Kemi ei sitten havittelee uutta isoa vankilaa

Vaala havitteli ja vaala sai. Kemi kun on Pieksämäen ja Varkauden kanssa niitä kaupunkeja joissa äärimmäisen harva haluaa olla omasta tahdostaan, niin iso uusi vankila olisi paras mahdollinen hanke taloutta piristämään. Vankilaan tulee asiakkaiksi niitä keillä ei ole enää vapautta valita ja siten Kemi olisi sijoituspaikkana yhtä hyvä kuin Pelso, tai Vaala.

Vankiloita tarvitaan koko ajan lisää ja tyhjenevässä Kemissä olisi tilaa.
766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pääsee kai täältä pois jos haluaa lähteä. Ei muuta kuin silirimpsis ja sileä tai kuoppainen tie.

Äänestä
  • Kiva kaupunki

    Äänestä

  • Mie läksin jo 25 v takaperin. Kemin talouden tilanne ei ole ainakaan parantunut niistä ajoista. Kannattaisko pikkuhiljaa alkaa suunnitella jotain? Tai mulle sopii kyllä vaikka koko Kemi purettaisiin ja myytäisin ongelmajätteenä Murmanskiin.

    Äänestä

Siellähän on se linna jo valmiina. Jonkinlainen sähköpaimen vaan linnan seiniin.

Äänestä

Antaako net vankilassakin kirjoittaa suoli24 palstoille?kertokaa vankila oloistanne.

Äänestä

On käsittämätöntä, että Kemissä ollaan innokkaita luontoa tuhoavasta massatehdasinvestoinnista, mutta vastustetaan ihmisiin investointia, mitä olisi vankila edustanut ilman metsänhakkuita tai hiilipäästöjä.
Vankilalaitos olisi omalta osaltaan edistänyt hallituksen tavoitetta olla 15 vuotta ennen muuta EU:ta hiilineutraali. Vankien CO2 päästöt sellissä kun on jopa pienem,ät kuin vapaana poliisia pakoon juostessa.

Kemissä on sentään ennen arvot olleet kohdallaan, kun Aku Ankankin tilaus lastentarhaan lopetettiin Akun housuttomuuden vuoksi ja tilalle tilattiin lapsille Suomi-Neuvostoliittoseuran Maailma ja me - lehti.

Äänestä

Aku Akka ei silloin sekään ollut kovin kummoinen. Nyt on parantunut, kieli on niin hyvää ettei lapset sitä jaksa lukea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaala havitteli ja vaala sai. Kemi kun on Pieksämäen ja Varkauden kanssa niitä kaupunkeja joissa äärimmäisen harva haluaa olla omasta tahdostaan, niin iso uusi vankila olisi paras mahdollinen hanke taloutta piristämään. Vankilaan tulee asiakkaiksi niitä keillä ei ole enää vapautta valita ja siten Kemi olisi sijoituspaikkana yhtä hyvä kuin Pelso, tai Vaala.

Vankiloita tarvitaan koko ajan lisää ja tyhjenevässä Kemissä olisi tilaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu