Taas alkoi jokakesäinen riesa poroista. Kusevat ja paskovat pihat ja pellot. Syövät kukat ja tallovat kasvimaat, eikä poronmunanpurijat korviaan lotkauta kun niistä sanoo.
Jokakesäinen riesa..
9
226
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan joka paikassa ne kulkee, poroterrorismia pahimmillaan. Tallovat istutukset, syövät kukat ja paskovat. Pitkin tienvieriä laumoittain, suuri haitta liikenteelle.
Maanviljlijöitä kiusaa hanhet Etelä-Suomessa, täällä taas porollisten kisurat palkii maanviljelijöiden pelloilla. Tuhoavat viljelijän sadon!
Porot pois tykkänään, ei niitä kukaan oikeasti tarvi, säästyis nekin tukimiljoonat! - Anonyymi
Missä niitä niin haitalle asti on. Muutama näkynyt tuola tievarressa. Ei kai nuista haittaa ole kellekkään.
- Anonyymi
Eihän nuo tienvarressa haittaa, mutta yksikin pihalla on liikaa jos aikoo jotain yrittää kasvattaa.
- Anonyymi
Saivat myös lumilisän.Pitäs vaatia maanviljelijöiden porolisää.
- Anonyymi
Ollaanpa sitä niin katkeria että.... kyllä tänne kaikki sopii !
- Anonyymi
Vuosia olen taistellut, valittanut ja soittanut poromiehille sekä poroisännälle. Se vaan ei auta. Ei siis kukkia eikä kasvimaata.
- Anonyymi
Missä kuitenki tämmönen ryytimaa ja viherpeukalo joka ei saa rauhassa toteuttaa ittiään ?
- Anonyymi
Kai niitä kasvimaita on joka kylässä ja jopa kirkonkyläsaäkin. Ainakin kairalassa jotkut yrittää vielä vähän tienatakin niillä.
- Anonyymi
Pukin toimettomimmat liikkeellä, riipo ja siino.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve132970Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U461951Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411733SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011733Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin811459- 711006
Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse
Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän11928Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä188914- 58830
- 18784