Korkein oikeus on tehnyt päätöksen, että seksin ehdottelu ei ole seksuaalista häirintää.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006522958.html
Feministit olivat nostaneet oikeusjutun, kun kaverin eno oli ravintolassa ehdotellut naiselle seksiä. Nyt korkein oikeus päätti, että ehdottelu ei ollut seksuaalista häirintää ja ehdotukseen liittynyt koskettelukaan ei ollut seksuaalista häirintää, koska koskettelu ei kohdistunut rintoihin, tai takapuoleen, eli seksuaalisille alueille.
Kulttuurissamme seksin ehdottaminen kuuluu miehille, ja jos Korkein oikeus olisi tehnyt toisenlaisen päätöksen, niin se olisi ollut miehiä syrjivä. Tilapäisen seksin ehdottelu taas on sinkkujen arkipäivää, sillä sinkut halutessaan seksiä joutuvat ehdottelemaan sitä tilapäisille kumppaniehdokkaille. Sinkkuja ei saa syrjiä tekemällä tilapäisestä seksistä huonompaa, kuin seksistä vakituisessa suhteessa. Muutenhan seksin ehdottelusta avioliitossakin olisi voitava tuomita seksuaalisesta häirinnästä.
#metoo liikkeelle tuli nyt selväksi, että miesten seksinehdottelu ei ole seksuaalista häirintää, vaan täysin sallittua toimintaa.
Korkein oikeus: Seksin ehdottelu OK
Anonyymi
4
137
Vastaukset
feminismi yrittää romuttaa sukupuolten normaalin kanssakäymisen.
Korkeimman oikeuden päätös vastaa kansan käsitystä.
- Anonyymi
No voi jeee! Nyt saa pillunperässä juoksiat ahdistella naisia? Täh? Kai mekin sitte saadaan antaa samalla mitalla takaisin.mitä?
- Anonyymi
Jos joku tulee mulle ehdottelee ja tyrkkään sen humalaisen nurin niin saanko syytteen pahoinpitelystä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909