Kotimainen kala on parasta. Koronaa on löydetty Pekingin kalatorin norjalaisesta lohesta eikä Kiina enää osta sitä.
Kotimaista kalaa
9
79
Vastaukset
- Anonyymi
Kotimainen kala on luksusta.
Jouko Lampela, kalastaja, on viisas mies, yrittää jatkuvasti puolestapuhua kotimaisen kalan ylivertaisuudesta. Jouko on niin viisa mies, että kaikkien pitäisi häntä kuunnella. Jospa Jouko jaksaisi vielä innostaa ihmisiä kalastuksen pariin ja vaikka kouluttaa nuorempaa väkeä kalastajan ammattiin.
Kalastajan työ ammattina ei ole keveimmästä päästä, märkää, raskasta ja sään armoilla ja siksi kotimaista järvikalaa pitää arvostaa ja arvostuksen pitää näkyä hinnassa.
Suomi on täynnä hyväpalkkaisia virkamiehiä, elinkeinojen kehittäjiä ja vaikka mitä Etloja ja Elyjä - ei muuta kun virkamiehet kehittämään kalstusteollisuutta. On niitä tässä massa turhempia viranhaltijoita pilvin pimein istumassa konttoreissa papereita pyörittämässä.
KOTIMAINEN JÄRVIKALA KUNNIAAN ja järvet kuntoon!!!!!! Kysykää Joukolta jos ette tiedä! Jouko osaa ja tietää kaiken järvikalastuksesta. - Anonyymi
Korona ei ole vielä saastuttanut paikallista kalaa, jota kannattaakin kysyä,
toisaalta lohta voi kohta saada tosihalvalla, nyt kun se ei enää kelpaa kiinalaisillekaan. - Anonyymi
Sitä missää lohessa ole ollu koronaa,likaisessa leikkuulaudassa kylläkin,ku eihä ne niitä tiete jaksa pessä eri tuotteitten leikkuun välissä.
- Anonyymi
No ilti pistetään kotimaan särkeä ja säynävää pöytään, hyvää ne on kuitenkin.
- Anonyymi
Eipä tietenkää, mutta lohifileet leikataan Aasiassa josta ne folioituina
lennätetään takaisin Eurooppaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä tietenkää, mutta lohifileet leikataan Aasiassa josta ne folioituina
lennätetään takaisin Eurooppaan.Kohta saadaan halvalla norjalaista lohta ja suomalainenhan ostaa
, kun saa niin halvalla .
Leikkuulauta se vain oli hieman likainen , mutta lohi ei .
- Anonyymi
järvikalasta ei tuu ku lapamato...
- Anonyymi
Höpsistä, kala on hyvää ja se pitää osata käsitellä oikein.
Syön kalaa useita kertoja viikossa ja parempaa ei ole kuin on kalasoppa, kalapihvit, pannulla paistettu kala, mademuhennos, savustetut kalat tai suolasiika. Ai, ai savulahna tai voissa paistetut muikut. Norjan lohi ja kasvatettu kirjolohi rasvalötköjä.
Lapamato oli muinoin yleinen riesa, kun pyydettiin paljon järvikalaa ja se oli varsinkin maaseudulla hyvin yleinen tapa käyttää suolakalana. Ei ollut pakastimia ja melkein kaikki kala kelpasi suolakalaksi, jopa särki sekä hauki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpsistä, kala on hyvää ja se pitää osata käsitellä oikein.
Syön kalaa useita kertoja viikossa ja parempaa ei ole kuin on kalasoppa, kalapihvit, pannulla paistettu kala, mademuhennos, savustetut kalat tai suolasiika. Ai, ai savulahna tai voissa paistetut muikut. Norjan lohi ja kasvatettu kirjolohi rasvalötköjä.
Lapamato oli muinoin yleinen riesa, kun pyydettiin paljon järvikalaa ja se oli varsinkin maaseudulla hyvin yleinen tapa käyttää suolakalana. Ei ollut pakastimia ja melkein kaikki kala kelpasi suolakalaksi, jopa särki sekä hauki.Kotimainen kala kunniaan.Myyvät liian halvalla,kuhaa saa 40€,halpaa on.Hauki 15€.
Ajatelkaa kalastajan työmäärää,hinnat pitää ainakin tuplata,että työstä jää jotain palkaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912833
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454780Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392788Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201955Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1111706Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471