Maataloustyöt

Valtionvarainministeri kehoitti tänään kaikkia osalistumaan maataloustöihin esim. istuttamaan perunantaimia! Missähän kaupassa noita ko.taimia myydään?
Vai eikö ministeri tiedä miten perunat lisääntyy, ei olisi kyllä mikään ihme se!
1067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vihlasi tosiaan aika pahasti korvaan se hänen "perunan taimien istuttaminen"
Eikö Keskustan puheenjohtaja tiedä edes miten perunoita istutetaan? Ja vielä maalta lähtöisin... Voe hyvänen aika senthään!

Äänestä

Sama tuli mieleen! Että mistä saa perunantaimia? En ole vielä ostanut siemen perunoita, joten vois kokeilla noita taimia :), kun arvoisa ministeri kertoisi, mistä saa taimia. Onkohan maalta tosiaan kotoisin? Vai onko niin kuin se maalaislikka, joka tuli maalle kaupungista ja astui haravan varren päälle ja kopsahti otsaan, ei tiennyt aiemmin, mikä työkalu se oli, mutta siinä kirkastui, kun kopsahti otsaan...harava ..rulainen se oli!

Äänestä
  • Kun ei vain saisi lintuinfluenssaa, kun tömähtelee toimiensa kanssa avotaivaanalla?
    Onkohan perunalastuille minkälainen taimi ja entäs ranskanperunoille?
    Mitähän Väyrysen Paavo sanoisi Kulmuni lle näistä tyttösen maanviljelytaidoista?

    Äänestä

Voisihan tuota kokeilla.
En aikaisemmin olekaan istuttanut perunantaimia.
Voisi sitten alkaa myymään "aidoista perunantaimista kasvatettuja perunoita"

Äänestä

Eduskunnasta putosi pois kaikki siniset ja muitakin - nyt nämä pudokkaat pakkotyöhön pelloille. Aina huudetaan, että ei ole vastikkeettomia työttömyyskorvauksia niin nämä kansanedustajan sopeutumisrahaa saavat työhön jotta ei makaamisesta makseta niillekään.

Äänestä
  • Tosi hyvä idea! Timokin vois taipua perunantaimien istutuksessa ja syksyllä voisi olla "hoikka poika".

    Äänestä

Ettekö te tiedä mitä perunantaimet on ?
Nykyisin pottua istutetaan myös taimista, se on Irlantilainen kasvatustapa, jolla saadaan nopeammin pottusatoa.
Siemenperunat laitetaan kasvukuppiin multaan ja kasvihuoneissa näissä istutuskupeissa potut lähtee kasvamaan ilman paleltumisen vaaraa, eli ennen normaalia kasvukautta.
Sitten kun versot on alkaneet pukkia vähän pintaan, istutetaan nämä potut suoraan pottupeltoon, tietysti poistamalla ne istutuskupeista. Näin saadaan pottusatoa nopeammin kuin vanhanajan tavalla, jossa siemenpottu pantiin suoraan vakoon.

Äänestä
  • Jaa. vai tuollaista se taimi-istutus peruna on, en ollu ennen kuullutkaan.

    Äänestä

  • Aika pienentä ja hidasta näpräämistä siemenpottujen kylvämiseen verrattuna.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika pienentä ja hidasta näpräämistä siemenpottujen kylvämiseen verrattuna.

    vilikastaan pottua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Valtionvarainministeri kehoitti tänään kaikkia osalistumaan maataloustöihin esim. istuttamaan perunantaimia! Missähän kaupassa noita ko.taimia myydään?
Vai eikö ministeri tiedä miten perunat lisääntyy, ei olisi kyllä mikään ihme se!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu