Voinko tässä tilanteessa jättää kesätyön kesken?

Anonyymi

Olen lukiosta juuri valmistunut ja tänään ensimmäistä päivää uudessa kesätyöpaikassa. Työ on puisto- ja puutarhatyötä, joita olen tehnyt paljon ennenkin. Työpaikka ei vastannut odotuksiani. Saamani ohjeet ovat erittäin epäselvät ja muutamaa mukavaa työkaveria lukuunottamatta apua ei saanut edes kysymällä. Taukotila on niin ahdas että tuskin mahdun paikalleni ja koen ihmispaljouden erittäin ahdistavana. Kommunikaatio ei työpaikalla toimi. Ahdistuksesta kärsivänä koin normaalin työpäivän eittäin raskaana ja tuli sellainen fiilis että nyt on koko kesä pilalla. Edes palkka ei motivoi tällaisessa työpaikassa.

Koska kyseessä vasta eka päivä, työsopimustakaan ei olla vielä tehty, joten mietin, voinko jäädä työstä pois pelkällä ilmoituksella pomolle? Olenko mitenkään velvoitettu jatkamaan (muuten kuin käytöstapojen nojalla) tässä työssä? Joudunko selittämään kyseisen syyn pomolleni?

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei työpaikoilla ole saatavana avustajaa.
      Kysymällä opit. Ei kannata luovuttaa jos ei ole kivaa.
      Tämän päivän nuoriso kun ei osaa muuta kuin kännykkää tuijottaa ja nukkua puoleen päivään.

      Ne nuoret jotka on tänä kesänä töissä huomioidaan kyllä jatkossakin.
      Jos haluat liittyä vempuloiden joukkoon niin tee valintasi. Mutta älä sitten valita.

      • Anonyymi

        Ymmärrän pointin! Olen ollut töissä monen monta kesää ja tekisin töitä mielelläni! Tiedän kuitenkin mikä on oman jaksamisen kannalta parasta ja mietin lähinnä kuinka ymmärrettävä/hyväksyttävä tilanteeni on ja miten selitän tilanteen työnantajalle.


    • Anonyymi

      aina voit pois jäädä mutta sitten et saa fyffeä. Elämän suola ja jännyys on epäselvät ohjeet. Joutuu itse fundeeraaman ja keksimään jutut. Ethän halua olla sellainen joka aina odottaa toisilta tarkkoja ohjeita. Onhan sinulla jo muutama kiva kaverikin. Eikös se ole jo poikkeuksellisen hyvä alku. Kun olet ennenkin puutarhapuolen hommia tehnyt niin et kaiketi isosti neuvojakaan tarvitte. Älä nyt heitä pyyhettä kehään yhden turhan päivän perusteella. Etenkään jos ei muuta duunia ole tarjolla. Ahdistuksesta pääsee kun kohtaa pelkonsa. Päivä kerrallansa filosofialla. Onko se tauko pidettävä ahtaassa ylikansoitetussa taukotilassa. Ulkona on lämmin . Syö evääsi ulkona. Ja pidä muistivihko perstaskussa.

    • Anonyymi

      Vaikka sinulla ei vielä ole kirjallista työsopimusta, niin sinä olet tehnyt suullisen työsopimuksen työnantajan kanssa, koska olet siellä töissä. Suullinen on lain mukaan yhtä pätevä kuin kirjallinen.

      Et ole orja, joten voit purkaa työsopimuksen eli lopettaa työt, mutta siitä saattaa tulla sinulle maksettavaa. Se riippuu siitä, mitä alan työehtosopimuksessa on sovittu seurauksena määräaikaisen työsopimuksen ennenaikaisesta päättämisestä. Siitä voit olla kuitenkin varma, että et saa samalta työnantajalta enää uutta kesätyötä.

      Asiat hoituvat yleensä puhumalla. Yritä huomenna uudestaan. Työnjohto ehkä olettaa sinun osaavan työt neuvomattakin, koska olet ns. vanha työntekijä.

      Vietä tauot ulkona nauttien maisemista. Taukotilassa ei ole kenenkään pakko kököttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2158
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      25
      1666
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1279
    4. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1211
    5. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1147
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      982
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      83
      866
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      847
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      751
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      691
    Aihe