Käytkö usein kampaajalla?

Anonyymi

Järkyttäviä tuloksia kampaamoreissun jälkeen:

-Kun tukka oli kuivattu, huomasin, että se oli myös päältä vahingoittunut ja katkeillut, ja melkein 10 senttiä oli pituudesta lähtenyt. Voi mennä hetki, ennen kuin uskaltaudun taas kampaajan penkkiin.”

-Violettia poistettiin kolmen kampaajan voimin

-Juureen laitettiin raidat ja muihin hiuksiin sävytys. Sävytys jäi kuitenkin tukkaani violetteina läntteinä! Kampaaja sanoi, että violetti sävy häivyttyisi pois. No, ei häivyttynyt...

https://www.is.fi/mystyle/art-2000006544009.html

14

167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En käy. Latvat tasataan pari kertaa vuodessa.

    • Käyn, 2-3 kk:en välein. Mutta valkkaamaan tekijän suurennuslasilla!

      • *valkkaan


      • Anonyymi

        Onko sinulla pitkät vai lyhyet hiukset?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Onko sinulla pitkät vai lyhyet hiukset?

        Miten nuo nyt mittais? Lapaluihin asti.


      • Anonyymi
        misspönttöuuni kirjoitti:

        Miten nuo nyt mittais? Lapaluihin asti.

        Eli puolipitkät ainakin. Mulla suunnilleen samanpituiset, ehkä hieman pidemmät oikeasti, kun kihartuvat.


    • Sille, joka kerran turoi tukkani, en mennyt enää koskaan! Väärä väri häipyi n. kahdessa viikossa kun pesin ja pesin...

    • Kampaajahan oli ollut huomaavainen kun oli sen yhden tukasta ottanut palan pois että komea niskatatsa näkyy.

      • Anonyymi

        Todella "huomaavaista" tosiaan. Nykyään "ammattitaito" on samalla tasolla hieman joka alalla.


    • Anonyymi

      En ole käynyt moneen vuoteen. Shampoona yleensä luomua ja hoitoaineena kaakaovoita, joskus harvoin kaupan tuotteita. Hiukset ovat ainakin hyväkuntoisemmat ja "omantuntuiset" ilman kampaajia.

      Viimeksi kun kävin kampaajalla, se tapahtui ulkomailla ja oli hyvä. Otti sovitusti vain minimitasauksen 1-2 cm. Suomessa on tasauksessa lähtenyt yleensä se 10cm.

    • Käyn luottokampaajallani n. joka toinen kuukausi. Hänellä on aina täysin vapaat kädet. En ole ikinä joutunut pettymään. Hän on kyllä ammattilainen isolla A:lla.

      • Anonyymi

        Annat siis muuttaa tyyliäkin?

        Olen joskus koettanut samaa ja antanut parturille vapaat kädet, mutta ilmeisesti meillä ei ollut hänen kanssaan sama maku 😁

        Pitäis ensin löytää ja saada pidettyä se luottoparturi, jonka tyylitaju vastaisi omaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Annat siis muuttaa tyyliäkin?

        Olen joskus koettanut samaa ja antanut parturille vapaat kädet, mutta ilmeisesti meillä ei ollut hänen kanssaan sama maku 😁

        Pitäis ensin löytää ja saada pidettyä se luottoparturi, jonka tyylitaju vastaisi omaa.

        Juu, annan kyllä jos hän niin suosittelee, mutta hänhän tietää (ja on suositellutkin minulle) että kasvatan pidemmät, niin sillä mennään tällä hetkellä, eikä pituudesta nyt siksi turhia napsita, mutta se, että mikä malli on ja mistä kohti on pidempi/lyhyempi on kyllä ihan hänen heiniään. Kuka minä olen ammattilaista vastaan sanomaan. Tekee niin täydellistä työtä ettei voi kuin ihastella lopputulosta!


      • Anonyymi
        Lillis2020 kirjoitti:

        Juu, annan kyllä jos hän niin suosittelee, mutta hänhän tietää (ja on suositellutkin minulle) että kasvatan pidemmät, niin sillä mennään tällä hetkellä, eikä pituudesta nyt siksi turhia napsita, mutta se, että mikä malli on ja mistä kohti on pidempi/lyhyempi on kyllä ihan hänen heiniään. Kuka minä olen ammattilaista vastaan sanomaan. Tekee niin täydellistä työtä ettei voi kuin ihastella lopputulosta!

        Värjäämisessä on tärkeintä kärsivällisyys. Pitkiä hiuksia pitää värjätä kerroksittain. Ensin löydettävä pyyhe jonka voi heittää roskiin värjäyksen päätyttyä. Ihoalueita pitää varoa. Kannattaa laittaa jotain rasvaa niin on helpompi välillä pyyhkiä värijäämiä alueilta jonne ne ei kuulu. Kampaajilla on kokemusta suositella voiko hiuksiin ottaa kovemman käsittelyn, jokaiseen hiustyyppiin ei kannata värjätä liian usein. Värjäys rasittaa hiuksia jonkin verran, aikamoiset aineet kysymyksessä jos kestovärejä haluaa käyttää.
        Pahempi hiuksia kuivattava käsittely on kuitenkin hiusten vaalentaminen. Mustia hiuksia ei saa vaalaiksi kuin tuplasti vaalentamalla ja hiukset huutavat hoosiannaa.
        Käsittelyjen jälkeen on hyvä käyttää balanssoivaa ja hoitavaa hoitoainetta.

        Ihmiset alkavat käydä samalla kampaajalla jos ovat tyytyväisiä lopputulokseen. Harva kampaaja osaa leikata esimerkiksi pystytukan siten että jättää kulmiin enemmän hiuksia jotka siististi vielä istuvat pystytukan kokonaisuuteen. Moni leikkaa kulmat pois kun se on se helpompi tapa, olkoon päänmuoto sitten mikä tahansa.

        Onhan se pitkä aika odottaa hiusten takaisin kasvua jos leikkuu menee pieleen eikä miellytä omaa kuvaelmaa siitä mikä sopisi parhaiten.

        Kampaajat ovat myös psykiatreja, he jaksavat kuunnella, keskustella ja vastailla kun asiakas pölpöttää liikaakin omasta elämästään. Sosiaalinen tapahtuma kaikkiaan. Suomalaiselle ujolle pojalle jopa hieman outo tapahtuma, nainen koskettaa päätäsi ja etuhiuksia leikatessaan asettaa itsensä katseille alttiiksi. Onneksi on parempi pitää silmänsä kiinni ettei hiuksia mene leikatessa silmiin:)
        Hyfff hyfff..yritän puhaltaa katkaistuja hiuksia pois nenäni päältä, ne kutittavat mutta en uskalla avata silmiäni...


        AsianVierestä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe