luoteislappi lehti kirjoitti saappi96 jutussa entisen omistaja oleva KAPIAINEN. huhuh eipä taida ollatietoa kirjottajalla
kapiainen titteli on loukkaava
Anonyymi
16500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Aina on puhuttu ja tullaan edelleenkin aina puhumaan "kantapeikoista" nimellä kapiainen. Ei kait tuosta nyt pidä närkästyä. Se vain on lyhenne ja kaikki käsittää mistä puhutaan kun puhutaan kapiaisista.
Voisit perustella mikä siinä on niin pahaa tai väärin. Eikös se juurikin ollut oikeaa tietoa kirjoittajalla???? Miten se asia olisi mielestäsi pitänyt ilmaista?
Loukkaahan se totisesti, kun ne sotilasarvot on niin niin valtavan tärkeitä niille itselleen ja mieltä hivelee jos nimen edessä on herra luutnantti tai herra kapteeni tai herra vääpeli ja mitä komeampi titteli niin sitä ylpeämpi. Tulikohan minullakin virhe, kun en kirjoittanut isolla Herra Luutnantti jne? Kansalle ne on kaikki kapiaisia ja sillä selvä. Täällä kun ei kuvia kumarrella.
Muustako ei ole keskustelua?
asiatekstiä lehdessä käytetään,sopiiko jepari sana poliisista kertovaan uutiseen taikka paskakuski,yms
Lopeta jo tuo jauhaminen, kapiainen on kapiainen kansan suussa ja sillä selvä.
Kapiainen tulee todennäköisesti sanasta kapitulantti, joka on tarkoittanut armeijan kantahenkilökuntaan kuuluvaa aliupseeria.
Aloitus on myös loukkaava kun siinä on niin paljon kirjoitusvirheitä. Häpeä.
Niin, turhaa jauhamista turhasta asiasta. Eikö tosiaan maailmassa ole enää tärkeämpää asiaa hoidettavana?
Mitähän tuo aloittaja haluaa, julkista anteeksipyyntöä ja kantapeikon sotilasarvon korostamista. Niistä sotilasarvoista ei piittaa lannan vertaa muut kuin pienimunaiset miehet kenellä ei ole muuta pullisteltavaa! Niin ja akat joilla on jokin sotilasarvo ja tarve päteä!
Ihmettelen koko aloitusta.
Mitähän tietoa aloittajalla on asiasta?
Asiahan koskee tätä: Ei ole asiallista käyttää sanomalehdessä tuollaisia termejä ihmisistä. SIIS: Ei ole hyvää kieltä lehdessä. Ei uutistekstissä käytetä poliisista termiä jepari taikka paskalakki. eikä lääkäristä termiä lekuri
Maailma muuttu Eskoseni.
Eipä näy olevan aloittajalla kirjoitustaitoa.
Kapiainen ei ole titteli, ei ammatti, ei arvonimi, eikä mikään muukaan.
Jokainen suomalainen tietää taatusti mistä puhutaan kun puhutaan kapiaisista. Revi siitä, niin yleinen sana ja jatkuvasti käytetään. Kyllä kansa tietää!!!!
Revi itse ja opettele ymmärtämään mitä luet.
samaa mieltä - tää on helmiä sioille-juttua