https://www.iltalehti.fi/mielijamasennus/a/d5c2c6fa-a031-4354-958a-0f7ee28870bc
”Ota pullaa” on usein toinen tapa sanoa ”olet minulle rakas”.
"Rakkauden osoittaminen pullan leipomisella on monelle yksinkertaisesti helpompaa kuin sanoa ne sanat, joita ei ole koskaan tottunut käyttämään."
Mutta palstan tunnevammaiset naiset on kertoneet että ne ei leivo kenelläkään pullaa, "leipokoot itse pullansa!" on näiden psykopaattinaisten kommentti aina palstalla kun yritän tarjota niille helppoa keinoa osoittaa kiintymystään rakkailleen. No eihän ne psykopaattinaiset taida ketään rakastaakaan.
”Ota pullaa” on usein toinen tapa sanoa ”olet minulle rakas”.
"Rakkauden osoittaminen pullan leipomisella on monelle yksinkertaisesti helpompaa kuin sanoa ne sanat, joita ei ole koskaan tottunut käyttämään."
Mutta palstan tunnevammaiset naiset on kertoneet että ne ei leivo kenelläkään pullaa, "leipokoot itse pullansa!" on näiden psykopaattinaisten kommentti aina palstalla kun yritän tarjota niille helppoa keinoa osoittaa kiintymystään rakkailleen. No eihän ne psykopaattinaiset taida ketään rakastaakaan.
Vastaukset 58
Vanhimmat
totta onhan se kivaa kun oma nainen olis leiponut pullaa ja keittää pulla kahvit kummallekkin a antaa suukkoja vielä niin ei siinä sanoja tarvita
Onhan se suurta rakkautta syöttää toinen jalattomaksi kasaksi. Otahan pullaa Harmis! 😈
xLiner
Niinpä, ettei edes persetunkilla jaksa nousta.
Onhan sekin jo oivallettu aikoj sitten, ettei pulla ole hyvää. "Pakkopullaa" on just se väkisin tuputettu jauhomössösokerirasvapallero, josta ei olisi sopivaa kieltäytyä...
xLiner
Mä olen kieltäytynyt pullasta joka paikassa vuosia, samoin mun isäni. Saa loukkaantuakin, mutta kun ei se vaan maistu.
Ei maistu mullekaan. Kuivakakku on kans ihan hirveetä. Ennemmin vaikka sämpylöitä!
Piirakat ja makeat tai suolaiset täytekakut ja pikkuleivonnaiset ovat eri juttu. Niitä en laske pulliksi. Pulla on joko pitkoa tai se pallero, hiivalla nostatettua. Eikä täytekakku saa olla märkää, eikä siinä saa olla äklömakeaa hilloa välissä.. Nää on tarkkoja juttuja 😄
xLiner
Joo, suolaset leipomukset maistuu patemmin. Kuivakakuista maustekakku oli joskus mulsuna kuuman kaakaon kanssa hyvää. Tuli ahmittua.
Pullaa söin mummulassa kyllä joskus ja äidinkin tekemiä maidon kanssa. Lapsena moni muukin asia oli toisin, kun tänään. :)
Psykopaattinaiset, ok!
Mä tekisin mieluummin jotain suolasta piiirakkaa vaikka. Tai miksei kesällä marjapiirakkaa mutta pullaa en ole koskaan tehnyt.
-pihis-
eikö olisi syytä tehdä mutta kyllä nuokin on kivoja juttuja mutta eikö olisi kiva tehdä pullaa ja juoda pulla kahvit ja sen jälkeen antaa miehelle jotain muuta piirakkaa siitä on kesä tehty
en tiedä ei ole mitään tekemistä ja viimeinen kahvikuppikin loppuu ja kaupassa tarvis käydä eli oostaisko viinapullon ja jois sen kun muutakaan tekemistä ei ole
Olet rakas, syö salaattia☝️
Puputa porkkanaa ja popsi perunaa.
Sulle ei sitt maistuis kasvispitsakaan, vai? Leivontaan mä senkin herkun luen.
