Sutkimafioosot ovat julkisuuskeskustelun jo hävineet, nyt......

Anonyymi

....täytyy huolehtia että vallankäyttö palautetaan lain ja hyvien tapojen tasolle ensi keväänä. Ensimmäinen askel on että nämä, noin 30 sutkia, pidetään syrjässä kaikesta julkisesta päätöksenteosta. Tottahitsissä he jatkavat uhkailuitaan ja sutkuttamista taustalla. Siitä sutkuttamisesta aika vie aikanaan voiton.

Ryhdistäytymiseen kuulu sekin että peritte takaisin sutkien kunnalle ja muille veronmaksajille aiheuttaneet menetykset. Ymmärrän sen että suurinta osaa ei pystytä perimään. Mutta jo nyt selkeät sutkutukset, jotka näkyvät yhä jatkuvan, ovat aiheutaneet sen verran mittavia kuluja että kyllä se maksajissa tuntuu.

Onnea Kittilän tervehdyttämisessä.

10

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kova on toive. Valtuusto ei tervehdy kuin vaaleilla, tai VM uusilla toimilla.
      Mitäs jos valtio pelaisi sutkien peliä.?

      Heittäs ne vain pihalle! Sutkit valittaa HO tulis ehkä päätös ettei voi noin tehdä, valtio valittaa taas ja sutkit pysys pihalla ainakin seuraaviin vaaleihin asti.

      Tätä peliä osa Kittilän valtuutettujen nokista pelaa. Näin mm. valittiin edellinen kj se nyt maksoi hieman kuntalaisille....

      Kuntalaisaloitteen voisi tehdä vaikka kansanäänestyksestä. Onko sopivaa toimia luottamuselimissa kun Valtuutetut ovat syytteessä kunnassa tai kuntaa kohtaan tehdyistä rikoksista.

      https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/ohjeet/ohjeet-vastuuhenkilolle

    • Anonyymi

      Vuoden 2021 kuntavaalit on vaihtomahdollisuus. Jos niissä ei saada valittuja rehtejä ja suoraselkäisiä luottoja niin sutkutus jatkuu. Todennäköisesti Kittiläläiset joutuvat harkitsemaan tarkasti myöskin henkilöiden äänestämistä jotka eivät ole puolueiden listoilla. Vaikeita valintoja, mutta ne on tehtävä.

      VM:n on vaikea auttaa, koska he joutuvat noudattamaan lakia ja toimimaan korkealla moraalilla. Sutkit ajavat vain, ja ainoastaan omaa tai läheistensä etua. Toiminta on täysin moraalittoman härskiä. Kuten Kittilässä on ollut viimeisenä vuosikymmenenä, jos ei jopa pidempäänkin, ollut.

    • Anonyymi

      "Kittilän laki" kirjasta saa selkeän kuvan miten Kittilässä sutkiluotot ja virkamiehet ovat toimineet. Eipä siihen ole paljoa lisäämistä tai pois ottamista. Kirjan sisältö on sen verran tarkoin punnittu ettei oikeuteen ole kirjoittajia uskallettu haastaa. Toteutuu sanonta "totuus ei pala tulessakaan". Näyttää vetävän sutkuttajat hiljaiseksi.

    • Anonyymi

      Onko se yksi päätyöpaikkakiusaajista edeleen virassaan. Tämä opettaja joka sotki ansiokkaasti omalla toiminallaan koko kunnan asiat.

      • Anonyymi

        Osa toimii virassa, osa ei. Irtisanomisia ei ole tehty, moni vastaa tekemisistään käräjäoikeudessa ja hovissa etc.
        Soveltuvuusarvion virkaan voi tehdä jokainen itse. Osalla se voi olla kyseenalainen?


    • Anonyymi

      Tässä tarkoitetaan Lauri Kurulaa. Kurulan syytellista on kormivaa luettavaa:
      - työturvallisuusrikos
      - työsyrjintä
      - luottamusaseman vääronkäyttö
      - törkeä petoksen yritys

      Kyllä tuolla listalla ollaan pimeyden ytimessä. Riippumatta tuliko tuomio vai ei. Poliisiviranomaiset ovat tutkineet ja todeneet että rikoksista on näyttöä. Syytäjä on harkinnut että tuomioon asti on aineksia. Syyteet ovat rapsahtaneet.

      Kurula taitaa olla syytettynä, ainakin, kolmessa eri oikeudenkäynisä. Ja saa jatkaa lasten opettajana muina miehinä. Voi voi!!

      • Anonyymi

        Onkos tuo edellä oleva etunimi oikea? Eikö nimi ala eri kirjaimella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkos tuo edellä oleva etunimi oikea? Eikö nimi ala eri kirjaimella?

        Tuosta Kurula-jutusta kirjoittava,
        on malliesimerkki tyhmyydestä ja
        tietämättömyydestä!
        Lauri Kurula ei ole mistään asiasta
        syytettynä!!! Hieman tarkkuutta
        tai olet pian itse syytettynä!!


    • Anonyymi

      Niinhän se oliki. Timo Kurula on tämä sutki opettaja jota tarkoitin. Onni onnetomuudessa on se että tekstistä käy selvästi esiin että Lauri Kurulaa ei tarkoitettu.

      Olikos tämä Lauri Kurula se suoraselkäinen tekninen johtaja jolta Kittilän kunta kunnahallituksen päätöksellä on päättänyt kieltää teknisen johtajan sivutyön Levi Magic Oy:n toimitusjohtajana. Kielto sinällään oli hieman kummallinen koska sivutöitä oli saanut hoitaa jo kotvasen ajan. Vilpitön anteeksipyyntö Lauri Kurulalle erheeni johdosta.

      Siellä tapahtuu niin paljon hämäriä kuvioita että mahdotonta on kaikissa pysyä mukana. Toivottavasti saatte järkyttävät "muotovirheenne kuntoon".

      Tyhmyyteen totean sen verran että saataa sitä esiintyä tääläkin päässä. Ei likimainkaan niin valtavassa laajuudessa kuin tyhmyyttä Kittilä päätäjilla esiintyy. Jos et muuten usko niin tutustu kirjaan "Kittilän laki"!!

      • Anonyymi

        Kittilän laki luettu maaliskuussa.
        Ja ymmärretty😬
        Täytyy ottaa kertaus talven aikana,
        vaalit keväällä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      129
      2304
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      345
      1850
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1527
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1343
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1250
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1173
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1143
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      887
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      830
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      742
    Aihe