Yritin katsoa Eränkäviöiden uusittuja jaksoja mutta painoin tv:n kiinni, kun alkoi niin viha kärpimään. Pyydetään jatkuvasti kaloja jotka "käpälöidään" ja päästetään takaisin veteen. Inhottavaa, elävää olentoa pidetään leluna, ensin siltä revitään koukulla suu ja käsitellään suomupinnasta limakerros rikki ja rääkkäyksen jälkeen päästetään veteen. SAIRASTA, todella sairasta.
Ihminen on luomakunnan pahin peto. Hyväksyn kalastuksen jos ihminen ottaa vedestä kalaa ja vain sen verran minkä käyttää omaksi tai lemmikkinsä ruuaksi.
Moni laittaa facebookiin kuvia, että sai useita n 10 kg:n lohia. Rasvainen kala pilaantuu helposti ja vain ahne repii niitä enemmän itselleen kuin oikeasti tarvitsee.
Moni hyväksyy pyydä ja päästä kalastuksen enempiä ajattelematta. Näille pitäisi laittaa koukku suupieleen ja kiskoa sitä vaikka tunnin ajan ja sitten repiä raaàsti koukku pois, noinhan he tekevät kalalle.
Ihminen on luomakunnan pahin peto. Hyväksyn kalastuksen jos ihminen ottaa vedestä kalaa ja vain sen verran minkä käyttää omaksi tai lemmikkinsä ruuaksi.
Moni laittaa facebookiin kuvia, että sai useita n 10 kg:n lohia. Rasvainen kala pilaantuu helposti ja vain ahne repii niitä enemmän itselleen kuin oikeasti tarvitsee.
Moni hyväksyy pyydä ja päästä kalastuksen enempiä ajattelematta. Näille pitäisi laittaa koukku suupieleen ja kiskoa sitä vaikka tunnin ajan ja sitten repiä raaàsti koukku pois, noinhan he tekevät kalalle.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se nyt on vaan niin, että alamittaisia ei saa pyytää. Lain mukaan säädettyä alamittaa pienempi kala on välittömästi laskettava takaisin veteen. Myös kuolleet alamittaiset kalat on laskettava takaisin veteen. Kaikkia alamittaisia, myös kuolleita kaloja koskeva vapauttamispakko selkeyttää kalastuksenvalvontaa. Alamittainen kala kalastajan hallussa tarkoittaa aina kalastuslain rikkomista.
Ei ne ole alamittaisia vaan "harrastetaan" niin pirusti siinä Eränkävijät ohjelmassa. Minua oksettaa tuo homma.
Olen juuri samaa mieltä, sairasta touhua on. Ja suuret metsämiehet seuraavat auton sisätiloissa ajavan koiran liikkeitä GSM-pannan antamia signaaleja. Sitten haukun pysyessä paikallaan hurautetaan metsäautotietä niin lähelle koiraa kuin suinkin pääsee. MIEHEKÄSTÄ TOUHUA!
Lisäksi mielestäni ihmisillä nykyään on aivan liikaa näitä "lemmikkejä". Kissat ovat vihoviimeisiä turjakkeita ja koiria pitäisi olla vain ns. hyötytarkoituksessa, ei pelkkinä paskantuottajina.
Meidän rivitaloyhtiössämme pestään jopa villakoiria kiinteistöpesulassa!
Metsästyksessä tutkapanta on kyllä monin tavoin yksi parhaimpia keksintöjä monella tavalla.
Sinusta kai olisi miehekkäämpää käyttää vain karhukeihäitä jahdissa ?
Joskus ennen Martti Kitusta melkein ainoa tapa pyyntikuoppien ja erilaisten karhunrautojen lisäksi oli se keihäspyynti. Ensin piti löytää karhun talvimakuu ja sinne hiihdettiin miehissä karhukeihäiden kera. Niillä sitten nukkuva karhu tökittiin joukolla hengiltä talvipesäänsä.
Toki siinä riskinsä oli, jos karhu ei heti kuollut, niin sekopäisenä se mahdollisesti pääsi rökittämään takasinkin.
Olen tämän keskustelun aloittaja.
En tuomitse sitä, että metsästyksessä käytetään uusia menetelmiä, koska esim hirvenpyynnissä hyvä, että saadaan pois kaikki hirvet mihin lupa. Hirvivahingot metsissä ja liikenteessä vähenee.
Hirvenmetsästys on niin säädeltyä ja metsällä kävijät vanhenee niin hyvä kun raskaasta touhsta saadaan helpompaa.
Metsästys on hyvä harrastus ja jos hirvi, jänis, kettu ja lintumäärät saadaan metsästyksellä pysymään niinsanotusti aisoissa niin hyvä. Eikä metsällä ammuta jotain eläintä vähän ja päästetä menemään niin kuin tuossa sairassa kalastusmuodossa, vähän revitään ja rääkätään ja takaisin veteen.
Otappa isännöitsijään yhteyttä tuosta koiran pesusta. Ei saa pestä, muuta kuin pyykkiä, eikä yhteisissä koneissa koirien vaatteita eikä makuuksiakaa.
Miksi vihreävasemmisto katsoo tuollaista ohjelmaa, pysykää siellä Srömsjöössä ja muissa vihreiden ohjelmissa. YLE:llä on kait joku luontotoimittajan tekemä ohjelma, niissä suojellaan pörriäisiä ja kaikkea muuta, katsokaa omia ohjelmianne ja jättäkää Eränkävijät t vaan eränkävijöille.
Eiköhän te tv-ohjelmat ole pääasiassa tehty katsottaviksi?????
mitä noista kaloista..kukkahattusetien ininää taas täällä...ihminen tuo luomakunnan pahin peto tekee mitä haluaa ja muiden lajien on tyytyminen kohtaloonsa..näin se vaan on