Onko kukaan harrastanut vesipaaston syklittämistä, joko päivä - tai viikkotasolla.
Esimerkiksi päivätasolla:
Vesipaastoa klo 00-18
Proteiini/rasva hiilariton ruoka klo 18-00
Esimerkiksi viikkotasolla:
Kahtena päivänä syödään rasvaa ja hieman proteiinia (ei ähkyyn, vaan hillitysti)
Muut piävät puhtaasti vedellä / kalorittomilla juomilla
Perinteisestihän vesipaastoon laskeudutaan syömällä kevyemmin ja kasvispainotteisimmin. Lisäksi monet juovat teetä, jotta poistuu kuona-aineita sekä tehdään suolihuuhteluita myrkkyjen poistamiseksi. Lukemissani tieteellisissä tutkimuksissa näiden on sanottu olevan huuhaata. Niinpä itse en ole suolihuuhteluja harrastanut, ja juon veden lisäksi kahvia mustana sekä kalorittomia juomia. Lisäksi "huuhaa" siitä, että ruoansulatuskanava saa levätä ei tutkimusten mukaan pidä paikkaansa. Sen sijaan ruoansulatuskanava surkastuu hiljalleen ja suolinukka vähenee. Tulokset ovat kuitenkin mielestäni olleet kaikissa tutkimuksissa niin lupaavia ja hyviä näistä kääntöpuolista huolimatta, että se on vain niin kertakaikkisen motivoivaa. Tämän vuoksi siis olen alkanut harkita syklittämistä hiilarittomaan. Sitä en jaksa, että aamusta iltaan joutuisi jotain hiilaritonta ruokaa miettimään, käymään kaupassa ja roudata kotiin. Haluaisin pitää homman mahdollisimman helppona ja tehokkaana - koska jos homma ei ole tehokasta, minulla loppuu motivaatio heti.
Olen aikaisemmin pudottanut vesipaastolla siis n. 10 kiloa. Se on elämäni kaikista "dieeteistä" ainoa, jonka tulokset ovat olleet pysyviä. Kaikkien muiden dieettien jälkeen palaan aina siihen painoon, johon olen vesipaastolla aikoinaan päässyt. Minusta ei vain ole perinteisille dieeteille. Vesipaaston jälkeen on niin helppo Nyt ajattelin pitää hieman pidemmän vesipaaston, minkä vuoksi nyt näitä mietin. En tiedä, onko sillä oikeasti väliä, jos vesipaasto on kokonaiskestoltaan kuitenkin vain kuukauden luokkaa. Haluaisin kuitenkin jo päästä tavalla tai toisella nopeasti normaalipainon sisälle, että sitten voi nauttia elämästä, kehtaa mennä salille, kehtaa alkaa taas harrastaa ryhmäliikuntaa, nivelet ei rasitu juoksusta jne.
Niille, jotka eivät paastosta mitään ymmärrä eivätkä ole itse sitä kokeilleen, ei neuvoja kiitos! Niitä hyödyttömiä neuvoja ja kauhisteluita kuulin jo muinoin ennen ensimmäistä paastoani ja kaikki olivat väärässä. Toisin kuin kaikki ennustivat painoni tuplaantuvan, niin en mennyt "säästöliekille" eikä paino kaksinkertaistunut (eikä edes palannut ikinä entiselleen, mitä oli ennen paastoa).
Vesipaaston syklittäminen
Anonyymi
0
72
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4182009- 1881543
- 1491477
- 1231386
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291176Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.244947- 113907
- 67762
- 26685
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124665