https://yle.fi/uutiset/3-11317057
Analyysiä kerrakseen.
Aika kohillaan on tämä
3
173
Vastaukset
- Anonyymi
"Asiaa tutkinut Airaksinen toteaa joidenkin kuntien tarvitsevan kyläpäällikköä ja toisten toimitusjohtajaa. Tärkeintä, että kunta itse tietää mitä haluaa ja valitsee sen mukaan"
Kittilän johdossa pitäs olla palopäällikkö! Isolla letkulla vettä päin näköä niin että solisee.
Kyläpäälliköitä täällä riittää, ei ainuttakaan lisää.- Anonyymi
Oon kyllä ihan samaa mieltä! Kittilän johtoon tarvitaan joku pelastuslaitoksen pomo, kyllä ne asiat siitä sitten alkaa järjestymään ja sujumaan...
- Anonyymi
Ongelma tulee pikkukunnissa siitä että ns "oma ja veronmaksajien" edut ei kohtaa. Pikkukunnassa "kyläpääliköillä" on tarve suhmuroida omaksi, sukulaisien tai muiden tuttujen eduksi. Mikäli kunnanjohtaja, tai joku suoraselkäinen luottamushenkilö tai virkamies puutuu asiaan, soppa siitä syntyy.
Luottamushenkilöt ovat pikkukunnissa omaksuneet tämän "minulle ensin" politiikan paljon ennen demareita ja Trumppia. Tästä syntyy ristiriitoja demokratiassa. Näin on käynyt Kittilässäkin. Ympäristörikollinen suojelee reviiriään kaikilla keinoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791