https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/c10850c6-e77c-4414-9def-c69f39bd8f80
nuorison pitää juoda viinaa jotta voivat saada kumppanin
Ville rannan pilapiirros
9
110
Vastaukset
Mielestäni Ville Rannan työksi tämä on hyvä.
"Ilman hauskaakin voi olla viinaa"-ajatukseen voisi varmaan viitata myös muuten, mutta meneehän se noinkin.
Muuten en olisi liian optimistinen maan nuorisolaisten suhteen. Viinaa on korvattu muilla päihteillä ja vasta tällä viikolla julkaistiin, että esim. peruskoulu ei enää toimi sillä positiivisella tavalla tasapäistävänä kuin se on joskus toiminut vaan lapset ja nuoriso ajautuu erilaisiin kupliin.- Anonyymi
En ihmettele yhtään nuorison kupliin ajautumista kun täälläkin ns. varttuneempi väestö ajelehtii omissa kuplissaan.
Anonyymi kirjoitti:
En ihmettele yhtään nuorison kupliin ajautumista kun täälläkin ns. varttuneempi väestö ajelehtii omissa kuplissaan.
Tietysti globaalisti ajatellen kuplaantumista on ollut aina. Jos meillä on ollut jonkinlainen yhtenäiskulttuuri, niin kuplan raja on ollut vähintään valtion rajoilla tai ainakin osassa niistä. Jos kuplan raja ei ole maantieteellisesti jossakin, niin sitten se syntyy jollakin muulla tavalla.
Enkä sitten lopulta tiedä, onko kuplista mitään haittaa, jos kuitenkin jokainen on tyytyväisempi ja onnellisempi omassa kuplassaan.- Anonyymi
Kukaan täällä ei näe isompaa kuvioita jota suvakit, mm. Ranta ajaa toiminnallaan. Hänestä kaikki suomalaisuuteen (tai eurooppalaisuuteen) perinteisesti liittyvä kulttuuri on paskaa. Juhannus, sen kokot, kirkolliset pyhät ym. Viina on mukana tuossa kuvassa vain sivujuonteena, mustamaalaamassa juhannuksen juhlintaa.
Ranta väittää että vanhemman polven suomalaisten (jotka esitetään vastenmielisesti rupsahtaneina) ja nuorten välillä olisi suuri juopa. Ei yksin ikäkauteen liittyvä, vaan kulttuuriin. Nuoret muka ovat ottaneet pesäeron valkoiseen perinteiseen suomalaiseen kulttuuriin. Juuri tätä kulttuurimarxistit haluavat.
Tämä ei pidä paikkaansa onneksi. Suurin osa nuorisoa juhlii juhannusta ja monet jopa oman suvun parissa! Hui kauhistus Ranta!
Pitäisiköhän juhannus kieltää? Kokon poltto ainakin, jollakin tekosyyllä? Nuorisonhan pitäisi olla nuolemassa BLM:n persettä!
Ranta on ollut epätoivoinen suvakki siitä saakka kun teki pilakuvan Muhamedista. Hän pelkää kostoa ja kaikki hänen islamia ja punikkivihreitä nuoleskelevat kuvat ovat olleet katumusharjoitusta. Aika säälittävä jätkä. - Anonyymi
scrg kirjoitti:
Tietysti globaalisti ajatellen kuplaantumista on ollut aina. Jos meillä on ollut jonkinlainen yhtenäiskulttuuri, niin kuplan raja on ollut vähintään valtion rajoilla tai ainakin osassa niistä. Jos kuplan raja ei ole maantieteellisesti jossakin, niin sitten se syntyy jollakin muulla tavalla.
Enkä sitten lopulta tiedä, onko kuplista mitään haittaa, jos kuitenkin jokainen on tyytyväisempi ja onnellisempi omassa kuplassaan."Enkä sitten lopulta tiedä, onko kuplista mitään haittaa, jos kuitenkin jokainen on tyytyväisempi ja onnellisempi omassa kuplassaan."
Tuo varmaan riippuu siitä mikä ja minkälainen se oma kupla on. Mitä sen sisällä on ja tuoko se onnellisuutta, turvaa tai rakkautta? Kuinka todellinen on oma kuplani? Itse tarkoitan kuplalla tässä omaa elämääni ja elinpiiriä, sitä josta muodostuu arkielämäni. Onko siinä enemmän hyviä ja tyydyttäviä asioita vai kärvistelenkö elämäni vastoinkäymisiä ja haikailenko jotain muuta kuin missä elän.
Täällä monesti miesten kirjoitusten perusteella voisi ajatella,että suurin ongelma oman kuplan sisällä on se ettei ole reikää mitä porata. Mistähän sitten valitettaisiin jos se reikä olisi?
1980-luvulla pyöri tilannekomediasarja Kupla joka parodioi monenlaisia elämän hauskoja tilanteita. Siinä oli kuplaa kerrakseen. 😅
Onneksi ajanhenki ja suunta on nuorisossa tämä. Saa olla heistä ylpeä!
- Anonyymi
Jos nuoriso ei juo viinaa, niin ei perheitä perusteta eikä lapsia synny.
Raitis nuoriso tarkoittaa että kansa kuolee pois koska miehet eivät tapaa naisia.
t. viinamies - Anonyymi
Eiköhän nuoriso opi kun elämä näyttää karut puolensa. En minäkään nuorena juonut juuri mitään kun elämä oli edessä. Nyt juna on jo vähintään puolimatkassa ja turhat kuvitelmat ovat haihtuneet. Onneksi ikäväänsä voi liuottaa viinalla.
- Anonyymi
Hauskaa ilman viinaa ei voi olla. Kukaan ei ole hauska selvänä eikä naiset siksi kiinnostu. Viinaa pitää juoda jotta nuoriso voi perustaa perheen tulevaisuudessa.
T viinamies
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6668104Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672345Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332313- 1471880
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi291423Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1171264Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511256Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.76968Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65865Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7809