Onko kaupungin urbaani syke sinulle neliöitä tärkeämpää?
https://www.is.fi/asuminen/art-2000006498306.html
https://www.is.fi/asuminen/art-2000006498306.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ei, ei. En asuisi.
Tuosta sais kivan panoluukun Helsingin vierailuja varten.
Ei naiset tuu pantaviksi tuollaiseen minikokoiseen murjuun.
Niin niin mutta hän taitaa tarkoittaa homopanoluukkua.
Kyllä naisia pannaan autoissakin.
Tuossa luukussa on miehellä per se ja kantapäät ulkona.
Noin ihanassa asuisin kyllä. Miinuspuolena katutaso ja mahdollinen meteli kirjoittamista ajatellen. Ei mulla vielä ole ylimääräistä 59 000 kaan. Mutta ideana jatkoon hyvä.
Ennemmin tuossa asuu peltiseppänä kuin persuisännän mansikkatilalla loisimassa. Mansikkatilalla on surkeampi elämäntaso.
Asuntovaunu voisi olla kivempi. Tai pyörien päällä ylipäänsä kulkeva minikoti. Mua jotenkin viehättää hurjasti kompaktissa pienessä tilassa oleva koti, muttei missään kaupungissa välttämättä. Vaan just se vapaus, että voi kulkea missä vaan ja koti kulkee mukana.
Vankan perhe-ja parisuhdeihmisen ohessa minusta löytyy myös se toinen puoli, joka rakastaa vapautta ja seikkailua. Nimenomaan seikkailua maailmaa nähden, eläen olosuhteissa missä ei ole ihan kaikkia mukavuuksia välttämättä, mutta on vapaus.
Maisemat saa vaihtua ja jos jossain on kiva paikka, siihin voi vaikka juurtua. Se vapauden halu elää ja tehdä vastakohtaisesti kaikkea mitä nyt joskus kurkistelee paidan kauluksesta ja kysyy koska?
Paavo Väyrysen jalasmökki oli pienempi. Tosin eihän Pave siinä suostunut asumaan vaan vedätti päivärahoja vuositolkulla. Ei tuo kiinteistönvälittäjä tullut sitä hoksineeksi kun kehuskeli kuinka hieno koirankoppi tuo on. Kiinteistönvälittäjä pilvilinnoissaan näki veneen kajuutan tai asuntovaunun. Olisi sanonut suoraan jotta paskakohde. Taas tässä nähdään kiinteistövälittäjien tarkoituksellinen huijjaus.
Pavea otti kupoliin sekä vituttu kun päivärahojen maksu lopulta loppui.
Ei
Asun mukavasti kaksiossa yksin
Ei sinällään kiire minnekkään ,,,
Mutta on ko koskiään ollutkiään.. .??
Oikiastaan,.
Mutta kun elämässä täytyy selvitä itse kunhän aika on tullut siihen
Tuas jaksetaan etiäpäin aika reilusti ,,,,,
Kun vastasin sinulle
Olen nuorena joutunut asumaan muutaman kuukauden ( kahden epämiellyttävän ihmisen kanssa ) n. 10 neliön huoneessa. Huh. - Nykyään asun yksin 70 neliön kolmiossa, olen tasokas menestyjä. -Likinäkörillitäti
Juu voisin asua. Kun on nukkumispaikka ja vessa, minikeittiö, sekä jääkaappi, niin mitään ei puutu.
Mihin vittuun ihminen neliöitä tarvitsee?
Niin mihin niitä neliöitäkin tarvitsee kun pakastelokerossakin voi mahtua asumaan.
En asuisi.
Mukavaa asustella koko suvun kanxsa 4-kuution omakotitalossakin.
En asuisi, minun sänkyni ei mahdu tuohon asuntoon ja tykkään sängystäni.
AsianVierestä
Miten suuri mahdat olla?
Ei ole ihmisasumus tuo
Lailla noi pitäisi kieltää. Tollanen kämppä (koppero) ajaa ihmisen hulluuden partaalle!
Ei viihtyminen ole neliöistä kiinni, vaan omasta asenteesta ja mitä haluaa itse.
Terveisin Tampereen mies 45v.
Minä pidän kaupungissa pyöräilystä koska on hauska pyöriä kivijalka-kaupoissa katsomassa tuotteita ja tehdä heräteostoksia, polkupyörällä on helppoa tuollainen.
Mökkeily on myös mukavaa kun on erilaiset harrasteet siellä sitten.
Internettiin ja sellaiseen ei vaikuta mökillä olemininen, mutta pitää tehdä listaa mitä ostan kaupungista mökille mukaan, kun mökeiltä ei saa ostettua kaikkia juttuja kaupungista saa.
Kauhujen Keittiö, siinäkin olisi hyvä jännittävä Tosi-TV -sarja.
Kahden kuutiometrin kokoinen peiliseinäinen asunto, kaikki peilistä seinät katosta lattiaankin: Kauhun Kuutio missä pitää viettää muutamia kuukausia ja juomavettä lorisee jostain peilikaton reiästä määräämättömin ajoin, jolloin sitä pitäisi aina odottaa milloin pisara valuu jostain.
No en todellakaan. Eihän tuossa ole edes omaa saunaa ja keittiökin on valmis aterian mikrossa sulattamista varten.
Eihän tuolla ole edes tilaa harrastaa mitään, kun kaikki pyörät pitisi roudata asuntoon, kun ne muuten varastetaan pihalta tai varastosta, vaikka olisi lukittuna.
Eikä ole omaa pihaakaan, jossa voi tehdä kaikenlaista.
Tuollainen kämppä on vaan nukkumista varten ja korkeintaan siellä voi surffata netissä, eipä juuri muuta harrastaa.
Sieltä sitten aamulla töihin mennä ja iltapäivä harrastuksissa viettää.
Ei noin pienessä kämpässä montaa tuntia viittis aikaa viettää.
t. Ruma mies
Niin tuollaisessa Kauhun Kuutiossa aina näet peileistä moninkertaisesti oman naamasi.
Moninkertqaisiste koska ne peilit monistavat erisuuntiin katsettasi.
Tuollaiset ovat sitten jotain kidutuskeinoja, joku peilikuutiokin missä pitäisi asua ilman ruokaa ollenkaan.
TV5-kadonneet alkaa kohta, aina lähes poikkeuksetta nuo tapahtumat liittyvät huumeisiin jos ihminen katoaa tai löytyy kuolleena ruumis.
Minä ainakin haluan asua kodissani, jossa on hyvää liikkumistilaa. Nyt syön savusilakoita.
Minä haluaisin että toisilla ihmisillä olisi mukavaa myös.... joku peilikaappi-kidutushuone ei olisi kovin mukava asuinyhmäristö.
Jokainen finnikin naamalla suurenisi ja moninkertaistuisi peilien tekemänä.
Asuisinko jossain Tokiossa tuollaisessa, kyllä, Helsingissä, en todellakaan.
Paina nappia osta uusia appeja.
Oli aika huvittavaakin: pitikö mennä sairaalaan jonkin finnin takia, kun parani itsestään, mutta todella oli inhottava juttu, se suureni ja sitten partaa ajellessani painoin sitä.
Hesassa normi boxi.
O vai? Ei jum.lauta.
Jos noin pienessä asunnossa asuisin, olisi olo sellainen kuin olisin putkassa.
Peilikuutiossa asuminen olisi kammottavaa kuin BMW-ohjaamossa oleminen.
Ei enää tässä vaiheessa. Ehkä silloin opiskeluaikoina tuo olisi ollut ihan passeli kämppä, mutta nykyään en voisi kuvitella asuvani noin ahtaasti.