Muonion kirkonkylästä näyttää tulleen kissojen ja koirien osalta täysi "Villi Länsi".
Kissat käyskentelevät naapuruston pihoilla ja tekevät jätöksensä lasten hiekkalaatikoihin, kukkapenkkeihin ja kasvimaihin. Lymyilevät ulkohuonerakennuksissa repien ja hajottaen paikkoja "rakennellessaan" makailupaikkoja.
Koirien annetaan sotkea talutusreittien varrella talojen portinpielet, postilaatikkotelineet ja tonttien ojanvarret ja jopa tontinpuolet niin pitkälle kuin talutuskela antaa periksi.
Tiedättekö, minkälaisia bakteeripesiä ja hajuhaittojen sekä kärpäshaittojen lisäksi terveyshaittoja nuo eläinjätökset ovat ja varsinkin, kun ne tulevat pihoille sotkemaan lasten leikkipaikkoja ja kasvimaita. Kissat ovat vielä pahempia, kun ne saavat juosta ja sotkea valtoimenaan. Koirat ovat yleensä taluttajiensa mukana ja riippuu taluttajasta, miten ne sotkevat.
Meitä on monia, joilla ei ole näitä lemmikkejä emmekä rakasta niitä naapuruston lemmikejäkään. Bakteeri-ja hajuhaittojen lisäksi koirat haukkuvat kaikkea liikkuvaa. Näin kuumalla, kun haluaisi pitää ikkunoita auki, ei voi, kun ei sitä jatkuvaa koirien rähinää viitsi kuunnella.
Minkä vuoksi pidätte noita lemmikkejänne, jos ette pysty pitämään niitä omissa pihoissanne. Emme me koirattomat ja kissattomatkaan häiritse teitä emmekä sotke pihojanne. Jos me sen tekisimme, virkakuntahan meidän niskassamme olisi.
Terveystarkastajalle on töitä tälläkin saralla - ainakin voisi julkisesti valistaa näitä lemmikkien pitäjiä.
KISSOJEN JA KOIRIEN OMISTAJAT
7
167
Vastaukset
- Anonyymi
Eivät puutu yleensä eläinvihaajan ilmoituksiin heillä on tärkeämpääkin tekemistä ja jos pidät yötä päivää jotaki ovia auki niin ongelma olet sinä sillä jos ovet on kiinni ei elukat sinne mene elleivät sitte seinän läpi mene mitä en usko. Mutta sen ymmärrän että koirat kusetetaan toisten tonteille ja postilaatikon tolppiin että se ärsyttää ärsyttäisi minuakin
- Anonyymi
Kyse ei ole eläinvihaajista, jos ei välitä lemmikkieläimistä. Niitähän kissat ja koirat ovat.
Voi olla, että terveystatkastajat eivät puutu lemmikkieläinten aiheuttamiin epäpuhtauksiin. Nähdäkseni heille kuuluvat myös ne asiat.
En yleensä pidä jatkuvasti ikkunoita avoinna, vaan tällaisilla helteillä.
- Anonyymi
Kissa kuuluu Suomen luontoon eläimenä siinä missä ihminenkin. En ymmärrä miten kissojen teot erotellaan ns. luonnonvaraisten eläinten teoista, sillä jako luonnolliseen ja ei-luonnolliseen on mielestäni keinotekoinen.
- Anonyymi
Samaa olen ihmetellyt. Kissa on muka peto! Luonnollista vaistonvaraista käyttäytymistä, että se pyytää lintuja ja hiiriä. Luonnon laki, ei sen kummempaa, samanlaista käyttäytymistä kuin muillakin metsästävillä eläimillä.
- Anonyymi
Jos kissoja ei kulkis vapaana ollenkaan olis hiiri ongelma aika suuri kaikkialla
- Anonyymi
Kissa nauttii kun se kulkee vapaana. Voi haistella ja maistella kaikkea. Minusta on surullista että kissoja kaupunkeissa (kaupunki on suurempi asutuskeskittymä esim. rovaniemi oulu vaasa) pidetään koko ikänsä sisällä. On se turvallista mutta ei kissa turvaa halua vaan elämää.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä koirien räksytyksen osalta. Minulle lapsena opetettiin että hyvinkoulutettu koira ei hauku pihalla ohikulkijoita. Mutta ehkä täällä päin ajatellaan että kaikkea haukkumalla koira tienaa jokapäiväisen leipänsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390