Suomessa viina on sikakallista

Siksi suomalaiset nuoret miehet eivät saa helposti naista: ei ole varaa ostaa viinaa

https://yle.fi/uutiset/3-11411679
3461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Viinan hintaa pitää laskea paljon jotta sinkut voi juoda enemmän viinaa ja sitten voivat saada kumppanin. Euroopassa kävin ennen korona jupakkaa niin joku kalja makso euron iso tuoppi ja kopan kaljaa sai 10 eurolla. Pari kertaa olen tilannut saksasta kaljaa 30 koppaa, säästöä tulee 500 euroa

Äänestä
  • Jätit ne verot maksamatta. Periaatteessa lainvastaisesti Saksasta voi hankkia. Itsekin kerran tilasin ja jätin verot maksamatta. En toki kiinni jäänyt, mutta kun ei sitä koskaan tiiä.

    Äänestä

Mistä näitä typeriä aloituksia oikein sikiää? Sitä vähemmän mies tai nainen kiinnostaa mitä enemmän hän humalassa hilluu. Kunnon ihminen ei juopon örvellystä katsele!

1Äänestä
  • No just näin! Ei jaksais enää näitä. Ihanko tosiaan se olis viinan hinnasta kiinni, saako joku kumppanin....🙄

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No just näin! Ei jaksais enää näitä. Ihanko tosiaan se olis viinan hinnasta kiinni, saako joku kumppanin....🙄

    Kumppanin saanti ja viinan hinta eivät liity toisiinsa mitenkään.

    1Äänestä

  • Viinaa juomalla mies tutustuu naisiin. Viinaa ei pidä juoda litratolkulla vaan lasi tai kaksi sen verran että mies uskaltaa lähestyä naisia. Selvinpäin miehet ei naisia uskalla treffeille pyytää ja siksi onkin viinaa juotava. Viina on kallista mutta se on sitten sen arvoista kun mies pääsee naisiin tutustumaan.

    t viinamies

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Viinaa juomalla mies tutustuu naisiin. Viinaa ei pidä juoda litratolkulla vaan lasi tai kaksi sen verran että mies uskaltaa lähestyä naisia. Selvinpäin miehet ei naisia uskalla treffeille pyytää ja siksi onkin viinaa juotava. Viina on kallista mutta se on sitten sen arvoista kun mies pääsee naisiin tutustumaan.

    t viinamies

    On miehiä, jotka uskaltavat selvänäkin jutella naisille.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On miehiä, jotka uskaltavat selvänäkin jutella naisille.

    Muutamia on.

    Äänestä

Miksi juuri sika?

Äänestä

Sikakallista? Heh heh. Olisiko nyt niin, että viinaa juova tyyppi on sika...

Äänestä
  • Just joo

    Äänestä

  • Sikakin on fiksumpi kuin viinanjuoja.

    Äänestä

Löyhyn löyhyä puhetta, kalliista viinasta, sillä se on hintansa väärtti.
Kännäämällä ei naisia saa, juoksevat karkuun känniääliöitä.

Äänestä
  • Kai niitä harrastajia naisistakin löytyy.

    Äänestä

  • Nimenomaan saa. Naiset tykkäävät miehistä jotka juovat heidän kanssaan viinaa.

    T. Viinamies

    Äänestä

Jos on kallista tekee itse. Tai sitten kiljua, tai hakee Virosta viinaa.

Äänestä

Kyllä viinalla naisia saa, ne on näitä viinahuoria. Lähiräkälässä tarjoat pari ja sitten kotiin ryyppäämään, aamulla kun viinat on loppu hänet on raiskattu!

Äänestä
  • Meille, teille vai eriteille on toiminut yli 30 vuotta. No joo, olin 20 vuotta naimisissa...

    Äänestä

Kyllä minulla ja sek _ _ kumppanilla hyvin sujuu, kun emme käytä viinaa. Kadehditteko?

Äänestä

Kemian prosessitekniikat ovat vain hukassa tahi sitten osa kirjoittajista on lessuja. Googlekin muuten tietää etanolin kiehumispisteen.

Sekin, että eka tipat pitäisi heittää menemään on myös legendaa. Kuten viinamies sanoi: viinaa pitää juoda ja telkusta seuroja katsella, ennen kuin pieksee sen alemman olion kuten Jumppe määräsi.

Äänestä

Naisten sitä viinaa pitäisi juoda. Siitähän se parinmuodostus on kiinni.

Äänestä

Suomalainen ei tarvitse viinaa.

Äänestä
  • Totta, en minä ainakaan tarvitse. On mielenkiintoisempia asioita.
    -Likinäkörillitäti

    Äänestä

Hyvä vaan, köyhillä ei ole varaa juopotella.

Äänestä

Viina on putkan esiaste...

Äänestä
  • Joo- oon huomannut.

    Äänestä

Viinamies trollaa kesälomallaan kun ei oo parempaa tekemistä. Kai se ryyppäs rahansa. Varmaan joku ikineitsyt. Uskaltaa flirttailla vaan kännissä, mutta sit muna ei toimikkaan niin on jäänyt ikisinkuksi ja neitsyeksi..
Viinan kanssa naimisiin hän päätyy. Sitten hautaan.

Äänestä

Ujot huonoitsetuntoiset ei uskalla ilman viinaa 😂 ei se ujous sillä ainakaan lähde.. jatkaa kiertoaan.

Äänestä

Kyllä mun poika on saanut tyttöystävän ja ihan ilman alkoholia.

Äänestä
  • Niinhän sinä luulet. Salaa se on kuitenkin käynyt kotibileissä ja kylillä juomassa ja siellä tuokin suhde on saanut alkunsa. Ei vain poika kerro kaikkea.

    t. viinamies

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinhän sinä luulet. Salaa se on kuitenkin käynyt kotibileissä ja kylillä juomassa ja siellä tuokin suhde on saanut alkunsa. Ei vain poika kerro kaikkea.

    t. viinamies

    Kyllähän se alkoholin hinta on ihan hyvä pitää Suomessa korkeana, kun valtio tarvitsee paljon verorahoja ja aina sitä mieluummin veroja alkoholista kerää, kun jostain tärkeämmästä.

    Kyllä ihmiset pärjäävät oikein hyvin ilman viinaakin, niin ei muuta kun pidetään vaan jatkossakin se Suomen alkoholiverotus korkeana, sillä pitää sitä ajatella myös kansanterveyttäkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinhän sinä luulet. Salaa se on kuitenkin käynyt kotibileissä ja kylillä juomassa ja siellä tuokin suhde on saanut alkunsa. Ei vain poika kerro kaikkea.

    t. viinamies

    Olet väärässä. He olivat samassa työpaikassa ja tutustuivat siellä. Heistä kumpikaan ei käytä alkoholia juuri koskaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet väärässä. He olivat samassa työpaikassa ja tutustuivat siellä. Heistä kumpikaan ei käytä alkoholia juuri koskaan.

    Oikein fiksuja ihmisiä sitten, jos eivät turhaan alkoholia käytä ja siihen rahojaan tuhlaa.

    Ei kannata välittää noista viinamiehen typeristä jankkauksista, sillä hänellä kun on joku ihmeen pakkomielle siitä viinan juomisesta ja sen "tärkeydestä", vaikka hänellä ei ole edes mitään todisteita typerille väitteilleen.

    Äänestä

Syrjäänit, ketkä oikeasti alkoholia tarvitsisivat heille olisi halvennettava aineita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siksi suomalaiset nuoret miehet eivät saa helposti naista: ei ole varaa ostaa viinaa

https://yle.fi/uutiset/3-11411679

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu