Vanhaan 2x5-vaihteiseen Crescentiin panin käyräsarvisen ohjaustangon tilalle uuden suoran ohjaustangon . Tämä edellytti myös jarruvipujen vaihtamista, koska käyrävarvisen jarruvivut eivät sovi (lähes) suoraan ohjaustankoon.
Käsijarrumalli on U-malli, siis jarrukammet ovat ristissä ja jarrutus saadaan aikaan vetämällä niitä jarruvaijerilla ylhäältä yhteen, mikä taas vetää kampien toisia päitä yhteen, siis niitä, joissa on jarrupalat. .
Olen havainnut että jarrut ovat yllättävän tehottomat, kun pyörässä on vauhtia. Jarruttaminen on siis hidasta. Jos pyörä on paikallaan ja painaa etu- tai takajarrun päälle, niin ei kyllä pyörä liiku mihinkään , jos ajokkia yrittää työntää.
Jarrupalat eivät ole kauan olleet käytössä. Lienee ajettu sellaiset 500 km.
Millä voisi tehostaa jarruja ajettaessa? Kyllä kai tuo U-malli on säilytettävä.
pitäsi tehostaa jarruja
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Niitä voi säilyttää vaikka kellarissa. Eivät sovi yhteen kahvojen kanssa erilaisen vipusuhteen takia.
- Anonyymi
Ei niille mitään voi tehdä, tehottomuus on ominaisuus, ei vika. Kannattaa päivittää pyörään missä hydrauliset levyjarrut.
- Anonyymi
Juurikin näin.
- Anonyymi
Kiitos kaikista tähän mennessä näkemyksensä esittäneille.
Näyttä siltä, että tilanteen korjaaminen vaatisi uudet jarrut tai ainakin sopivat uudenlaiset jarrukahvat (jos sellaisia sopivia yleensäkään on) tai peräti uuden pyörän.
Täytynee tällaisen vähävaraisen kahdeksankymppisen pyöräiljän tyytyä vanhoihin jarruihin ja jarrukahvoihin - ja vanhaan pyörään..- Anonyymi
V-jarruja saa kympillä motonetistä ja biltemasta että tuskin on rahasta kiinni.
Sitten pitäisi tehoa riittää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
V-jarruja saa kympillä motonetistä ja biltemasta että tuskin on rahasta kiinni.
Sitten pitäisi tehoa riittää.Mihin ajattelit ne v-jarrut kiinnittää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
V-jarruja saa kympillä motonetistä ja biltemasta että tuskin on rahasta kiinni.
Sitten pitäisi tehoa riittää.Eipä noissa vanhoissa pyörissä ole v-jarrulle tappeja haarukoissa. Kiinnitys on noissa vanhoissa "maantiemallia", ehkä joku maantiepyörän vannejarru voisi sopia. Olisi ainakin tehokkaampi kuin alkuperäinen.
Toki niihin alkuperäisiinkin voi kokeilla löytää purevampia ja pitempiä jarrupaloja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin ajattelit ne v-jarrut kiinnittää?
Osaava tekee mitä haluaa. Voi laittaa vaikka levyjarrut. Siitä vaan tappeja kiinnittämään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaava tekee mitä haluaa. Voi laittaa vaikka levyjarrut. Siitä vaan tappeja kiinnittämään.
Voi myös vaihtaa etuhaarukan missä on tapit ja takana riittää kyllä pienempikin teho.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin ajattelit ne v-jarrut kiinnittää?
Kyllä teillä riittää kysymyksiä. Vaikkapa sopivilla osilla?
https://www.google.com/search?q=Clamp-on v-brake Brake Set&tbm=isch&ved=2ahUKEwjj5pbTy_7pAhVnyMQBHd6hAocQ2-cCegQIABAA&oq=Clamp-on v-brake Brake Set&gs_lcp=CgNpbWcQDFD1oQNYhskDYOXZA2gAcAB4AIABf4gB9waSAQMwLjiYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZw&sclient=img&ei=iKvkXuOCJ-eQk74P3sOKuAg&bih=762&biw=1536&client=firefox-b-d - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä teillä riittää kysymyksiä. Vaikkapa sopivilla osilla?
https://www.google.com/search?q=Clamp-on v-brake Brake Set&tbm=isch&ved=2ahUKEwjj5pbTy_7pAhVnyMQBHd6hAocQ2-cCegQIABAA&oq=Clamp-on v-brake Brake Set&gs_lcp=CgNpbWcQDFD1oQNYhskDYOXZA2gAcAB4AIABf4gB9waSAQMwLjiYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZw&sclient=img&ei=iKvkXuOCJ-eQk74P3sOKuAg&bih=762&biw=1536&client=firefox-b-dTiettyjen vannejarrumallien kiinnitystapit ovat vanteen yläpuolella ja toiset taas vanteen alapuolella. Katso alla oleva video ( linkki: https://youtu.be/j6ANuieQR4w ). Nämä jarrutyypit eivät ole yhteensopivia keskenään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiettyjen vannejarrumallien kiinnitystapit ovat vanteen yläpuolella ja toiset taas vanteen alapuolella. Katso alla oleva video ( linkki: https://youtu.be/j6ANuieQR4w ). Nämä jarrutyypit eivät ole yhteensopivia keskenään.
Sori: Olikin tuollainen erillinen kiinnitys. My bad.
- Anonyymi
Hyvä vannejarrujen tunnistukseen: https://youtu.be/j6ANuieQR4w
Onhan noita eri tyyppejä muutamia erillaisia olemassa.- Anonyymi
Tapit voi ottaa vanhasta joustokeulasta. Eli irroittaa rälläkällä se koko höskä, hevosenkengän muotoinen, johon tapit on kiinnitetty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tapit voi ottaa vanhasta joustokeulasta. Eli irroittaa rälläkällä se koko höskä, hevosenkengän muotoinen, johon tapit on kiinnitetty.
Itse en lähtisi väsäämään mitään omia virityksiä niin tärkeästä asiasta kuin JARRUT.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse en lähtisi väsäämään mitään omia virityksiä niin tärkeästä asiasta kuin JARRUT.
Yhyy jonnet luovuttaa heti ja alkaa tenttaamaan, että milläs meinaat tehdä?
Budjettipyöräily ja peukalo keskellä kämmentä on huono yhdistelmä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhyy jonnet luovuttaa heti ja alkaa tenttaamaan, että milläs meinaat tehdä?
Budjettipyöräily ja peukalo keskellä kämmentä on huono yhdistelmä.Niihin cantilever-tappeihin voi asentaa sitten Maguran vannejarrut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774