Minua suunnattomasti ärsyttää kuinka meillä Suomessa on tällainen kokonainen sukupolvi näitä oikeistolaisia Sibelius-Anemian käyneitä pikkutakkisäveltäjiä, jotka osaavat ehkä juuri nuotintaa Ukkonooan Sibelius nuotinnusohjelmalla.
Sitten kun tällaisille keskinkertaisuuksille myönnetään doku-apurahaa vuosittain ja ne oikeat lahjakkuudet nostelevat sitä KELA:n myöntämää apurahaa.
Kaikkihan johtuu siitä, että näitä KELA:n pitkillä apurahoilla olevia itsenäisiä taiteilijoita ei voi kontrolloida, joten siksi heidät on jätetty siitä kulttuurioieiston eliitistä ulkopuolelle.
Joten tilanne on kuin kuninkaan linna muusikkoiden hoveineen olisi jäänyt jäljelle, mutta kuninkaan linna muuttui valtion linnaksi.
Suomessahan on vielä kansalla kansan perisynti, joka on kateus. Eli täällä painetaan yhdessä suuria lahjakkuksia alas, eikä eille suostuta antamaan mitään näkyvyyttä. Katsokaapa vaikka Saara Aaltoa, miten häntä täällä aiemmin kohdeltiin. Mutta vasta sitten kun hän älysi mennä ulkomaille, niin jopas täällä alettiin häntä katsoa sen jälkeen ylös.
Tuo kertoo hyvin paljon tästä meidän epäterveestä kansallisesta kulttuuristamme.
Meidän tulisi enemmänkin nostaa näitä lahjakkuuksia ylös, eikä antaa jatkuvasti sijaa näille turhanpäiväisille huutokauppakeisareille ja muille julkisuuspelleille, jotka vievät kaiken tilan ja huomion, kun taas nämä oikeat taiteilijat rypevät tuolla itsesäälissä ja elävät KELA:n myöntämillä työskentelyapurahoilla (toimeentulotuki, työmarkkinatuki).
Oikeistolaiset pikkutakkisäveltäjät
4
86
Vastaukset
- Anonyymi
Nämä sivistynyttä leikkivät sib.-akiksen pikkutakki-säveltäjät ovat blm-huoria eli kusipäitä.
- Anonyymi
Sinfonikko Erkki Aaltonen oli vasemmistolainen pasifisti joka sävelsi mm. 5 sinfoniaa, konserttoja ja useita jousikvartettoja ja pianosonaatteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinfonikko Erkki Aaltonen oli vasemmistolainen pasifisti joka sävelsi mm. 5 sinfoniaa, konserttoja ja useita jousikvartettoja ja pianosonaatteja.
Kuka piru niitä kuuntelee...ei ainakaan ilman AK 47:n tukea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka piru niitä kuuntelee...ei ainakaan ilman AK 47:n tukea.
Eikös suomalainen taide ole kannattettava asia sen sijaan että soitetaan sitä bolsevistipaskaa alinomaa yle klassisessa ja muitten kummajaisten musiikkia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843432- 252023
- 1941931
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3421319Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell851299Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale891137Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo12935- 82933
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.23855Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha61790