että missä ovat rakennus/ympäristölautakunnan luvat kunnan omien tai tytäryhtiöiden tulvasuojaukseen.Vaikuttaa siltä, että kunnan vastuu on päättynyt veronmaksajien rahoilla vain "omien" kiinmteistöjen suojaamiseen..Vaikuttaa Lapinkansan maalsis-huhtikuun jutusta, että terveyskeskus/koulupolku padot ovat lopullisia . En oikein tiä. Voisko joku tietävämpi sanoa, mihin voi kannella kunnan 15 vuotta kestäneestä toiminnasta.
HALUAISIN KYSYÄ;
2
422
Vastaukset
- Anonyymi
Kannaattaa kysyä könghäältä jos oikean vastauksen haluat......muut vastaajat ovat maripnetteja siis muitten ohjailtavissa. Koko konkurrsikin on siis jolosarten aikaansaannos .....
- Anonyymi
Kantelun voi tehdä ALUEHALLINTOVIRANOMAISELLE. Muitaen että hallintolain nojalla kahta vuotta vanhemmasta asiasta tehtyä kantelua ei tutkita, ellei siihen ole erityistä syytä.
Kantelun tutkiminen aluehallintovirastossa on maksutonta. Päätöksestä ja asiakirjoista myöhemmin pyydetyistä jäljennöksistä voidaan periä kopiomaksu.
Ainakin näistä voi valittaa / tutkituttaa:
- sosiaalihuolto
- terveydenhuolto
- varhaiskasvatus, esiopetus, perusopetus jne esim ja vapaa sivistystyö
- kunnan ympäristöterveydenhuolto
- muu kunnan toiminta
- pelastuslaitoksen toiminta
- poronhoidon hallinnolliset asiat
Mietiskelin nimittäin ihan samaa. Jotenkin tuntuu että puhkua on hissikaupaan, irtisanomisiin, työpaikkakiusaamisiin ja muuhun sutkutukseen. Veronmaksajien asioiden hoitoon kiinostus eikä aika riitä.
Ei muuta kun valitusta sisään ja onnea valitukselle jotta johtaa tuloksiin. Aina kannataa selvitellä sutkien kujeita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417487Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393921Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172188Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261497- 441473
- 331372
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411002Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7917