Voinko tässä tilanteessa jättää kesätyön kesken?

Anonyymi

Olen lukiosta juuri valmistunut ja tänään ensimmäistä päivää uudessa kesätyöpaikassa. Työ on puisto- ja puutarhatyötä, joita olen tehnyt paljon ennenkin. Työpaikka ei vastannut odotuksiani. Saamani ohjeet ovat erittäin epäselvät ja muutamaa mukavaa työkaveria lukuunottamatta apua ei saanut edes kysymällä. Taukotila on niin ahdas että tuskin mahdun paikalleni ja koen ihmispaljouden erittäin ahdistavana. Kommunikaatio ei työpaikalla toimi. Ahdistuksesta kärsivänä koin normaalin työpäivän eittäin raskaana ja tuli sellainen fiilis että nyt on koko kesä pilalla. Edes palkka ei motivoi tällaisessa työpaikassa.

Koska kyseessä vasta eka päivä, työsopimustakaan ei olla vielä tehty, joten mietin, voinko jäädä työstä pois pelkällä ilmoituksella pomolle? Olenko mitenkään velvoitettu jatkamaan (muuten kuin käytöstapojen nojalla) tässä työssä? Joudunko selittämään kyseisen syyn pomolleni?

4

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei työpaikoilla ole saatavana avustajaa.
      Kysymällä opit. Ei kannata luovuttaa jos ei ole kivaa.
      Tämän päivän nuoriso kun ei osaa muuta kuin kännykkää tuijottaa ja nukkua puoleen päivään.

      Ne nuoret jotka on tänä kesänä töissä huomioidaan kyllä jatkossakin.
      Jos haluat liittyä vempuloiden joukkoon niin tee valintasi. Mutta älä sitten valita.

      • Anonyymi

        Ymmärrän pointin! Olen ollut töissä monen monta kesää ja tekisin töitä mielelläni! Tiedän kuitenkin mikä on oman jaksamisen kannalta parasta ja mietin lähinnä kuinka ymmärrettävä/hyväksyttävä tilanteeni on ja miten selitän tilanteen työnantajalle.


    • Anonyymi

      aina voit pois jäädä mutta sitten et saa fyffeä. Elämän suola ja jännyys on epäselvät ohjeet. Joutuu itse fundeeraaman ja keksimään jutut. Ethän halua olla sellainen joka aina odottaa toisilta tarkkoja ohjeita. Onhan sinulla jo muutama kiva kaverikin. Eikös se ole jo poikkeuksellisen hyvä alku. Kun olet ennenkin puutarhapuolen hommia tehnyt niin et kaiketi isosti neuvojakaan tarvitte. Älä nyt heitä pyyhettä kehään yhden turhan päivän perusteella. Etenkään jos ei muuta duunia ole tarjolla. Ahdistuksesta pääsee kun kohtaa pelkonsa. Päivä kerrallansa filosofialla. Onko se tauko pidettävä ahtaassa ylikansoitetussa taukotilassa. Ulkona on lämmin . Syö evääsi ulkona. Ja pidä muistivihko perstaskussa.

    • Anonyymi

      Vaikka sinulla ei vielä ole kirjallista työsopimusta, niin sinä olet tehnyt suullisen työsopimuksen työnantajan kanssa, koska olet siellä töissä. Suullinen on lain mukaan yhtä pätevä kuin kirjallinen.

      Et ole orja, joten voit purkaa työsopimuksen eli lopettaa työt, mutta siitä saattaa tulla sinulle maksettavaa. Se riippuu siitä, mitä alan työehtosopimuksessa on sovittu seurauksena määräaikaisen työsopimuksen ennenaikaisesta päättämisestä. Siitä voit olla kuitenkin varma, että et saa samalta työnantajalta enää uutta kesätyötä.

      Asiat hoituvat yleensä puhumalla. Yritä huomenna uudestaan. Työnjohto ehkä olettaa sinun osaavan työt neuvomattakin, koska olet ns. vanha työntekijä.

      Vietä tauot ulkona nauttien maisemista. Taukotilassa ei ole kenenkään pakko kököttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe