Nyt saavat Kemijoen varren asukkaat tuntea nahoissaan,kun tulee ennätystulvat.Ei ole Vuotoksen allasta johon voitaisiin sulamisvedet ottaa talteen,ja sitten kuivana aikana liruttaa Kemijoen turbiinien läpi.Nyt kaikki sulamisvedet lasketaan tulvaluukkujen läpi,ja satojen miljoonien eurojen sähköenergia menee "harakoille".Missä ovat nyt Vuotoksen altaan vastustajat ja ns.vastuunkantajat,kun tulvavedet nousevat ihmisten taloihin ja kellareihin?Kuka korvaa?Hannele Pokkako?Vai Satu Hassi?
Tulva tulee
Anonyymi
691086
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
vettä tulee niin paljon, että Valajaskosken ja Petäjäisen tulvaluukut vaikka olisivat sepposen selällään ei ehdi kaikki vesi mennä näistä reijistä, vaan se tulee yli penkkapatojen ja murtaa nuo sorapadot ja koko alapuoli tulee uimaan ja reilusti, että jos olette viisaita hankkikaa ainakin vene porraspieleen valmiiksi ja varautukaa kovaan ja pahaan tulvaan. Terveisin vanha Valajaisen asukas.
tuossa Valajaskosken padossa ei ole kuin neljä tulvaluukkua ja se on verraten pieni määrä kun arvio silmämääräisesti jo tämän Rovaniemen- Valajaskosken välisen valtaisan vesimäärän joka on tuon pienehkön sora- maavallin takana tulvaluukkujen itäpuolella. Sehän tuo maavalli eli sorapato on heikko kohta tuossa luukkujen jatkeena. Mutta onhan tuon maapado lujuudet ja korkeuden aikanaan maan viisaimmat insinöörit laskeneet ja hyväksi kokeneet ja ilmeisesti vieläkin asiaansa uskovat.
Kyllähän varsinkin Ounasjoen varressa, Kittilä-Rovaniemi- välillä tulee kymmeniä mökkejä nyt kastumaan. Ei auta rannoilla oleville edes muovitus, net tulevat hukkumaan veden alle. Toivottavasti pysyvät perustuksissa.
Ääh..Ei mitään tulvaa tule mihinkään...Keskustan kannattajien vouhotusta
kuule sie Ääh, tulva tulee ja apu ei tule ylhältä eikä kepu auta. Jos et itte itteäs auta niin sitten menee kuin menee
Vanhasen Mattikin meuhkasi 20v.sitten,että nyt tulee Vuotoksen ja Kollajan altaat,ja vesivoimaa.Mutta niin se vain sitten jäi tekemättä vaikka näillä allas teemoilla KEPU saikin vaalivoiton 2000-luvun alussa ja Vanhasesta leivottiin pääministeri.Mutta sitten käännettiin takki,niinkuin asiaan kuuluu,ja Vuotoksen allas jäi tekemättä,vaikka se oli yksi keskeinen syy Kepun vaalivoittoon,oliko se joskus v.2002.Ei oo Vanhanenkaan puhunut altaasta enää mitään,vaikka sen turvin pääsi vallankahvaan ja mersun takapenkille.Niin se jäi tekemättä.Ja nyt juoksutetaan sulamisvedet tulvaluukkujen läpi Perämereen.Eihän se nyt sellainen passaa,että sulamisvedet varastoitaisiin Vuotoksen altaaseen,ja sitten kuivana aikana liruteltais Kemijoen voimaloitten turbiinien läpi,Ja tässä muuten saataisiin satojen miljoonien edestä sähköä joka vuosi.Niin siitä voi sitten jokainen laskea,kuinka paljon yhteiskunta häviää esim.10 vuodessa.Ja nyt sitten vielä ihmisten asunnot ja talot hukkuu veden alle.Eläköön Hölmölä!Ja ViherVasemmisto metsä-asiantuntijoineen.
juuri näin hölmölä ja vihervasemmistokomunistit
Etko sinä urpo juuri hehkuttanut vanhasen kepusta luvanneen vuotosta? miksi sinä kuitenkin haukut viher vasemistoa? oletko sinä hullu?
liian vähän padossa tulvaluukkuja. Kaksi isoa jokea pukkaa vettä paljon enemmän kuin luukuista mahtuu menemään läpi, että jos mahtuu niin hyvä oisi
Kyllä nykyinen ulkoministeri Pekka Haavisto, vihreä, on myös vastuussa siitä, ettei Vuotosta rakennettu! Hän oli siellä soutamassa Esko Tennilän kanssa pitkin jokia. Onneksi Haavisto on nyt vallankahvassa siitä porukasta ja voi alkaa järjestellä evakuointilentoja Kemi-, Kitis- ja Ounasjokivartisille, kuivemmille maille. Tulvakorvaukset lienee pieni raha mökkinsä ja huussinsa menettäneille, nyky hallituksella kun , rahaa on!
Se onkin kova poika tuo Pekka Haavisto touhuamaan.Aina siitä lekentaarisesta Koijärvi-liikkeestä -80 luvulta lähtien.Ja kunnostautunut muutenkin kansalaisten maa-ja metsäomistuksen sosialisoinnissa käyttämällä ns."luonnonsuojelua" keppihevosenaan.Ja eikös se ollut juuri tämä Haavisto,joka Jykän ja Jutan hallituksessa oli valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri,ja oli vastuussa Fortumin sähkönsiirto verkkojen myymisestä pörssiyhtiö CARUNA:lle.Ja kaikkihan tietävät,kuinka Caruna nyt laskuttaa sähkönsiirrosta ja tyhjentää ihmisten taskut.Ja tuollaisesta tuhotyöntekijästä leivotaan vielä Presidenttiä Suomeen YLE:n mukavalla myötävaikutuksella.Ja nyt tämä sama myyrä on kaikessa hiljaisuudessa touhuamassa Syyriasta näitä karvalapsia,joiden oikeaa ikää eikä nimeä tiedä kukaan,Suomeen täyshoitoon puhtaisiin lakanoihin veronmaksajien elätettäviksi.
juuri näin. Kirjoitata täysin totta tästä tyypistä. Mitä tulee Caruna asiakirjoihin kaikki pitää paikkansa, tarkastin tuon allekirjoituksen ja siellä komeili tämän myyrä Haaviston nimikirjoitus. Tämän viherkommunistin paikka olisi jossain muualla, esim. kiven sisällä jos tämän temput saataisiin ns. "lasikaappiin" kaiken kansan ja esteettömien ulkopuolisten tuomareiden arvosteltaviksi. että tämmöinen pressaehdokas se odotta nuorikkonsa kanssa sitä pitkää punaista mattoa jolla sitten tepastelisivat eri maissa valtiovierailuilla ja torvisoittokunta puhaltelis posket pullollaan. Toivottavasti tätä näkyä ei koskaan tarvi isänmaallisen suomalaisen perusihmisen nähdä, jääköön se pahaksi unikuvaksi.
Herra kun näyttää voimansa on ihminen kädetön..
Pikemminkin jalaton jos ei ole venettä.
Kuivat lihat turpoaa lappalaisilla ja hillat kastuu ja käyvät. Lyhyet ihmiset hukkuvat so. Rovaniemeläiset loiset.
Se on kova paikka meikäläisellä puolitoistametrisellä
Ei ne aina tasan mene onnen lahjatkaan, tulva olisi nyt kova sana kuivuudesta
kärsivissä Lähi-idän ja Afrikan maissa !!!
Siksi se väki sieltä tulee Suomeen ihmettelemään veden paljoutta. SPR ja Kirkon Ulkomaanapu koko ajan kertovat siitä ihanuudesta kehitysmaiden roskaväelle.
Solekko rakentaa korkiale,sole mikhä.
Nuo joutavat padot pitäisi purkaa välittömästi. Siinä tuhottiin koko jokivarsi prkleen altaitten takia. Minä ainakaan en haluaisi asua haisevan altaan rapakon rannalla vasn vapaana virtaavan joen törmällä.
Sierilää ei saa rakentaa !
Ja syynä oli mikä???
Tulviva joki !!!
Missä muka???? Eipä tuo näytä kovin tulvivan vaikka minkälaista vedenpaisumusta on ennustettu..
Nehän lähivuosina nuo padot= voimalaitokset kuulemma puretaan pois ja annetaan jokien juoksuttaa vetensä omaan tahtiin. Kuulemma tappiota tuottavia laitoksia mitättömän kokoisina.
Pääsee kalakin uimaan latvavesille kutemaan.
Tästä se mie tykkäänkin
ei niitä mihinkään pureta, koska tuo operaatio maksaisi jopa enemmän kuin uuden rakentaminen. Ainoa halpa purku olisi räjäyttää kaikki mureeksi, mutta siitä aiheutisi niin valtavat ympäristötuhot, että tuo konsti ei veden päällä ole mahdollista
Taivaan isä rankaisee meitä synneistä.
Heinäsirkkaparvia odotellessa....
Eihän tuo taivahan taatto kuulemma muuta tekeny kuin lähetti poikansa ristille roikkumaan.
Sataispa vettä.
Tilannehan on se että ahne maalaiskunta ja kaupunki on kaavoitellut nämä riskialueet asutuskäyttöön. Olisi ollut hyvä miettiä siinä vaiheessa että minkä vuoksi entisaikaiset asukkaat eivät rakennelleet noille alaville maille muuta kuin latoja. 100v välein toistuva tulva yleensä toistuu n. 100v välein.
Lisäksi tämä ilmastonmuutos (kuulemma huhupuhetta) lisää sademääriä tänne pohjoiseen eli talvista tulee runsaslumisia = kevättulvista ei päästä eroon.
Vuotos-rapakko on yhtä tyhjän kanssa, onhan meillä Kemijärvi, Lokka ja Porttipahta mutta silti vettä piisaa kellareihin asti.
Toivotaan nyt että nämä luonnollisen virtauksen tukkeet eli voimalaitokset päästävät tarpeeksi ohijuoksutusta - vai meinaako jokiyhtiö vähän avittaa vahinkoja jotta saataisiin se hemmetin vuotos pilaamaan lopullisesti alapuoliset vesistöt.
Kemijoen rantaviiva on jokiyhtiön omistuksessa. Ei siis ole ranta-asukkaan tonttia. Rakennetaan joen rantaviivaan korotettu pysyvä penger ja sen päälle kävelytie. Kaikki hyötyisivät ja tulvaongelma poistuisi iäksi. Ei tarvitsisi vuotosta eikä patojen purkamisia. Helppo ratkaisu joka vuotiseen ongelmaan.
Kyllä me vahingoniloiset nautimme , kun oikein tulvii vettä
joka paikasta .
Mukava katsella , kun rikkaiden rantasaunat huilaavat
pitkin Ounasjokea kohti Rovaniemeä .
Karanneita veneenraatoja saa jokainen keräillä omaan käyttöönsä .
Arktikumissa uivat matikat .
Kuka suunnitteli Arktikumin ja ketä oli päättämässä rakennukselle paikan? Mahtaa nyt hävettää ja aivan syystä. Yhteiskunnan rahaa voi syytää näköjään vaikka jokeen, kun mistään ei tarvi vastuuta kantaa.
Nyt siellä työväki tekee pitkää päivää ja rahaa palaa, kun tavaraa evakuoidaan. Niin turhaa, aikaa vievää ja kallista tulvasuojausta ja kamojen rahtaamista mikä olisi voitu välttää tykkänään jos olisi ollut järkeä aikanaan, kun pytinkiä suunniteltiin.