Pitsataikinaan mä sekoitan joskus ohrajauhoja, toisinaan tattarjauhoa tai ruisjauhoja, antamaan makua sille vehnäjauholle. Kaikenlaisia vihanneksia pitsataikinan päälle ja siivutettuja tomaatteja jos vaan sattuu aapista löytymään. Jos tuoreet vihannekset ovat "kortilla", löytyy pakasteesta aina apua; thai-wokkivihannekset ja tuoretta kurkkua, pieniks tikuiksi mandoliinilla höylättynä. Juusto niskaan ja uuniin paistumaan.
Se kurkku muuten maistuu siinä kypsässä pitsassa maustekurkulta, kun on ottanut juustosta suolaa ja makuja itseensä! Ja ihan oikeesti kasvispitsa on ihan sairaan hyvää, parempaa kuin jokin tonnikalasta valmistettu kala/katkarapu/lohipitsa ... siis minusta ja monesta muustakin ihmisestä.No, ei ihan kinkkupitsalle vedä vertoja, mutt mä olenkin lihan purija periaatteessa.
Ja nyt vielä äitienpäivä "kakuksi" leivoin unelmakääretortun suklaamouse täytteellä!
Tuorejuustoa, tummaa suklaata, kaakaojauhetta ja kermaasta sekä sokerista: mousse, jonka tein itse, enkä käyttänyt liivatetta! Ja vie kyllä kielen mennessään, vakuutan.
trollikka
Kasvispitsat on NAM. Mä teen usein omia miniversioita, joissa taikinassa on vaan jauhoa ja vettä..
Naiset mielellään leipoo pullaa sillä väkivaltaiselle rakkaalle jännämiehelleen.
Nainen ei suostu leipomaan pullaa millekään jännämiehelle. Naisella on oma tahto. Nainen osaa pitää puolensa kaikenmaailman jännämiehiä vastaan.
Naiset on heikkoja ja eivät uskalla vastustaa jännämiestä.
Mä olen taitava leipomaan valmispullaa. Pakasteesta korvapuustit pellille ja uuniin. Pian uunista leijailee ihana tuoksu. Tunnen itseni kodinhengettäreksi. :)
Ensimmäinen ja ainoa joka ei tarvitse psykiatria, hienoa sinä. Ottakaa muut mallia tasapainoisesta yksilöstä.
Hahaa! :D
Tuokin on sentään jotain.
Muilla aloitus käy palkokasvien lailla hengityselimiin. Tulee elävästi mieleen entisen palstalaisen hokemus osui ja upposi. Sinä et näe ja koe itseäsi mainittavan aloituksessa, muilla se käy tunteisiin.
Kiitti. Leipominen ei käy itselle mitenkään luontevasti, siksi käytän "oikoteitä". Oikeasti en ole jauhopeukalo. Kaupaan pakasteet ovat juuri meitä haasteellisia leipojia varten. :D
Vuosien varrella olen oppinut erottamaan oman tunnemaailmani ja liirumlaarum-palstailun toisistaan. Taitolaji. Vaatii vuosien kuivaharjottelua. :D
Vapaana ihanaa https://www.iltalehti.fi/suhteet/a/d2d4487f-a71a-415a-8140-23a89fdf83af
Ei taas tätä känttykeskustelua..
Pullashow per päivä.
Ahaa, muttako en tykkää pullasta. 🤔
Kysymys ei olekaan siitä mistä sinä pidät vaan mistä miehesi pitää, psykopaatille se on varmasti vaikea ymmärtää :(
Leipooko tuleva vaimosi pullaa sinulle?
leipoo tottakai, jos ei leivo ei siitä tule vaimoa.
Kummalle toi kysymys oli sulle vai mulle?
Ei sekään syö pullaa. Pullahiiret on oma lajikkeensa. Psykopaatille tiedoksi myös.
Et voi tietää kun et ole koskaan kokeillut leipoa sille pullaa. Sun lapsetkaan ei varmaan syö pullaa. Kukaan sinun lähipiirissä ei syö pullaa kun niin olet päättänyt.
en ole koskaan nähnyt ihmistä tai miestä jolle ei pulla ja kahvi maistu
Pelti tolkulla piirakoita olen leiponut ja kaikki on syöty. Äläpä yritä maalailla piruja mun seiniin.
Mä olen.
On sekin jotain vaikkakin aika erikoista että jos piirakoita olet leiponut mutta et ikinä pullaa. Tarkoititko muistikka ym. piirakoita? nehän tavallaan on pullaa vai karjanapiirakoita? nekin käy lämpimäisistä toki mutta jos pakastepiirakoita aika helpolla menet. Mutta siis ihan varma olen että lapset ainakin tykkäisi tuoreista pullista, niille jäisi lämmin muisto niistä :)
Tarkoitin. Koostumus on erilainen. Kuohkea. Ja täytekakkuja olen tehnyt joskus viikonlopuiksi.
Pulla nyt vaan on pas. aa. 😌
Tulihan se sielä. Eli melkolailla sama asia kuitenkin kun pullan leipominen mutta täällä olet vain toitottanut että "en leivo pullaa!" vihaisesti vaikka olisit voinut todeta että "leivon piirakoita ja täytekakkuja" jonka kyllä olisin hyväksynyt, ne vielä varmistaa sen että lapset tulee sua katsomaan sitten kun olet vannha, raihnainen ja yksinäinen.
Olen mä sen ennenkin kertonut. Olet unohtanut. Etkö muista vatkain videota? Silloinkin leivottiin. Ja joulupipareista olen laittanut luviakin. On sullakin huono muisti tai puolueellinen. Hmph.
Sulle.
Tämä?
'Leipooko tuleva vaimosi pullaa sinulle?'
Tuskin leipoo, kun ei ole tulevaa vaimoakaan. :)
Älä helvatissa moiti Harmista, sieltä tulee kohta eukko; joka luo lunta tupaan ja jäitä porstuaan, niin että ropisee.
Parempi kestää kitinöittä Harmiksen moitteet ja sulkea suunsa, pääset vähemmällä!
trollikka
Ai, nyt naiset on psykopaatteja, koska eivät ole
leipomassa pullia? 😄 mitähän vielä.... voi Harmis...
Yrittää tarjota niille helppoa keinoa osoittaa kiintymystään rakkailleen
Niin, semmoisia ne on kun ei voi kiintymystään edes pullaa leipomalla osoittaa :(
Niin, ja semmosia ne sitten on, haukkuu psykopaatiksi heti kun ei pullaa saa. Ettei vaan olisi joku pikkuinen yhteydentynkä nyt tuossa 🤔
Tuntuuko sinustakin siltä että psykiatri olisi se sun juttu.
Ei heti tokikaan eikä varmaan koskaan päin naamaa haukuta, mutta sormuksia on turha odottaa jos ei pullavatia ole pöydässä näkynyt :D
Onneksi tuon tietää ja pystyy välttämään sormukset. Olisivatpa kaikki miehet tuolla tavoin koodattuja! Ei pullaa -> ei hääahdisteluja.
Ei. Minusta ei tunnu siltä, mutta mene ihmeessä sinä vaan, jos sinusta tuntuu että olis sun juttusi. Voit poiketa psykologillakin, niin saat lääkehoidon lisäksi keskusteluapuakin.
Tällä palstalla on valitettavasti se ilmiö, että naisia moititaan ja pilkataan. Olisi aiheellista pitää pilkkaajille kuri !
Oletko äkäpussitäti
leipoisit pullaa
Elä nyt ole tuollainen.🥺 kyllä ne leipoo jotka rakastuu kun rakkaansa eteen tahtoo tehdä muutoksia.
Eikö sinunkin pitäisi keskittyä vain emännän etsintää🥰
Sinä sentään olet leiponut perheelle ihan todistetusti :)
No ei sitä näin korona-aikoina kannata mitään etsiä.
Buon giorno.
Kauhistelin jo kun yksi laite näytti klo 5, mutta se onneksi halusi olla ruotsin ajassa.
Onneksi nuo "lapset" tykkää leipoa, itse leipominen on ihan rentouttavaa puuhaa, jälkien siivoaminen ei. Täällä leivotaan sukupuoleen katsomatta ja jos ei leivota iskä syö kaikki pullat. 😂
Suolaisista ja makeista leivonnaisista tulee kyllä hyvä tuoksu ja hyvälle mielelle. Taisi se kovin innostus tosin laantua itsellä jo 5-vuotta sitten kun kaikki oli jo leivottu.
Törkyturvat saa nuolla näppejään.🤔ei tuu pullaa tollasille.kaulimesta saa😀