PISA-tulokset?

Ruotsi huijasi PISA-tulokset – Sivuutti huonosti pärjäävien siirtolaisten tentit

Julkaistu 03.06.2020 12:10, 3218 lukukertaa
Viimeisimpien PISA-tulosten mukaan ruotsalaisopiskelijoiden kyvyt ovat yllättävästi parantuneet, vaikka tulokset ovat laskeneet kuin lehmänhäntä vuoden 2015 siirtolaiskriisin jälkeen. Nyt käynyt ilmi, että Ruotsi rikkoi OECD:n sääntöjä ja huijasi tulokset.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Uudet Pisa-tulokset paljastavat lukuinnon syöksyn jatkuvan, ja pojista valtaosa lukee vain jos on pakko – ministeri kehuu silti Suomen koulujärjestelmää

Euroopan maista vain Viro päihitti Suomen lukutaidossa, mutta Aasian maat ja alueet hallitsevat kärkisijoja. Silti heikkojen lukijoiden osuus Suomessa on kasvanut. ”Jokainen lähikoulu on niin hyvä, että vanhemmat voivat lähettää lapsensa sinne turvallisin mielin”, sanoo opetusministeri Li Andersson.

Äänestä
  • Mikähän siinä on syy? :)))))

    Äänestä

Suomeen on v.2015 lähtien tullut lukutaidottomia ihmisiä joita nyt verovaroin koulutetaan ,tämä on tosi ja rasismista ei ole kyse!

Äänestä

Ja nyt ihmetellään miksi Suomen PISA tulokset romahtivat!!!

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008208639.html

Suomessakin yritetään kikkailla kun poistettiin numero arvostelu peruskoulussa ja kursseja saa läpäistyä opettajan ohjauksessa. Vähän samaan tyyliin kuin jenkeissä, jossa stipendin avulla voi päästä parempaan jatkokouluun.

Yhteiskunnan etu ei ole, että ihmisille avataan ohituskaistoilla paikkoja koulutukseen, jonne he eivät omin avuin pääse.

Äänestä

Kepu tunaroi koulutusjärjestelmän! KEPU on HYVINVOINTIYHTEISKUNNAN SYÖPÄ!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ruotsi huijasi PISA-tulokset – Sivuutti huonosti pärjäävien siirtolaisten tentit

Julkaistu 03.06.2020 12:10, 3218 lukukertaa
Viimeisimpien PISA-tulosten mukaan ruotsalaisopiskelijoiden kyvyt ovat yllättävästi parantuneet, vaikka tulokset ovat laskeneet kuin lehmänhäntä vuoden 2015 siirtolaiskriisin jälkeen. Nyt käynyt ilmi, että Ruotsi rikkoi OECD:n sääntöjä ja huijasi tulokset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu