Mua on ihmetyttänyt tämä asia pitkään.
Ihoni on reisistä ja sääristä jatkuvasti sen näköinen että se on kananlihalla, eli ikäänkuin olisi kylmä. Tämä on siis vuosia ollut jo. Mistä tämä voisi johtua ja onko muilla samanlaista?
Vai onko tämä sellainen ihotyyppi että karvatupet ovat hyvin koholla näkyvissä? Kyseessä ei ole mikään tulehdus sillä iho ei ole kipeä eikä punoita.
Iho on kokoajan "kananlihalla"
2
3500
Vastaukset
- Anonyymi
Up!
- Anonyymi
Kyseessä voisi olla keratosis pilaris, katso vaikka terveyskirjastosta vastaako kuvaus: https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00576
Näin kerran vinkin että esim. happoja sisältävät ihonhoitotuotteet voisivat auttaa ainakin jonkun verran tuohon vaivaan. Esim Pixillä on sellaisia (glykolihappo vaikuttava aine), mutta niitähän kyllä riittää muitakin. Englanniksi kun etsii, niin tulee tuotevinkkejä vastaan, siitä en osaa sanoa miten toimivat. Itselläni on keratoris pilarista siellä täällä, mutta kun se ei ole erityisemmin vaivannut, niin en ole yrittänyt sitä hoitaa pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154138Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii682648Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 571290
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176