Olispa tosi hubaa tietää muutama nimi ketä oli tuota paikkaa valitsemassa ja päättämässä Arktikumon rakentamista. Lasku heille.
Kyllä minä tulen surulliseksi kun ajattelen näitä suoritusportaan työntekijöitä. Nytkin pakkaavat, lajittelevat ja kantavat tavaroita tulvalta pakoon ja aivan vain siksi, kun tehty pöljä päätös aikanaan. Ja toisen kerran puurtavat, kun tavarat roudataan takaisin. Ei totisesti käy kateeksi ja mitä tämä leikki maksaa?
nämä suunnittelijat palkittiin aikaannaa korkeilla huomionsoituksila, olivat parasta kermaa. muistettiin kutsua kaikkiin kekkereihin, herrat läänissä ja valtakunnassa pitivät korskeita puheita ja lasipalatsi todettiin yhdeksi mekittävimistä luomuksista. Mutta nyt on vaikea löytää ja saada nimiä kehiin. Ketä olivat suunnittelijat, hyväksyjät jne... Kyllä eri viranomaiset joukolla käy pienen ihmisen, rakentajan kimppuun, pienistäkin mistä vain kiini pääsevät, mutta nyt voisivat edes tulla esiin nämä saatanan tunarit?
Taisivat olla ulkomaalaisia jotka tuon maahan hautautuneen saksalaisen pommikoneen näköisen hökkelin piirsivät. Taisivat haluta sen vielä lähemmäksi rantaa mutta sitä ei sentään annettu tehdä.
Eikun sukellusvehkeiden ostoon...heh...
Tulis kunnon tulva ja veis koko rovaniemen
tilanne on hyvin vakava ja jopa vaarallinen, suurin osa kansalaisista ei tunnu ymmärtävän tai käsittävän veden voimaa kun se pääsee vapaasti tekemään tuhojaan. Ihmetyttää Valajaskosken voimalaitoksen tulvaluukkujen käyttötarkoitus. Nyt jos koskaan pitäisi pystyä juoksuttamaan vettä alaskäsin täydellä teholla, miksi näin ei tehdä? Kuka on vastuussa luukkujen oikeaaikaisesta käytöstä?
Lotvonen vastuussa,heh...
lotvonen on näissä asioissa pilipalipoika, pitää olla isompia kihoja ja sieltä jokiyhtiön ja rahan kahvasta
vihreille ja vasemmistolle lasku. Kuka noita älypäitä jatkossa äänestää?
Tämän maakunnan tuhoajat, voi Jeesuksen kevät. On hyvä, että tuo pikka-
rainen tajusi lähteä livohkaan. Kyllä punahuulet mustuvat, kun tulee Lap-
piin. Täällä ruukataan panna kuusenkäpy tavaraan kun tavataan.
Siltäkös se tuntuu että tuli tehtyä liian pienet juoksutusluukut
Valajaskosken patoon ? .Räjjäytystyömoa?
Niinpä, vapaana virtaavan Ounasjoen vedet vaarantantavat Kittilä-Rovaniemen jokivarsien asukkaiden elämää, elantoa ja asutusta. Ajelin just' Kitisen ja Kemijoen jokivarressa, ei mitään hätää kellään. Rakennettujen altaiden avulla voidaan kontrolloida ja säännöstellä luonnon sulamisvesien virtauksia. Kyllä luonnonmukaisuus ja järjettömät vihreät arvot tulevat sittenkin tuottamattomana kalliiksi yhteiskunnalle. Ovat myös kauniita ja kalaisia, sen mitä enää kukaan kalastaa, Norjan kassilohta ostetaan kuitenkin, mikäli ei käydä oikeesti tammukkapurolla kalassa.
Ei mitään isompaa tulvaa tule..kepun propagandaa
kyllä rovaniemi tulee kastuman
housut tulee sulla etumuksesta kastumaan...
Minä jo veneeseen laitoin korokelaidat.Ainakin minun vene pysyy pinnalla jos tulva nousee.
Nyt käy monen töllin huonosti. Ensin hellesäätä kolme neljä päivää, sitten kunnon sateita ensi viikolla.
varokaa ja uskokaa että vesi ei tunne armoa
korvaako vakuutus tulvavahingon? ostin mökin siitä rannalta ja nyt suuri huoli. Ite oon Helsingistä ja seuraan vaan eäältä uutisia. Tuleeko tämä omaan piikkiin sitten mahdollisesti koko mökin kastuminen?
Vakuutus aniharvoin korvaa, viisainta tunkata mökki ylös paalujen päälle,
niin tulvaa ottaa pattiin, kun mitään ei voi.
Tulvan tuomista mökeistä saa oivallisia saunanlämmitys puita!
Padot nurin ja ytinvoimaa tilale,täts it.
kannatan tätä...nuo vesivoimalat on aikansa eläneitä
Täällähän on asiantuntijaraati paikalla. Luulisin että juuri niitä joilla ei mitään huolta kiinteistöistään kun niitä ei ole.
kyllä on kiinteistö, no talo sekä kesämökkikin. viimeksi vesi huuhdellut näitä rintuuksia 11.000 vuotta sitten. Rahakkaan rantatontin asukkaiden huolia nämä ovat mutta rahalla niistä selviää.
Tuntuu kivalta katsella kun rantatonttien talot kastumassa minä hetkenä tahansa. Ja ei vakuutukset korvaa. Monta kertaa jo käynyt kyyläämässä: erityisesti omakotitalojen tilannetta. Että tuntuu tosi hyvältä!
Minusta tuntuu tosi pahalta, aatteleppa omalle kohalle. Rakas oma kot uhattuna.
Toiseksi minua suututtaa, kun katson noita Arktikumin tulvasuojauksia ja patoamista sen pytingin ympärillä. Niin järjenköyhää, että rakennettu tuolle paikalle! Ensin duunataan kalliisti tulvasuojauksia, sitten taas satoja työtunteja kun niitä puretaan pois. Ja vielä ne työtunnit mitä käytettiin tavaroiden evakkoon följäämiseen ja taas takaisin.
Voi, kun joku taho laittais niitä nimiä näkösälle kenen päästä idea Arktikumin sijoittamiseen oli. Sais niitä suunnittelijoita sekä päättäjiä omassa mielessä halveksia.
Eihän ne tule esille eivätkä taatusti käsitä edes havetä. Korvaamaan joutaisivat.
ja tulva kohta ohi..vesi laskee jo
Katajakujalta ei kannata taloa hankkia. Ovat pohjia myöten kastuneet. homeessa parin vuoden kuluessa, kastuneet ennenkin.
Jos sais sitte halvalla:)
Huutonaurua rovan narsisteille. Junantuomat korvaa toiset junantuomat ja haukkuvat kotikylät alas.
SODANKYLÄSSÄ ei ole tommosia tulvia, repikää siitä.
Tulkaapa oikeisiin töihin kylille.
Eikös ne ole jotain ruotsalaisia, jotka siellä Katajakujalla veden ympäröimiä ? Olisivat pysyneet siellä, nyt yritetään saada omalle firmalle töitä ja valtio maksamaan,
Tulvastaki selvittiin!
Hyvä kun huomasit🤔
Talot kastuvat.
Vettä ja rahaa virtaa valtoimenaan.
Otetaan rikkaudet hallintaan.
Tehdään uusi kalaisa järvi.
Hässimiseksi se vesivoimapolitiikka tais mennä, vaikka eipä se
Vuotoksen allas olisi Roin tulvia pelastanut. .Kemijärven pinnan
nostamisesta saattaisi jotain apua ollakkin ?