Työkaveri luuli että tienaan yli 4000e!!

Anonyymi

Työkaveri arveli palkkaani kun erehdyttiin aiheesta puhumaan (todella harvinaista, ensimmäinen kerta koko työurani aikana) ja koska itse tienaa lähes 4000e niin arveli että minulla on oltava vielä korkeampi, koska teen 'vaikeampia' asioita. Todellisuudessa tienaan himpun päälle kolme tonnia (brutto) enkä olisi ikinä voinut kuvitella, että työkaverini tienaisi noin paljon.

Onko tällainen tilanne laillinen? Meillä molemmilla on sama titteli.

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos koet että palkkasi on liian alhainen niin pyydät palkankorotusta. Eikö vain. Oletko muistanut pyytää. Jos et saa palkankorotusta, niin otat lopputilin. Jos silloin työnantajasi hätääntyy, kakkii pökäleet housuunsa ja tarjoaa lisärahaa niin tiedät, että olet tehnyt työtä liian pienellä palkalla. Jos sen sijaan työnantajasi päästää sinut helposti menemään hymysuin , niin olet juurikin työnantajallesi korkeintaan sen arvoinen kuin nykypalkkasi on. Tilallesi otetaan uusi perusmies. Kun pytää pomolta palkankorotusta niin on osattava perustella asiaperustein, Jos ainoa perustelu on: "kaveri saa helpommasta työstä parempaa palkkaa", silloin menet täysin metsään. Palkkaa vertaat työpanokseesi, arvoosi ja tuloksellisuuteesi etkä kaverin tilipussiin, Hyvä että kaveri otti asian puheeksi. Nyt päässäsi toivottasti syttyi aatoksen "lamppu" palamaan. Toivottavasti et jumitu siihen yksisuuntaiseen "laillisuus" ajatteluusi. Maailma ei toimi niin. Ei ole koskaan niin toiminutkaan. Eikä tule toimimaankaan.

    • Anonyymi

      Kyllä johto tietää palkat ja tehtävät.

      1. Olettaen että olet pyytänyt kehityskeskusteluissa yhtä korkealle tai korkeammalle palkankorotusta kuin kollegasi ja silti saat vähemmän = Silloin sinua ei luultavimmin arvosteta.

      ^ Oletko siis pyytänyt?

      2. Mikäli et ole pyytänyt tarpeeksi isoa palkankorotusta, niin kehityskeskustelussa pyydät esim. 4300 eur/kk. Perustelet objektiivisesti työtehtäviä vaativuudella, ottamatta työkaverisi hommia vertailukohteeksi.

      ^ Jos palkka ei nouse oleellisesti lähemmäksi työkaverisi palkkaa, niin sitten sinua ei jostain syystä arvosteta. Jos saat nousemaan liki samaan tai yli, niin indikoisi että olet arvostettu.

      Jos vaikuttaa siltä ettei arvosteta, niin voi joko niellä kohtalonsa ja olla iloinen että on duunia tai sitten kiikaroida uutta työpaikka.

      • Anonyymi

        Kehityskeskustelu ei ole palkasta puhumista varten. Neuvoillasi henkilö torppaa kaikki mahdollisuudet korotuksiin antaen ylimielisen vaikutelman.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kehityskeskustelu ei ole palkasta puhumista varten. Neuvoillasi henkilö torppaa kaikki mahdollisuudet korotuksiin antaen ylimielisen vaikutelman.

        palkankorotuspyynnölle ei ole olemassa sopivaa ajankohtaa tai paikkaa. Kehityskeskustelu on oikea hetki siinä missä muutkin. Kehityskeskustelussa juurikin on tarkoitus lyödä kortit pöytään. Miten niin ylimielinen vaikutelma? Ei kait sitä lampaita olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      248
      3161
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1760
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      134
      1294
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1248
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe