Työkaveri luuli että tienaan yli 4000e!!

Anonyymi

Työkaveri arveli palkkaani kun erehdyttiin aiheesta puhumaan (todella harvinaista, ensimmäinen kerta koko työurani aikana) ja koska itse tienaa lähes 4000e niin arveli että minulla on oltava vielä korkeampi, koska teen 'vaikeampia' asioita. Todellisuudessa tienaan himpun päälle kolme tonnia (brutto) enkä olisi ikinä voinut kuvitella, että työkaverini tienaisi noin paljon.

Onko tällainen tilanne laillinen? Meillä molemmilla on sama titteli.

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos koet että palkkasi on liian alhainen niin pyydät palkankorotusta. Eikö vain. Oletko muistanut pyytää. Jos et saa palkankorotusta, niin otat lopputilin. Jos silloin työnantajasi hätääntyy, kakkii pökäleet housuunsa ja tarjoaa lisärahaa niin tiedät, että olet tehnyt työtä liian pienellä palkalla. Jos sen sijaan työnantajasi päästää sinut helposti menemään hymysuin , niin olet juurikin työnantajallesi korkeintaan sen arvoinen kuin nykypalkkasi on. Tilallesi otetaan uusi perusmies. Kun pytää pomolta palkankorotusta niin on osattava perustella asiaperustein, Jos ainoa perustelu on: "kaveri saa helpommasta työstä parempaa palkkaa", silloin menet täysin metsään. Palkkaa vertaat työpanokseesi, arvoosi ja tuloksellisuuteesi etkä kaverin tilipussiin, Hyvä että kaveri otti asian puheeksi. Nyt päässäsi toivottasti syttyi aatoksen "lamppu" palamaan. Toivottavasti et jumitu siihen yksisuuntaiseen "laillisuus" ajatteluusi. Maailma ei toimi niin. Ei ole koskaan niin toiminutkaan. Eikä tule toimimaankaan.

    • Anonyymi

      Kyllä johto tietää palkat ja tehtävät.

      1. Olettaen että olet pyytänyt kehityskeskusteluissa yhtä korkealle tai korkeammalle palkankorotusta kuin kollegasi ja silti saat vähemmän = Silloin sinua ei luultavimmin arvosteta.

      ^ Oletko siis pyytänyt?

      2. Mikäli et ole pyytänyt tarpeeksi isoa palkankorotusta, niin kehityskeskustelussa pyydät esim. 4300 eur/kk. Perustelet objektiivisesti työtehtäviä vaativuudella, ottamatta työkaverisi hommia vertailukohteeksi.

      ^ Jos palkka ei nouse oleellisesti lähemmäksi työkaverisi palkkaa, niin sitten sinua ei jostain syystä arvosteta. Jos saat nousemaan liki samaan tai yli, niin indikoisi että olet arvostettu.

      Jos vaikuttaa siltä ettei arvosteta, niin voi joko niellä kohtalonsa ja olla iloinen että on duunia tai sitten kiikaroida uutta työpaikka.

      • Anonyymi

        Kehityskeskustelu ei ole palkasta puhumista varten. Neuvoillasi henkilö torppaa kaikki mahdollisuudet korotuksiin antaen ylimielisen vaikutelman.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kehityskeskustelu ei ole palkasta puhumista varten. Neuvoillasi henkilö torppaa kaikki mahdollisuudet korotuksiin antaen ylimielisen vaikutelman.

        palkankorotuspyynnölle ei ole olemassa sopivaa ajankohtaa tai paikkaa. Kehityskeskustelu on oikea hetki siinä missä muutkin. Kehityskeskustelussa juurikin on tarkoitus lyödä kortit pöytään. Miten niin ylimielinen vaikutelma? Ei kait sitä lampaita olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe