Kytkin pohjaan alamäessä

Nainen

Hei!
Onkohan jotain hyötyä tai haittaa siitä, että laitan kytkimen pohjaan aina kun ajan alamäkeä, en paina siis kaasua. Sitten vasta kun vauhti alkaa hidastua alan painaa kaasua.
Säästääkö tämä bensaa?

13

5817

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pösö

      elä helvetissä laita kytkintä alamäessä päälle ensinnäkin joudut kiihdyttää uudestaan kun vauhti on alhaalla joka syö taas enemmän pensaa ja toiseksi se rasittaa kytkintä ihan turhaan ja aikojen kuluessa taas lisää menoja siis aja ihan normaalisti alamäkiissä vaihde päällä ja kytkin ylhäällä;)

    • taas kerran

      mita sen alamaen jalkeen tulee. Ylamaki? sillon kannattaa kiihdyttaa jo alamaessa ja ottaa vauhtia ylamakea varten, etta moottorin kierrosluku pysyy keskimaarin lahella optimaalista kayntinopeutta, tama on taloudellisin ajotapa.
      Jos alamean jalkeen on vain pieni nousu/tasaista, voi alamaessa laittaa kytkimen pohjaan tai ottaa vaihteen opis kokonaan, polttoaineen saasto on kuitenkin niin pienta etta et sita tule huomaamaan koska se saasto hukkuu yhdessa tiukemmassa jarrutuksessa.

      • joo-o

        Niin. jos alamäen jälkeen on pieni kaarre jonka jälkeen pieni lasku, sitten silta ....punainen postilaatikko.....HIRVI. (ennen hirveä kannattaa painaa jarrut pohjaan)


    • ehkä

      Riippuu vähän siitä katkaiseeko moottorijarrutus polttoaineen syötön täysin. Silloinkin jos katkaisee, hidastaa pelkkä kaasun nostaminen eli moottorijarrutus vauhtia enemmän kuin laskettelu kytkin pohjassa tai vapaalla.
      Itse laskettelen useimmiten kytkin pohjassa. (Ja välillä carvereilla..)

      Mikään ei periaatteessa estä moottorin sammutusta isossa alamäessä, paitsi ehkä turvavarustenäkökulma.
      Mäkiä on niin monenlaisia. Alpeilla ja itäsuomessa lienee eri tavat kuin lakeuksien mäissä.
      Kierrosten pito kaasun avulla on alamäessä täysin turhaa, ellet sitten jo erikseen kiihdytä ylämäkeä varten.

      • Saara

        Kuulin yhdestä bensansäästäjästä, joka alamäessä sammutti moottorin. Alamäen jälkeen kaarteessa auto meni suoraan puskaan, kun rattilukko ei antanut kääntää... Älyvapaata touhua.


    • Jaska

      Uudemmissa autoissa kytkimen painaminen pohjaan alamäessä ei säästä polttoainetta, pikemminkin päinvastoin. Kun jalan nostaa kaasulta ja antaa vaihteen olla päällä (siis kytkin ylhäällä), moottori jarruttaa ja polttoaineen syöttö katkeaa kokonaan. Tällöin kulutus on nolla. Vauhti tietenkin hidastuu jonkin verran autosta ja mäestä riippuen ja mäen loppuessa pitää taas kiihdyttää eli lopputulos voi olla plus-miinus-nolla.

      Jos painaa alamäessä kytkimen pohjaan ja nostaa jalan kaasulta, kuluu polttoainetta saman verran kuin tyhjäkäynnillä eli selvästi enemmän kuin nolla.

      Parasta on ajaa tasaista vauhtia niin ala- kuin ylämäetkin. Siitä tykkäävät perässä ajavatkin. Minua ainakin henkilökohtaisesti ärsyttävät suunnattomasti nämä ala- ja ylämäissä vauhtiaan muuttavat. Menen yleensä ohi.

      Muutenkaan autoa ei kannata ajella kytkin pohjassa. Auto pysyy paremmin hallinnassa, kun moottorikin on tarvittaessa mukana jarruttamassa. Esim. jos liikennevaloihin hidastaessa painaa kytkimen pohjaan ennen jarrua, auto voikin yllättäen "rynnätä" hieman eteenpäin, seurauksena voi olla jopa peräänajo. Eli aina ensin jarru ja vasta sitten kytkin.

    • uskomatonta

      nimittäin nämä ns. vastaukset.
      Kysykää ihmeessa autokouluista, tai autojen maahantuojilta.
      Usein kunkin auton ohjekirjassa kerrotaan, kuinka juuri TÄLLÄ autolla pitäisi menetellä.

      Huom: Jarrut säästyy, jos vaihde päällä ja kytkin ylhäällä. Polttoaineen syöttö katkeaa mm. suorasuihkuautoissa jne, samalla sylinterit puhdistuvat pikkumoskasta, eikä kivety kovaksi mm. männän- ja öljyrenkaisiin ja ympäristöäkin säästyy.
      HUOM: Jos on ohjaus/jarrutehostin ja ajaa kytkin alhaalla esim. alamäkeä tms. sovivan kovalla vauhdilla (tai moottori sammutettuna), lakkaa servojen (tehostin) toiminnan apuvoima antaa jarruvoimaa ja ohjausvoimaa. Eli hätä on kädessä muutamassa jo sekunnissa, jos ei saa autoaan käyntiin heti esim. mäkistartilla.
      Siis vaihde päälle 2-4:n tilanteen mukaan ja kytkin ylös.
      Avaimeen ei saa koko ajan aikana koskea, eikä silloin, kun auton massa liikkuu.
      On mm. rattilukkovaara.

      Palaan aikaisempaan, eli

      jarruja et jaksa painaa, ei siis jarruta alkuunkaan täysillä, tai ollenkaan ja ohjaus lähes lukittuu ja ainakin menee tosi jäykäksi, autosta riippuen.
      Voi meitä, en jaksa enempää. Asiaa olisi sivun verran vielä. Heti autokouluun. Ei saa kysyä sukulaisilta, jotta henki säästyisi.Iiran kukka

      • Pörje

        Niin mistä minä tiedän, onko autossani suorasuihkutusmoottori ? (käy pensalla)


      • Jamppa1

        huumoripläjäys, onneksi olkoon!

        Pitäiskö alkup. kirjoittajalle nyt kuitenkin selventää asian todellinen laita:

        -Itse asiaan, eli kytkintä ei pidetä vauhdissa pohjassa koska se kuluu. Jos on pitkä mäki ja tykkäät että on tekemisen puutetta niin vaihda vapaalle ja nosta kytkin ylös. Tämä ei vaikuta kulutukseen jos autossa ei ole polttoainesyötön katkaisua moottorijarrutuksella. Jos em. ominaisuus on autossa, vaihteella ilman kaasua rullaaminen pienentää kulutusta myös valoihin rullatessa jne.

        Sitten vähän off-topiccina:

        Suorasuihkulla ei ole mitään tekemistä minkään tässä mainitun asian kanssa. Myöskään sylintereissä ei ole pikkumoskaa vaan öljypinta.

        Konetta ei sammuteta ikinä vauhdissa. Kun kone käy tyhjäkäyntiä, se tuottaa ihan riittävästi voimaa tehostimille ja ihan kaikelle paitsi vetäville pyörille.

        Jarrut ei säästy kun niitä ei käytä vaan päinvastoin. Kuluvat kitkapinnat ovat yleensä naurettavan halpoja. Sen sijaan höyhenjarruttelusta seuraava mekanismien jumiutuminen maksaa enemmän. Eli jarruja saa ja pitää käyttää.

        Tämä näin teknis-käytännölliseltä kannalta.


    • huoltomies10

      Todennäköisesti säästö on 10% tulevasta kytkin- ja painelaakeriremontista. Tuo ajotapa on jopa vaarallista. Nyt tossu pois sieltä kytkimeltä ja heti.

      • millaista soopaa taas koko keskustelu... Että joku viitsiikin!


    • heppaz

      Jos kyseessä on kaasutinauto, niin silloin kytkimen voi pitää siellä pohjassa alamäessä. Uudemmassa ruiskumallissa (yleensä elektroninen polttoaineensuihkutus) polttoaineen syöttö katkaistaan ainakin suurimmaksi osaksi kun kaasupolkimen päästää ylös (ja kytkin-polkimeen ei kosketa).

    • ti rullaa

      Tottakai se säästää.
      Varsinkin vanhemmissa autoissa. Kun jalka on pois kaasulta ja auto rullaa vapaalla, kuluu bensaa n. 1-2 litraa tunnissa.
      Uudemmissa autoissa moottorijarrutuksessa bensansyöttö katkeaa, mutta toisaalta taas moottori jarruttaa nopeuden nopeammin alas kuin vapaasti rullava.
      Yhtäältä ja toisaalta.

      Tekee niin tai näin, kannattaa vilkuilla sitä nopeusmittaria. Jos nopeuden päästää putoamaan liian alas, joutuu vakionopeuteen kiihdyttääkseen painamaan kaasua ja alamäen antama säästö on hevon kuusessa.
      Eikä ole hääviä ajaa moisen takana.

      Eli: jos joudut itse maksamaan autoilusi, kannattaa säästää alamäessä (muita haittaamatta).
      Jos pappa betalar din tuning hobby, ei asialla ole niin merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      130
      1136
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      778
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      577
    5. 42
      535
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      521
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      483
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      437
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      431
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      36
      417
    Aihe