Linux ja 2 verkkokorttia

Anonyymi

Ajattelin hieman opiskella kotiautomaation rakentamista. Tietoturvasyistä (halpoja kiinalaisia laitteita) haluan että sensorit ja muut vimpaimet eivät pääse suoraan internettiin kiinni. Haluan ratkaista tämän niin, että laitan automaatiota pyörittävään palvelimeen (Linux Mint 19) kaksi langallista verkkokorttia. Toinen verkkokortti on kiinni samassa verkossa, jossa kotiautomaation tieto liikkuu. Toinen taas on kiinni reitittimessä josta pääsee internettiin.

Miten tämä tehdään niin että:

Molemmilla verkkokorteilla on staattinen IP?
Vain erikseen valitsemani ohjelma(t) saavat pääsyn siihen verkkokorttiin, jota pitkin pääsee internettiin?

Kuinka varmistan että joku kiinalainen IP-kamera ei huutele jollain tempulla tuon palvelimeni kautta suoraan internettiin?

Kiitos avusta!

11

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heivaa ensinnäkin se minttu vittuun ja laita tilalle joku luotettavampi jakelu.

      Älä laita gatewayta sille nicille, jonka et halua pääsevän nettiin.

      • Anonyymi

        Tuosta voimme vetää johtopäätöksen että ubuntu on epäluotettava.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuosta voimme vetää johtopäätöksen että ubuntu on epäluotettava.

        "ubuntu on epäluotettava."

        Ei ole, windows on epäluotettava!


    • Anonyymi

      Norppa saimaaseen.

      Netissä on siltaus ja reititysohjeita erilaisia eri tarpeisiin.
      Mint tukee hyvin useampiakin verkkokortteja.
      Myös on graafisia softia niiden hallintaan. Joita voit katsoa Open sense sisältämistä.

      • Anonyymi

        "Mint tukee hyvin useampiakin verkkokortteja."

        Oi että! On se hieno!!


    • Anonyymi

      Mahdollisuuksia on paljon. Eräs mieleeni tuleva on pistää koneelle dhcp-palvelin, jolla lista mac-osoitteista, joille asetetaan gw-osoite. Tällöin voi myös sensori-verkossa olla laitteita, jotka pääsevät nettiin. Ongelma tietysti, jos se web-kamera "arvaa" gw-osoitteen ja pääsee nettiin. Mutta sille voi laittaa lisäksi reititys-säännön ip-tasolla estämään pääsyn. Tietystikin, jos kieltää kaiken reitityksen korttien välillä, voi asiasta olla varma. Kannattaa laittaa kortit eri sub-netteihin joka tapauksessa verkkomaskin avulla. Silti voit lisätä staattisia reittejä, jolloin esim. verkkotulostin voi olla tällaisessa verkossa.
      Kiinteä IP on usein hankala, koska ei ole mitään keskitettyä paikkaa, mistä kaikkea voisi hallita. Toisaalta vapaasti valittu dhcp:llä on myöskin ikävä, tuollainen semi-kiinteä eli dhcp:llä lista mac-osoitteista on mukavampi käyttää.

      • Anonyymi

        Siinä kanssa siantuntija. Riittää että ei anna toiselle nicille gatewayta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä kanssa siantuntija. Riittää että ei anna toiselle nicille gatewayta.

        Nyt jos tuohon porttiin laittaa hubin ja useita laitteita, ei yksikään pääse nettiin! Eihän siinä ole mitään järkeä taas..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt jos tuohon porttiin laittaa hubin ja useita laitteita, ei yksikään pääse nettiin! Eihän siinä ole mitään järkeä taas..

        Tarkoitus on ESTÄÄ että yksikään niistä laitteista juurikin EI SAA PÄÄSTÄ NETTIIN.

        Vain se itse serveri saa päästä nettiin.

        Se serveri toimii linkkinä ulkomaailmaan ja mahdollistaa sen, että laitteiden tuottamaa tietoa voidaan käyttää netin yli. Epäluotettavat laitteet taas eivät saa päästä lähettämään vakoilutietojaan vapaasti nettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoitus on ESTÄÄ että yksikään niistä laitteista juurikin EI SAA PÄÄSTÄ NETTIIN.

        Vain se itse serveri saa päästä nettiin.

        Se serveri toimii linkkinä ulkomaailmaan ja mahdollistaa sen, että laitteiden tuottamaa tietoa voidaan käyttää netin yli. Epäluotettavat laitteet taas eivät saa päästä lähettämään vakoilutietojaan vapaasti nettiin.

        Entäpä jos joku haluaakin yhtäkkiä nettiyhteyden? Sen jälkeen olet kuusessa.. Parempi on tehdä vaikka eriliset mac-osoite suodatukset niille laitteille, joille nettiä ei haluta. Toki samalla voi gw-osoitteen jättää asettamatta, mutta se ei yksin riitä, koska sehän ei poista mahdollisuutta päästä nettiin - se vaan jättää kertomatta reitin nettiin, minkä voi myös arvata/sniffailla verkkoliikenteestä..


    • Anonyymi

      Kiitos! Tuo gateway taitaa tosiaan olla avain koko hommaan.

      Ja vaihdoin muuten serveriin Debian10:n. Nätti on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      155
      11938
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      149
      5430
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      43
      4477
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3632
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1646
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      361
      1601
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe