Kyllä maalla on mukavaa

Te kaapunnilaiset ette tiedäkään kuinka paljon me täällä maalla tiedetään kyläläisten asioista.

Vähän aikaa kun viettää pihalla puutarhatöissä, niin tietää kenen tölli on myyty ja kenelle. Samoin sen kenen sepelvaltimot on viimeksi rassattu ja kuka vaihtoi auton tai hommasi uuden traktorin. Erot ja erikoiset suhdekuviot on tietysti käsitelty jo paljon ennen tuota.

Kaapunnilainen vois jopa hämmentyä.

Täällä ei muuten jää talot käsiin. Niistä maksetaan heti se mitä pyydetään, kun vaan on oikeiden tilusten naapurissa.

24

70

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta kaikkea ei tiedetä, minäkään en tiedä kuka osti erään kyläläisen pellot

      • Et tarjonnu ite riittävästi ja nyt harmittaa?

        Tuossa on yks tosi ison talon antti ja se haluaa näyttää kaikille mistä kukkopoika pissii. Ei se rahojaan tosin maajusseilemalla ole tehnyt, mutta näyttää ostelevan taloja tyhjilleen seisomaan, jos mukana tulee vähänkin peltoa ja on sen maiden vieressä. Mitä lie rauhaako se ittelleen ostelee.


      • Thymallus kirjoitti:

        Et tarjonnu ite riittävästi ja nyt harmittaa?

        Tuossa on yks tosi ison talon antti ja se haluaa näyttää kaikille mistä kukkopoika pissii. Ei se rahojaan tosin maajusseilemalla ole tehnyt, mutta näyttää ostelevan taloja tyhjilleen seisomaan, jos mukana tulee vähänkin peltoa ja on sen maiden vieressä. Mitä lie rauhaako se ittelleen ostelee.

        Enpä tarjonnut ollenkaan, sijainti ois kyllä ollut hyvä


    • Anonyymi

      Sori, mutta murre sulla on kehnolla tolalla; se on kaapuntilaenen/kaapuntilainen.

      • Noita Itä-Suomen tai savolaismurteita osaa pätkääkään. Kunhan joutavuuksissani jotain kirjoittelin.


      • Tai siti-immeene! 😬👌


      • Anonyymi
        Thymallus kirjoitti:

        Noita Itä-Suomen tai savolaismurteita osaa pätkääkään. Kunhan joutavuuksissani jotain kirjoittelin.

        Otsikkosi on silti tosi. Nukun maalla kaksi kertaa pidempiä öitä kuin taajama-alueilla.
        Samoin maalla luonto on lähempänä, kuten peipot, tiaiset ja siepot ovat tänään konsertoineet ahkerasti.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Otsikkosi on silti tosi. Nukun maalla kaksi kertaa pidempiä öitä kuin taajama-alueilla.
        Samoin maalla luonto on lähempänä, kuten peipot, tiaiset ja siepot ovat tänään konsertoineet ahkerasti.

        Ei voi valittaa ympäristöä. Ei ole kaupunki kutsunut takaisin sen jälkeen kun sieltä pois muutin. Tosin korvestahan olen lähtöisinkin.

        Sitä vaan joskus miettii, että kun tuo ja tuo juoruaa minun kanssa sen ja sen asioista, niin mitähän ne juoruaa muiden kanssa minusta? Mutta maassa maan tavalla. Nämä ovat tämän ympäristön viihdettä ja hupia. Itse en niin kovin olisi osallistumassa, mutta kun tuo naapuri on aktiivi.


    • Maaseudulla oli lapsuudenkoti. Oli keväällä kivaa kuunnella kuovien ääntä. Kauppaan oli vain kilometrin matka. Ostin tosinaan salmiakkiaskin. Kaupunkiin oppikouluun oli 15 km, ja jotenkin ankealta tuntui kaupunki.

      • Salmiakki maistuu edelleen :)
        Tuossa tuuttaa kaulushaikarakin aivan vähän matkan päässä. Pihaan kuuluu. Kurjet huutelee pelloilla. Valkohäntäpeuran pirulaiset tuhoavat kaikenlaista.


    • Anonyymi
      • Maalaisromantikot haaveilee paluumuuttamisesta ja paluumuuttajista :)
        Pujikselle olis sopinut paremmin.


    • Anonyymi

      Maaseudulla joskus kivaa - joskus ei. Riippuu maaseutupaikkakunnan väestöstä.

      • Thymallus

        Ihmiset on ihmisiä joka paikassa. Yleensä saa takaisin sitä mitä itse toimittaa. Erilaisten ihmisten kanssa on vaan osattava asioida eri tavalla.


    • Anonyymi

      Minäkin asun pääkaupungissa, aion piakkoin muuttaa maalle, olen ostanut tilan jossa voin olla vapaa, vielä kun löytyisi erähenkinen nainen 30-50v niin loppuelämäksi hänelle ja minulle kiireetön elo alkaa.

      [email protected]

      • No niin, palstan eränaiset!
        Täällä olis jonkka tosissaan naista ettimässä. Hox!


      • Thymallus kirjoitti:

        No niin, palstan eränaiset!
        Täällä olis jonkka tosissaan naista ettimässä. Hox!

        Ilmoittaisin frouvalle, mutta se kun on vuoden yli-ikäinen..


    • Anonyymi

      Maaseutupaikkakunta meren rannalla - hieno asia.

      • Anonyymi

        Järvenrantakin jotenkin menettelee.


    • Anonyymi

      Olen ollut maaseudulla, kun meillä oli maaseutu paikka perintö asunto syrjäisellä maaseudulla ja se on ollut työsiirtola.
      Ruohonleikkuuta, kasvimaan kitkemistä, perunamaan kitkemistä, marjastusta, pölyä, lietelannan tuoksua, lietettä kylätiellä, iho hiestä märkä ja suolainen tahmea olo.
      Syksystä kevääseen huolehtia, että pysyy asunto lämpimänä,
      Kerrankin oli öljylämmitys sammunut, ulkona -20 ja asunnossa aste pakkasta.
      Kova homma saada lämmöt takaisin pannua puilla lämmittämällä.
      Nyt on maaseutupaikka myyty, eikä enää sellaisia huolia.

    • Maaseudulla ihmiset ovat kiinnostuneet monista asioista. Kaupungissa ihmisiä kiinnostaa vain oma kännykkä.

      • Muustakin kuin juorumisesta? Mikä muu heitä kiinnostaa kuin muiden asioilla mässäily? 😂 Kännykässä on appi nimeltä maalaiset, sinne tulee heti nyt se Hillevi teki sitä ja nyt Hillevi teki tätä. Hillevi osti uuden puseron.


    • Maalla on mukavaa, kunhan lähettyvillä ei ole maalaisia urkkimassa ja mustamaalaten mussuttelemassa muiden asioilla. Vaikka pää on täynnä turhaa tietoa niin noita tietoja ei todellakaan kaipaa.

      Kaupunkilainen varmasti ahdistuisi kun ei hetken rauhaa saisi maalaisilta. Kiusallasi voit grillata sateessa niin on kylällä loppuvuoden puheenaihe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      117
      5670
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2070
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1912
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      65
      1080
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1043
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      947
    8. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      872
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      745
    Aihe