Miksi joillekin on helppoa luottaa toiseen ihmiseen?
Miksi toisille taas luottaminen on vaikeaa ellei mahdotonta?
Miksi toiset meistä avaavat itsensä ja luottavat vääriin ihmisiin?
-flowersreally-
Luottamuksesta
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Yleensäkin rehelliset ihmiset luottavat myös toisten rehellisyyteen. Joskus pitää kuitenkin olla valppaana, koska epäluotettaviakin ihmisiä on. -Likinäkörillitäti
- Anonyymi
Rehellinenkin ihminen voi keksiä uskottavan pikku tarinan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rehellinenkin ihminen voi keksiä uskottavan pikku tarinan?
Ehkä voi olla joskus noinkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä voi olla joskus noinkin.
Olisiko kauheaa jos miehelle paljastuisi, että on ollutkin toisen miehen kanssa tekemisissä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko kauheaa jos miehelle paljastuisi, että on ollutkin toisen miehen kanssa tekemisissä?
Mies ollutkin tekemisissä toisen miehen kanssa?? Aika outoa, jos asia ei ole paljastunut jo ekalla tapaamiskerralla.
- Anonyymi
Elämä on yhtä testausta. Välillä on toimittava toisin, että saa tuloksia.
- Anonyymi
Ai mitä tuloksia?
- Anonyymi
Keskustelu on syrjähtänyt ehkä liiaksi pettämisalueelle. Kaikki luottamuksen menettäminen ei liityseksuaaliseen pettämiseen. Edes sinkuilla.
Miksi erehtyy luottamaan?
-flowersreally- - Anonyymi
Jos on ollut työpaikassa, jossa on ollut epärehelliset esimiehet, niin sen jälkeen on vaikeaa luottaa ihmisiin.
Ihmisillä on erilaisia ominaisuuksia
- Anonyymi
Tää ei oo korkeushyppykisa.
-flowersreally- Anonyymi kirjoitti:
Tää ei oo korkeushyppykisa.
-flowersreally-Harmittava takaisku, juuri oli rima ennätyskorkeudessa
Sehän siinä on ettei se nyt avautuminen ole kannattavaa sille uudelle tuttavalle, paitsi nyt täällä olen vuosia avautunut.
Se varmaa on monen ihmisen ongelma, täälläkin on vain kourallinen ihmisiä.
Joten tuskin ketään kohtaan livenä😁
En kyllä halua kohdata. haluan elää täysin siinä uskossa tämä on kuin ystävä päiväkirjani. Rustaa elämän vaikeimmat myös iloisemmat asiat myös hurjimmat. Täälläkin se luottamus menee harvoille, eikä kaikki tiedä mitään elämästäni.- Anonyymi
Riippuu omasta itseluottamuksesta, luottaako muihin. Vakaa ja tasapainoinen ihminen luottaa yleensä muihin. Lisäksi vaikuttaa minkälaisia kokemuksia ihmisellä on, huonot kokemukset saattaa vaikeuttaa luottamuksen syntymistä.
- Anonyymi
Lapsuudenkodin mallit. Kiintymyssuhdemallit, ks. kiintymyssuhdeteoria. Turvallisesesti kiintyneet osaa tunnistaa toiset samanalaiset ja ovat myös rehellisiä (uskaltavat olla koska on se turvallinen lähestymistapa, ei tarvii valehdella).
Välttelevästi kiintyneet ei luota kehenkään.
Ahdistuneesti kiintyneet luottaa vääriin ihmisiin kun ei oo mallia luotettavasta ihmisestä eikä turvallisesta suhteesta.
t. nrt - Anonyymi
Aivan ensimmäiset elinvuodet vaikuttaa vahvasti perusluottamuksen syntyyn kuten edellinenkin vastaaja totesi eli ensimmäiset kaksi vuotta ihmisen elämässä on merkittäviä. Ihminen voi kovien kokemuksien kautta menettää luottamusta muihin, mutta taas oikeassa ympäristössä rakentaa sitä, jos peruspalikat lapsuuden kodista on kohdillaan.
Luottaminen hyvään on tavallista, mutta hyvä ihminenkin voi ymmärtää väärin.
Defenssit iskee vastakkain. Kuka reagoi sitten mitenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311655
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485423Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434397Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392718Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?951489Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431