täyttänyt.
Saan kaikki haukut siitä mitä he ovat tehneet tai ovat jättäneet tekemättä. Itse olen sitä mieltä että jokainen vastaa omasta työstään. En saa sitä paskaa päästäni edes vapaalla ja sängyssäkin vain mietin töitä. Lääkärin mukaan minulla on työuupumus.
Alussa sanoin että palkkani ei ole huono eikä hyvä. No on se huono jos vertaa siihen mitä saan aikaan noihin tomppeleihin verrattuna ja mitä joudun kestämään.
Tulipas pitkä teksti.
Että pitäisikö lisää palkkaa pyytää? Vaiko lopputiliä? Vaiko lopeta se nillittäminen? Kehtaako sitä edes pyytää? Jos he vaativat minulta aina vaan lisää enkä kykene siihen enää. Rajani on tullut vastaan.
Pitäisikö sitä pyytää lisää palkkaa?
2
146
Vastaukset
- Anonyymi
Olet varmasti mieshenkilö. He kestävät liian paljon. Tuli ihan surku. Olethan oikea henkilö ja oikeasti tuossa tilanteessa tai siis, en tietenkään toivo että olisit tuossa tilanteessa. Kysy pomoltasi, että ovatko he terveitä täysivaltaisia henkilöitä. Vastaus kertoo loput sinulle....
- Anonyymi
Olen mies ja yritän kestää valittamatta.
Lupasivat palkkaa kerran lisää mutta ei se vielä ole noussut. Työtuntini veloitetaan suoraan asiakkailta ja osa vakiasiakkaista valittaa jos kulut nousee eli palkkoja ei nosteta turhaan.
Ihme touhua kyllä.
Ei se palkka ongelmia ratkaise mutta kyllä arvostetumpi olo tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2542487puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo292128Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2481531Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561515- 621390
- 751232
- 681069
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431065Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm3151043Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel361021